Haber Detayı
2023-07-08 09:35
Otomotivde Haziran bereketi…

Otomotiv dünyasının data analizi konusunda lider firması Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Sıfır kilometre araç pazarının Haziran ayında dokuz günlük bayram tatiline rağmen ya...

Otomotivde Haziran bereketi…

Otomotiv dünyasının data analizi konusunda lider firması Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Sıfır kilometre araç pazarının Haziran ayında dokuz günlük bayram tatiline rağmen yaklaşık 110 bin adedin üstünde bir sonuçla kapanmasını öngörüyoruz. Tüm zamanların en yüksek Haziran ayı satışıyla birlikte ilk altı aylık satışlar 550 bin adetiaşmış olacak. Yılın ilk altı ayında süren güçlü ivme ve temponun ikinci yarıyılda da devam ederek Cumhuriyetimizin 100. yaşında 1 milyon barajının rahatlıkla geçilmesini bekliyoruz. Mobilite ihtiyacı odaklı ertelenmiş güçlü talebin etkisi kadar gözde yatırım aracı olan otomobile rağbet tam gaz devam edecek” dedi. Kredi bulmada yaşanan zorluklar nedeniyle hem sıfır kilometre hem de ikinci elde tüketicilerin peşin alıma devam ettiğini söyleyen Hüsamettin Yalçın, “Enflasyon, faiz ve kur üçgeni birbirleriyle dengede olmadığı ve süreç vergisel olarak desteklenmediği sürece ne sıfır km araç fiyatları ne de ikinci el araç fiyatları düşmez. Ocak ayından bu yana sıfır km araç fiyatlarında yüzde 30, ikinci el araçlarda ise yüzde 80 oranında fiyatların arttığını da göz ardı etmemek gerekiyor” diye konuştu.

 

Tüm zamanların en bereketli Haziran ayı

Türkiye otomotiv pazarı, yılın ilk altı ayında güçlü bir performans göstermeye devam ediyor. Yılın ilk beş ayında Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, birönceki yılın aynı dönemine göre yüzde 60,5 oranında artarak 445 bin 6 adet olarak gerçekleşti. Bu güçlü temponun Haziran ayında da devam ettiğini vurgulayan otomotiv sektörünün en büyük veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Sıfır kilometre araç pazarının Haziran ayında dokuz günlük bayram tatiline rağmen yaklaşık 110 bin adedin üstünde bir sonuçla kapanmasını öngörüyoruz. Tüm zamanların en yüksek Haziran ayı satışıyla birlikte ilk altı aylık satışlar 550 bin adeti aşmış olacak” dedi.

 

Cumhuriyet’in 100. yaşında pazar rekoru

Gelmiş geçmiş en yüksek haziran ayı pazarının 2016 yılında 91 bin adet olarak gerçekleştiğini hatırlatan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Haziran ayında hem bayram tatiline hem de otomotiv sektörünün genelinin tedarik problemini tam olarak aşamamış olmasına rağmen özellikle bazı markaların gösterdiği ekstra performansla rekor sonuca imza atılacak. 2016’daki haziran ayı pazar rekoru 2023 yılında çok yüksek bir adetle kırılacak. Cumhuriyetimizin 100. yaşındaki bu pazar rekoru sadece ay bazında da sınırlı kalmayıp aynı zamanda ilk altı ay rekoru da kırılacak. Zira yine 2016 yılında ilk altı ayda 438 bin adetlik otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı gerçekleşmişti. Bu sene haziran pazar sonuçlarıyla ortaya çıkacak yaklaşık 550 bin adetlik pazar, aslında bir başka Cumhuriyet tarihi rekoru olacak” dedi.

 

Yılın ikinci yarısında da tam gaz devam!

Yılın kalanı içinde değerlendirmelerde bulunan Yalçın, “Yılın ilk altı6 ayında süren güçlü ivme ve temponun ikinci yarı yılda da devam ederek Cumhuriyetimizin 100. yaşında toplam pazarın 1 milyon barajını rahatlıkla geçmesini bekliyoruz” dedi. Kredi bulmada yaşanan zorluklar nedeniyle hem sıfır kilometre hem de ikinci elde tüketicilerin peşin alıma devam ettiğini söyleyen Hüsamettin Yalçın, “Enflasyon, faiz ve kur üçgeni birbirleriyle dengede olmadığı ve süreç vergisel olarak desteklenmediği sürece ne sıfır km araç fiyatları ne de ikinci el araç fiyatları düşer. Ocak ayından bu yana sıfır km araç fiyatlarında yüzde otu, ikinci el araçlarda ise yüzde seksen oranında fiyatların arttığını da göz ardı etmemek gerekiyor” diye konuştu.

Etiketler: Otomotivde Haziran bereketi, otomotiv, Haziran satışları, ekonomi