Haber Detayı
2023-10-07 14:12
Yalova gastronomisiyle ‘Marka kent’ olacak...

Ülkemiz coğrafyasının kağıt üzerinde en küçük ancak, stratejik anlamda en özel şehirlerinden biri olan Yalova, gastronomik anlamda sahip olduğu potansiyeli ortaya koymak adına çok önemli bir at...

Yalova gastronomisiyle ‘Marka kent’ olacak...

Ülkemiz coğrafyasının kağıt üzerinde en küçük ancak, stratejik anlamda en özel şehirlerinden biri olan Yalova, gastronomik anlamda sahip olduğu potansiyeli ortaya koymak adına çok önemli bir atılım içine girdi.

Özellikle son yıllarda, global ekonominin lokomotifi haline gelen gastronomi ve buna bağlı olarak gastronomi turizminin Türkiye’deki tek doğru adresi ‘Gastronomi Turizmi Derneği’ (GTD) ile işbirliği içine giren Yalova Valiliği, şehrin tüm gastronomik değerlerini, gerçekleştirilen, ‘Yalova Gastronomi Günü’ etkinliğiyle görücüye çıkardı.

Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya,'nın ev sahipliğini üstlendiği organizasyonun oluşumunda önemli katkılar sağlayan GTD Başkanı Gürkan Boztepe ve aralarında GTD Basın Komisyonu üyelerinin de bulunduğu 30 kadar gazeteci, Yalova’nın eşsiz güzellikler barındıran doğası eşliğinde kentin önemli yerlerini ziyaret etti.

 


 

 

Hedef yılda 1 milyon turist

Vali Dr. Hülya Kaya, göreve geldiği yaklaşık üç aylık süre içinde, her kademeden insanla kentin değerlerinin bilinirliğine katkı sağlamak adına yoğun çaba harcadıklarını söyledi.

Yılın ilk altı ayında 240 bine yakın ziyaretçi ağırlayan, önümüzdeki yıl için de 1 milyon turisti hedefleyen, ve beklentinin hedef noktasına da Yalova, gastronomisini yerleştirdiklerini söyleyen Vali Kaya, şehrin turizmde ‘parlayan bir yıldız’ olacağına da dikkat çekti. Yalova’yı gastronomik zenginlikleriyle hem içerde, hem de dışarda tanıtmak adına kolları belirten Vali Dr. Hülya Kaya, “Bu hedef doğrultusunda Gastronomi Turizmi Derneği ile güç birliği içindeyiz. Coğrafi işaretli ürünlerimizin Türkiye pazarında hak ettiği yere gelmesi adına el birliği ile çalışmamız gerekiyor. Bu yolda başarılı olacağımızdan hiç şüphem yok” dedi.

 

 

‘Yalova Gastronomi Günü’ olarak ilan edildi

Gastronomi turizmi pastasından daha fazla pay almak için yola çıkan Yalova, GTD ile yaptığı güç birliğini gerçekleştirilen, ‘Yalova Gastronomi Günü’ etkinliğiyle de tüm dünyaya ilan etti.  Etkinlik çerçevesinde GTD üyelerinin yanı sıra basın mensuplarına yönelik özel bir tanıtım turu da gerçekleştirildi. İstanbul’un Eski Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı olan ve yaklaşık üç aydır Yalova Valiliği görevini üstlenen Dr. Hülya Kaya’nın ev sahipliğindeki program, Yalova’nın tüm detaylarıyla dikkatleri üzerinde toplayan ilçesi Altınova’da yenen kahvaltıyla başladı.

 

 

Yoğun geçen bir günlük program

Coffee Chef Restaurant’ta Yalova’nın yöresel ürünlerinin ağırlıklı olduğu, ‘mükemmel’ kahvaltı padişah sofralarındaki nitelik ve nicelik özelliklerine sahipti. Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral’ın da tüm davetlilerle tek tek ilgilenip yöresinin tanıtımı adına sunum gerçekleştirdiği kahvaltıda masayı süsleyen tüm ürünlerin katkısız ve organik oluşu, yörenin gastronomik değerlerinden küçük bir kesit özelliği taşıyordu.

