Haber Detayı
2023-06-23 04:09
Asperox bisikleti sahiplendi…

Daha temiz bir dünya için öncelikle kirletmemek gerektiği inancıyla bisiklet sporunu sahiplenme kararı alan Asperox, adını taşıyan 12 kişilik bisiklet takımını kurdu. Bugüne kadar birçok Türkiye Şampiyon...

Asperox bisikleti sahiplendi…

Daha temiz bir dünya için öncelikle kirletmemek gerektiği inancıyla bisiklet sporunu sahiplenme kararı alan Asperox, adını taşıyan 12 kişilik bisiklet takımını kurdu. Bugüne kadar birçok Türkiye Şampiyonluğu’na imza atan Gökhan Uzuntaş’ın da ana sponsoru olduğunu açıklayan Beyaz Kağıt Pazarlama Müdürü Zeynep Kahraman, “Sürdürülebilir bir dünya için herkesi pedallamaya davet ediyoruz” dedi. Gran Fondo Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan Gökhan Uzuntaş ve Züleyha Dikbaş, Ağustos ayında düzenlenecek yarışta Ay Yıldızlı Asperox formasını giyecek.

 

Gökhan Uzuntaş’ın da forma sponsoru

 

Ülkemizin en büyük üç temizlik maddesi üreticisinden biri olan Beyaz Kağıt, güçlü ve hızlı formülüyle kategorisinin pazar lideri Asperox markasının liderliğinde spora yatırım yapma kararı aldığını açıkladı. Daha temiz bir dünya için iyiliğe pedallamak üzere bisiklet sporunu sahiplenen marka, Mustafa Kemal Kara liderliğinde kurulan, aralarında şampiyonların yer aldığı toplamda 12 sporcudan oluşan Asperox Bike Pedia Racing Team’i tanıttı. Şimdiye kadar 12 Türkiye Şampiyonluğu’na imza atan bisikletçi Gökhan Uzuntaş’ın da forma sponsorluğunu üstlenen Asperox, Beykoz Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü bünyesindeki 10 kişilik bisiklet takımının da destekçisi oldu.

 

Pek çok farklı proje de hayata geçirilecek

 

Beyaz Kağıt Pazarlama Müdürü Zeynep Kahraman’ın ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte, hem Asperox’u hem de Türkiye’yi temsil edecek bisiklet takımı ilk kez kamuoyuyla tanıştırıldı ve davetliler huzurunda imzalar atılarak, sporculara formaları takdim edildi. Beyaz Kağıt’ın Asperox markasıyla start verdiği projenin merkezinde, daha sürdürülebilir bir dünyaya destek vermek amacı bulunuyor. Sıfır emisyon ve karbon salınımıyla yüzyılın aracı kabul edilen bisikletin ve bisiklet sporunun sahiplenilmesinin yanı sıra bisiklet kullanımını artıracak pek çok farklı proje de hayata geçirilecek.

 

Daha temiz bir dünya hedefiyle…

 

Beyaz Kağıt Pazarlama Müdürü Zeynep Kahraman, “Beyaz Kağıt olarak, daha temiz bir dünya hedefiyle çıktığımız yolculukta, öncelikle kirlenmeyi önlemek gerektiğinin ve her zaman asıl sorumluluğumuzun bu olduğunun bilinciyle hareket ettik. Asperox’un ev kullanımı dışında farklı yüzeylerdeki üstün performansı bizi bisiklet camiasıyla tanıştırdı. Bu dünyayı yakından tanıdıkça bisiklet kullanımının özendirilmesi adına bisiklet sporunun da amatör

bisikletçilerin de desteklenmesi gerektiğine inandık. Çünkü bisiklet kirletmiyor, çevreye zarar vermiyor ve kullanıcısına hem ekonomik açıdan tasarruf hem de fiziksel olarak güç katıyor. Örneğin, bisiklet üretiminde otomobil üretimine nazaran çok daha az doğal kaynak kullanılıyor. Yedek parça, bakım ve yakıt gibi masrafları açısından kat be kat ekonomik. Fosil yakıt tüketmediği için iklim değişikliğine ve hava kirliliğine neden olan karbondioksit salımı yapmıyor, yani havayı kirletmiyor. Biyoçeşitliliğin artırışını da desteklediği için bisiklet, yüzyılın en önemli aracı olarak kabul ediliyor” dedi.

 

 

Gelecek için hep birlikte pedallayalım…

 

Kahraman sözlerini şöyle sürdürdü; “İşte tüm bu sebeplerle Asperox markamızdan aldığımız güçle geleceğimiz için pedallamaya söz verdik. Bisiklet sporunu sahiplenerek daha temiz bir dünya için daha etkin, sağlıklı ve çevre dostu adımlar atmak temel amacımız. Bu yolculukta en büyük destekçilerimiz sayısız şampiyonluğuyla bizi her daim gururlandıran bisikletçimiz Gökhan Uzuntaş’a ve adımızı alan Asperox Bike Pedia Racing Team’e teşekkür ediyorum. Birlikte birçok yarışa katılarak çocuklara ve genç yeteneklere ilham kaynağı olmaya çalışacağız. Daha iyi bir sürüş için Gran Fondo yarışlarında parkurların ve bisikletlerin temizliğini üstleneceğiz. Bu yaz boyunca amatör bisikletçilerimizin sürüş yaptıkları bisiklet yollarında yanlarında olacağız. Adana’daki üretim tesislerimizde ulaşım aracı olarak bisiklet kullanacak ve tüm çalışanlarımızı bisiklet kullanımına teşvik edecek, içimizdeki amatörleri de profesyonel olmaları için destekleyeceğiz. Herkesi bizimle birlikte geleceğe pedallamaya davet ediyoruz.”

