Haber Detayı
2023-09-24 19:14
Malta’da GTD önerileri tartışıldı…

Malta’da gerçekleşen Akdeniz Turizm Forumu, 30’un üzerinde ülkeden gelen 50'nin üzerindeki farklı ülkeden gelen, 50 kadar seçkin konuşmacıya ev sahipliği yaptı. Bu seçkin konu...

Malta’da GTD önerileri tartışıldı…

Malta’da gerçekleşen Akdeniz Turizm Forumu, 30’un üzerinde ülkeden gelen 50'nin üzerindeki farklı ülkeden gelen, 50 kadar seçkin konuşmacıya ev sahipliği yaptı. Bu seçkin konuşmacılar arasında Türk Hava Yolları İcra Kurulu Başkanı Bilal Ekşi’nin de aralarında olduğu Andreas Scriven - Lider Ortak, Deloitte Hospitality & Leisure Bart Van De Winkel – Varlık Yönetimi, Prof. Dimitrios Buhalis – Bournemouth Üniversitesi (İngiltere), Şef Gino D’Acampo – Ünlü Şef (İtalya), HE Borut Pahor – Slovenya’nın Eski Cumhurbaşkanı, Thanos Michaelides – Başkan, Kıbrıs Otelciler Birliği, Carlo Micallef – İcra Kurulu Başkanı, Malta Turizm Otoritesi, Ivana Vladovic – Split-Dalmaçya Bölgesi Turist Kurulu Başkanı (Hırvatistan), Dimitris Manikis – Wyndham Hotels & Resorts Başkanı ve Genel Müdürü (EMEA) ve Turizm Bakanı Clayton Bartolo gibi isimler vardı.

Tüm konuklar Akdeniz Turizm Forumu’na görüş ve bakış açıları katarak, aynı zamanda Malta turizm ve otelcilik camiasına da büyük ilham kaynağı oldular. Forumda, kolektif deneyimleri havacılık, konaklama, varlık yönetimi, akademi, mutfak sanatları, kamu hizmeti ve turizm yönetimi alanlarını kapsamakta ve etkinlikteki tartışmaların derinliğini ve genişliğini zenginleştirdiği belirtildi.

 

GTD Başkanı Gürkan Boztepe işbirliğine parmak bastı

Türk gastronomisini temsilen Gastronomi Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Boztepe, etkinlikte yer aldı. Boztepe, Akdeniz Turizm Forumu’nun öneminden bahsetti. Malta’nın Türk mutfağını tanınması ve gelişimi için karşılıklı işbirliğinin önemine vurgu yaptı. Boztepe, daha sonrasında büyükelçilikle yapılan yemekle birlikte Yaratıcı Liderlik Ödülü’ne layık görülen ünlü şef Ebru Baybara Demir ile bir araya geldi. Bu yemekte Gastronomi Turizmi konusunda ülkemizin değerlerini ön plana çıkartma olanakları üzerine de konuşmalar gerçekleştirildi.

 

Yeşil ulaşım ve iklim hedefleri

Akdeniz Turizm Forumu’nun açılış konuşmasında çevre bilincinin giderek arttığı bir dünyada, yeşil ulaşım ve iklim hedeflerine ulaşma çabalarının önemli bileşenleri haline geldiğinden bahsedildi. Gelişen emisyon hedeflerinin, değişen sosyal davranışlar ve teknolojik gelişmelerin seyahat etme şeklimizde devrim yaratmaya hazırlanıldığı belirtildi. Toplu taşımanın daha fazla kullanılmasını teşvik etmenin ve seyahat uygulamalarını değiştirmenin yanı sıra köklü üreticiler ve endüstriler, piyasaya sürdükleri ürünlerde önemli değişiklikler yapmayı düşündükleri anlattı. Sürdürülebilir ulaşımın keşfi yalnızca daha yeşil bir geleceği ifade etmemekte; aynı zamanda daha temiz hava, azaltılmış emisyon ve daha sürdürülebilir bir gezegen anlamına da gelmektedir. Bu Usta Sınıfı; turizm, seyahat ve konaklama sektörleri üzerindeki etkisine özel olarak odaklanarak, yeşil taşımacılığın daha parlak bir yarını şekillendirmedeki derin önemini ele aldı.

Etiketler: Malta’da GTD önerileri tartışıldı, Malta, Gürkün Boztepe, Gastronomi, Akdeniz Turizm Forumu