 

 

Etkinliğe katılan davetli grubu, birlikte yapılan kahvaltının hemen ardından 255 kuş türünün yanı sıra, 1500 kadar da flamingonun yaşadığı Yalova Hersek Lagünü Kuş Gözlem Noktası ziyareti sonrasında, binlerce tohumun değerlendirilip yetiştirildiği Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi ve kuş müzesi gezisi gerçekleştirdi.

 

 

Bu gezilerin hemen ardından, Çiftlikköy’deki, ‘Yürüyen Köşk’ ziyareti gerçekleşti. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Yalova benim kentimdir” dediği ve Çiftlikköy’de yaptırdığı ve tüm dünyaya örnek oluşturacak biçimde, binanın hemen yanındaki tarihi çınar ağacına zarar verme olasılığı nedeniyle, raylar üzerinde 4 metre 80 santim kadar doğu yönünde kaydırılmasıyla ünlenen, ‘Yürüyen Köşk’teki ziyaret, tüm katılımcıların kısa süreliğine de olsa, adeta geçmişe yolculuk yapmasına neden oldu. Her detayıyla Atatürk’ten izler taşıyan mekandaki gezi duyguların tavan yaptığı anlardı.

 

 

 

 

Hayli renkli ve güzel detayları içinde barındıran Yalova Gastronomi Günü programının öğle yemeği, Limak Thermal Hotel’de yöresel ürünlerle hazırlanan zengin ve bir o kadar da seçkin yemeklerin oluşturduğu menüyle devam etti.

 

 

Eşsiz özellikleriyle tarihe tanıklık eden Limak Thermal Hotel’de yenen yemek sonrasında, günün programı Yalova Sanayi ve Ticaret Odası’nda yapılan, ‘Yalova Gastronomi Günü Sempozyumu’ ile son buldu.

 

 

Ulaşılan herkese anlatmak gerek…

Moderatörlüğünü de üstlendiği, ‘Yalova Gastronomi Günü Sempozyumu’nun açılış konuşmasını GTD Başkanı Gürkan Boztepe yaptı.

Başkan Boztepe konuşmasında, “Bugünkü ziyaretlerimizde Yalova’nın gerçekten gastronomik bir marka kent olduğunu bilmiyorduk. Ancak, öğrenme imkanı bulduk diye düşünüyorum. Coğrafi işaretli ürünümüzle beraber dünyada markalaşmak için iddialı bir ilimizde çeşitli argümanlar olduğunun farkına vardık. Hedefimiz, hak ettiği şekilde yol alıp yurt içi ve yurt dışında doğru şekilde mevcut gastronomi turistlerini Yalova’ya çekmek. Bunun için çok net atılması gereken adımlar var. Kendi ürünlerimizi kendi insanımıza da, ulaşabildiğimiz herkese de anlatmamız gerekiyor. Biz de ürünlerimizi ve mutfağımızı, sağlanan bu işbirliği çerçevesinde doğru şekilde aktaracağımıza inanıyoruz. Bu anlamda, sektördeki birlik duygusu çok çok önemli. Yapılacak olan etkinlik ve toplantılar ve doğru bilgilendirmeyle, üreticiyle tüketiciyi buluşturmak ve Yalova’yı yerli ve yabancı turistin dikkat odağının içine sokmayı hedefliyoruz” dedi.

 

Hedefe ulaşamamak başarısızlıktır…

Gürkan Boztepe’nin ardından kürsüye gelen Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, konuşmasında, Yalova’nın kendisine özgü coğrafi işaretli ürünlerinin olduğunu ve bu ürünlerin Türkiye pazarında hak ettiği yere gelmesi için el birliği ile çalışılması gerektiğine vurgu yaptı. Vali Kaya, “Şehrimiz markalaşma potansiyeline sahip ve bu dönüşüm için birlikte çizilecek yol haritasına gereksinimi var. Yalova o kadar güzel bir kent ki, hangi açıdan ele alsanız ışıl ışıl parlayan bir yıldız. Dolayısıyla bu kombinasyon mutlaka ileri bir noktaya taşınmalı. Bunu gerçekleştiremezsek bizler bu ilin yöneticileri olarak, örneğin ben bu ilin valisi olarak, bunu bir başarısızlık olarak görürüm. Dolayısıyla el birliğiyle Yalova’da neler yapabileceğimizi birlikte konuşacağız. Konuşmalıyız” dedi.