 

Bisiklet birey ve çevre için en güzel spor

 

Şampiyon bisikletçi Gökhan Uzuntaş ise duygularını şöyle ifade etti; “Yirmi yıldır hayatımın odağında bisiklet var. Çok farklı bir alanda çalışıyorum ancak bisiklet benim için hiçbir zaman sadece bir hobi olmadı. Bu benim yaşam biçimim. Yorucu olsa da asla pes etmedim. Bu istikrarı, motivasyonu, gücü bana veren de yine bisikletim oldu. Bugüne kadar birçok defa birincilik kürsüsü gördüm ve 12 kez Türkiye Şampiyonu oldum. En büyük hedefim ülkeme dünya şampiyonluğu getirmek. Bunu da Asperox formasıyla birlikte getireceğime inanıyorum. Bu sezon Asperox ile otuza yakın yarışta birlikte pedallayacağız. 4-7 Ağustos tarihleri arasında ise UCI (Uluslararası Bisiklet Federasyonu) tarafından İskoçya’da düzenlenen Gran Fondo Dünya Şampiyonası’na katılacağım. Ay Yıldızlı Asperox formamla hayalimi orada gerçekleştireceğim. Bisiklet aşkımız çocuklukta kalmamalı. Bisiklet birey için en güzel sporlardan olduğu gibi, çevremiz için de kullanılabilecek en iyi ulaşım aracı. Umarım yollarda daha çok bisikletli ve dünya yarışlarında daha çok sporcumuzu görürüz.”

 

Ülkemizde bisikletin ulaşımdaki payı yalnızca yüzde iki

 

Asperox Bike Pedia Racing Team Lideri Mustafa Kemal Kara, “Bike Pedia yarış takımı 2019 yılında kuruldu. Ulusal yarışlarda sayısız kürsü sahibi 12 kişilik takımımızla Asperox adını almaktan mutluluk duyuyoruz. Bu yıl Asperox formasını 20 ayrı yarışta terleteceğiz. Şimdiye kadar katıldığımız 6 yarışta 4’ü birincilik olmak üzere 22 kez podyuma çıktık. Ancak bizlerin aldığı bu sonuçlar ne yazık ki ülkemiz için yeterli değil. Daha iyi sonuçlara ulaşmamız için

öncelikle bisikletin bireysel kullanımının artması gerekiyor. Bugün Avrupa’da bisiklet kullanımından dolayı yıllık üç milyon litreden fazla yakıt tasarrufu yapılıyor. Bu tasarrufun karşılığı ise yaklaşık olarak 4 milyon Euro. Bisiklet kullanımı yılda 16 milyon tondan fazla karbon emisyon salımını önlüyor. Karbon ayak izimiz, arabayla yapılan yolculuğa göre yaklaşık yüzde 75 daha az. 1 km yolculukta araba yaklaşık 196 gr petrol, 171 gr dizel karbon emisyonu salınımı yaparken bisiklet ile 16-50 gr arası CO2 salımı yapılıyor. Özellikle kısa mesafeli yolculuklarda bisiklet kullanımı karbon ayak izinin düşük tutulması açısından oldukça büyük önem taşıyor. Hollanda’da yaklaşık 4, Danimarka’da 6, Almanya, İsveç ve Finlandiya’da ise her 10 yolculuktan biri bisikletle yapılıyor. Türkiye’de bisikletin ulaşımdaki payı sadece % 2. Avrupa ülkelerinde bu oran % 45 civarında. Sürdürülebilirlik için bisikletli ulaşıma odaklanmak şart. Bu değerleri bilerek Asperox ile birlikte bisikletli ulaşımı yaygınlaştırmak ve bu kıymetli sporu göz önünde tutmak, gençleri bu spora yönlendirmek, teşvik etmek, özendirmek birinci vazifemiz. Bu değerli süreçte emeği geçen Asperox ailesine teşekkür ederiz” dedi.

 

Takımda iki kadın yarışmacı yer alıyor

 

Takım Lideri Mustafa Kemal Kara sözlerini şöyle tamamladı; “Takımımızda iki milli sporcumuz var. Oğuzhan Taşkan ve Muhammed Tayyib Yıldırım. Gelecek vadeden en genç sporcumuz ise 17 yaşındaki Yağız Atıcı. Ülkemizde yapılan yılın ilk Gran Fondosu'nda birinci oldu. Türkiye Yol Şampiyonası’ndan şampiyon dönerek, milli takıma girmeyi hedefliyor. Ege Onat Doğuşlu ve Selman Fevzi İnci bu yıl çok iyi çıkış yakalayan sürpriz yaratacak sporcularımızdan. Cengiz Güner takımın en tecrübeli sporcusu. Gökhan Uzuntaş’ın arkasından Türkiye Şampiyonası’nda ikinci oldu. Sevcan Alper son üç yıldır yapılan Gran Fondolarda kürsü gören kadın sporcularımızdan. Züleyha Dikbaş ilk bisikletini kırk yaşında almış, Türkiye'de tüm kadın bisiklet sporcularının saygısını kazanmış ve son üç yıldır katıldığı tüm yarışlarda kürsü gören ikinci kadın sporcumuz”.

 

Etiketler: Asperox bisikleti sahiplendi, bisiklet, spor, Zeynep Kahraman, Asperox, Gökhan Uzuntaş