 

Kadınlar ve gençler çok önemli

Kentin yönetim sisteminin işleyişinde; 14 belde belediyesi ve il özel idaresine sahip şehrin tanıtımı anlamında güç birliği yapılmasının önemine vurgu yapan Kaya sözlerini şöyle tamamladı: “Belediye, valilik, ticaret odası ve STK’lar olarak bunu hep birlikte başarmamız lazım. Bursa ve diğer büyük şehirler bunu yapıyor. Tanıtım demek para harcamak demek. Hepimizin elini taşın altına koyması gerekiyor. Burada bu birlikteliği sağlayabilirsek, başarılı olacağız. Çünkü dediğim gibi burada çok ciddi bir potansiyel var. Bunun için de çok gayret göstermeye gerek yok. İstanbul’un hemen yanı başındayız. Uluslararası fuarlara gitmek önceki kadar çok zor değil. Elimizde bir sosyal medya var. Bu arada altını çizmek gerek, Yalova’mızın gastronomi hamlesinde genç ve kadınlarımız büyük önem taşıyor. Coğrafi tescil işaretini aldığımız ürünleri pazarlayacak olan kesim aslında kadınlarımızdır. İşliyorlar, ürüne dönüştürüyorlar, ete kemiğe büründürüyorlar. Burada aslında komple beraber karar vermemiz gerekiyor. Gastronomi konusunda yol alan kıymetli gençlerimiz de burada. Bu etkinlik eminim ki onlara da bir ışık tutacak. O açıdan da bu buluşmanın çok faydalı olduğu kanısındayım.”

 

İşbirlikleri çok önemli

Sempozyumda konuşan Plan Tours Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kurtoğulları, Türkiye’nin gastronomi alanında turizm gelirinin artması için valilik ve ticaret ve sanayi odalarının yurt içi ve yurt dışı kurumlarla yaptığı iş birliklerinin önemine dikkat çekti. Konuşmasında önümüzdeki yıllarda gastronomi turizmi sektörünün dünya ekonomisindeki yerinin çok daha artacağı öngörüsünü paylaşan Kurtoğulları, Yalova gastronomisinin gelişmesinde gereken desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.

 

 

Yalova, Yalova’nın dışına taşınacak

Sempozyumda soruları yanıtlayan Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziya Karatekin ise, şehri ilk altı ayda 35-40 bini yabancı, 200 bini yerli olmak üzere yaklaşık 240 bine yakın turistin ziyaret ettiğini söyledi. Kentin 2022 yılı turist rakamlarına da değinen Karatekin, geçtiğimiz yıl 420 bin yerli, 100 bine yakın da yabancı konaklama sayısına ulaştıklarını kaydetti. Turizm ve gastronomi alanına yönelik çalışmalarla bu sayıyı önümüzdeki yıl 1 milyona taşımayı hedeflediklerini belirten Karatekin, “Bir şekilde bir ivme yakalamamız gerekiyor, bunun arayışı içindeyiz. Yalova’yı Yalova’nın dışına bir şekilde taşımamız ve dışarıdan insanımızı buraya çekmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Tüm katılımcıların beden ve ruhlarının her yönüyle doyduğu, ‘Yalova Gastronomi Günü’, sempozyum sonrasında, günü anımsatacak küçük armağanların sunumuyla sonlandı.

 

Etiketler: Yalova gastronomisiyle ‘Marka kent’ olacak, Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, Gastronomi Turizmi Derneği’, GTD, Gürkan Boztepe, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral