Haber Detayı
2023-12-07 21:26
DOSİDER otuzuncu yılını kutladı...

Doğal Gaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (DOSİDER) 7 Aralık’ta kuruluşunun 30’uncu yılını İstanbul’da düzenlediği zirvede kutlad...

DOSİDER otuzuncu yılını kutladı...

Doğal Gaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (DOSİDER) 7 Aralık’ta kuruluşunun 30’uncu yılını İstanbul’da düzenlediği zirvede kutladı. Otuz üyesiyle Türkiye’de ısıtma sistemleri sektörünün yüzde 95’ini temsil eden DOSİDER, zirvede ‘’Gelecek Vizyonu, Strateji ve Eylem Planı” başlığı altındaki yeni strateji belgesini kamuoyu ile paylaştı.

DOSİDER iklim ve enerji krizindeki gelişmeleri dikkate alan yeni vizyonunda derneğin gelecek stratejisi doğal gazın yanında, yenilenebilir ve temiz enerjiler ekseninde şekilleniyor. DOSİDER Başkanı Ekrem Erkut, “Son on yılda dünya tarihinin en sıcak sekiz yılını yaşadık, ülkemizde her yıl 100’den fazla sel vakasını gerçekleşmekte. Son yaşanan orman yangınları 12 yılın ortalamasından 8 kat daha fazla. Dünyadaki birincil enerji kaynaklarının yüzde 80’i fosil yakıtlardan oluşuyor. Sera gazı etkisi gibi hususlar yoğun şekilde gelişmiş ülkelerin gündeminde. Küresel sıcaklık artışında 1,5 dereceyi geçmemek için pek çok anlaşma yapılıyor. İklim ve enerji krizinin sonuçları çok ağır. Üyelerimiz ile ‘Çevre Dostu Sağlıklı İklimlendirme Çözümleri’ için ulusal ve uluslararası pek çok proje takip etmekteyiz. Ancak bu geçişte doğal gaz başta olmak üzere hızlı bir terk söz konusu değil, hibrit çözümlere yönelik ürün ve hizmetler sunulmaya artarak devam edecek” dedi.

 

 

Sektör paydaşları buluştu

Türkiye Doğal Gaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (DOSİDER) otuzuncu kuruluş yıl dönümünü kutluyor. DOSİDER Başkanı Ekrem Erkut’un ev sahipliğinde İstanbul Marriott Hotel’de düzenlenen otuzuncu yıl buluşmasına ısıtma sistemleri sektörünün üyelerinin yanı sıra, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Nevzat Şatıroğlu, Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Avni Dilber, GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan ve sektör paydaşları katıldı.

Otuzuncu yıl buluşmasının açılış konuşmasını yapan DOSİDER Başkanı Ekrem Erkut, 1993 yılında kurulan derneğin doğal gazlı cihazların güvenli ve verimli kullanımı, kullanıcı memnuniyetinin sağlanması ve sektörün gelişimine katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerini sürdürdüğünü belirterek, aradan geçen 30 yılda sektörün büyük başarılara imza attığını söyledi. Erkut ’Bünyemizde bulunan üye firmalarımızın çoğu doğal gaz ile tanıştığımız yıllarda sadece ithalat yaparken, bugün çoğunluğu ülkemizde üretim yapmakta ve sadece iç piyasaya ürün vermekle kalmayıp, aynı zamanda ülkemiz ihracatına ciddi katkılar sağlamakta. Artık Türkiye Avrupa’nın kombi ve panel radyatör üretim üssüdür. Dünya iklimlendirme pazarı geçtiğimiz dört yıllık periyotta yüzde 13,95 büyüyerek 580 milyar dolara ulaştı. Türk iklimlendirme sektörü ise bu periyotta yüzde 45’lik büyüme gösterdi. Isıtma sistem ve ekipmanlarında dünya yüzde 15,08 büyürken biz yüzde 23,3 büyüdük. 2023 yılının en az yüzde 10’luk bir iç pazar büyümesi ile kapatacağız. Yaklaşık 1. 2 milyardolara yaklaşan ihracatımızın tamamına yakınını üyelerimiz gerçekleştirmektedir’’ dedi.

 

Gelecek vizyonu, strateji ve eylem planı

Isıtma sistemleri sektörünün yeni teknolojiler, yaygınlaşan doğal gaz kullanımı, dünyadaki enerji krizleri, yenilenebilir enerji kaynakları, AB yeşil mutabakatı, gaz yakıcı cihazlarda hidrojen kullanımı, ısı pompaları, hibrit sistemler, değişen regülasyon ve yasalar gibi çok sayıda gelişme ile karşı karşıya olduğunu belirten Ekrem Erkut, geleceğe hazırlanmak için DOSİDER olarak ‘’Gelecek Vizyonu, Strateji ve Eylem Planı’’nı hazırladıkları ve bu stratejinin sektör için bir yol haritası olacağını ifade etti. Erkut ‘’Son 10 yılda dünya tarihinin en sıcak 8 yılını yaşadık, ülkemizde her yıl 100’den fazla sel vakası gerçekleşmekte. Son yaşanan orman yangınları 12 yılın ortalamasından 8 kat daha fazla. Dünyadaki birincil enerji kaynaklarının yüzde 80’i fosil yakıtlardan oluşuyor. Sera gazı etkisi gibi hususlar yoğun şekilde gelişmiş ülkelerin gündeminde. Küresel sıcaklık artışında 1,5 dereceyi geçmemek için pek çok anlaşma yapılıyor. İklim ve enerji krizinin sonuçları çok ağır. Üyelerimizle ‘Çevre Dostu Sağlıklı İklimlendirme Çözümleri’ için pek ulusal ve uluslararası pek çok proje takip etmekteyiz. Ancak bu geçişte doğal gaz başta olmak üzere hızlı bir terk söz konusu değil, hibrit çözümlere yönelik ürün ve hizmetler sunulmaya artarak devam edecek. İşte bu süreç içinde hazırladığımız strateji ve eylem planı bizi geleceğe taşıyacak. Yeni vizyonumuzla birlikte derneğimizin gelecek stratejisini doğal gazın yanında, yenilenebilir ve temiz enerjiler ekseninde ve kapsayıcılığında oluşturduk.’’ dedi.

 

 

Sürdürülebilirlik ve enerji güvenliği geleceği şekillendirecek

DOSİDER Başkanı Ekrem Erkut, Türkiye’de doğal gaz arz güvenliği ile ilgili alınan önlemler sebebi ile doğalgazın uzun yıllar önemini sürdürmeye devam edeceğine dikkat çekerek, yeşil mutabakat ve sürdürülebilirlik konularının her geçen gün daha çok önem kazanacağını ifade etti. Erkut ‘’Hibrit (Doğalgaz+Elektrik) sistemlerinin önemi artacak. DOSİDER üyeleri 13 ayrı AR-GE merkezine sahip. Bu merkezlerde yüksek verimli ve çevre dostu çözümler geliştiriliyor, alternatif enerjiler üzerinde çalışmalar yapıyor.’’ dedi.

 

200 binin üzerinde istihdam

Erkut konuşmasını şöyle sürdürdü:

Sektörümüz 20 bin kişiye direk, 6 bin üzerinde iş ortağıyla da 200 bin kişiye istihdam sağlıyor. Türkiye’de doğal gazın kullanılabildiği nokta sayısı arttıkça, abone sayısı da artmakta. Bununla birlikte doğal gaz tüketimi de artış göstermekte. Bu da, piyasaya sunulan ürün sayısını ve çeşitliliğini, ilk seferde doğru hizmetin sunulması ihtiyacını artırmaktadır. Dolayısıyla, tüm rakamların hızla büyüdüğünü görebiliyoruz. Hal böyle olunca, ISITMA cihaz, sistem ve ekipmanların üreticileri olarak bizler, hızla değişen ve gelişen ISITMA ve Doğal Gaz sektöründe dünyayla tam entegrasyon halinde büyümeye ve gelişmeye devam ediyoruz.

Öyle ki, bu sektörde ilk başlarda sadece ithalatçı olan Türkiye, bugün artık ciddi anlamda imalat ve ihracat yapan bir ülke konumuna, hatta bazı ürün gruplarında Avrupa’nın üretim üssü haline gelmiş durumda.

Bugün ülkemiz, 2,5 milyonu aşan adediyle kombi üretiminde, 15 milyon metretül’ü aşan panel radyatör imalatında, 2 milyon adedi aşan doğal gaz sayacı imalatında Avrupa’nın üretim merkezi konumuna ulaştı.

İmalatını yapmakta olduğumuz yaklaşık 2,5 milyon kombinin hemen hemen yarısını iç piyasanın kullanımına sunarken, diğer yarısını da ağırlıklı Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkeye ihracat yapıyoruz.

 

2026’ya kadar doğal gazsız ilçe kalmayacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Nevzat Şatıroğlu, yaptığı konuşmada Türkiye'nin 804 ilçesinin doğal gaza erişim imkanı olduğunu ve 20.3 milyon hanede doğalgaz kullanıldığını ifade etti. Şatıroğlu 2026 yılının sonuna kadar Türkiye’nin tamamında doğalgaza erişiminin sağlanacağını ifade ederek ‘’ Kentleşen her yere doğal gaz götürmeye kararlıyız ‘’ dedi.

Şatıroğlu şöyle konuştu: ‘’Çevreci bir yakıt olan doğal gazın, başta nüfus yoğunluğu yüksek olan yerleşim yerlerine ulaştırmamız, ülke çapında yaygınlaşması, karbon ayak izi hedefimize ulaşmamıza büyük katkı sağlıyor. AB’nin uygulamaya koyduğu karbon vergisi, ülkemiz sanayicisi üzerinde önemli maliyet artışına yol açabilir. Bu amaçla da çalışmalarımıza devam ediyoruz. 197 OSB’ye doğal gaz ulaştırdık. Sanayicimizi karbon vergisinin olumsuz etkilerinden korumak için doğal gaz yatırımlarımız devam edecek’’

 

DOSİDER Hakkında:

DOSİDER (Doğal Gaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği) 1993 yılında kuruldu. 30 üyesi bulunmaktadır.

Dernek;

Ülkemizde gaz sektöründe haksız rekabet yapılmasını önlemek,

Uygulamada proje, malzeme ve işçilik standardizasyonunu sağlamak,

Doğal gaz sektörünün gelişmesini sağlamak amacıyla; yasa, nizamname, şartname, kararname ve standartların hazırlanmasına katkıda bulunmak,

Üretimde uluslararası standartlara uyulmasını sağlamak,

Doğal gaz temini, dağıtımı, kullanımı ve tüketimi ile ilgili tüm kamu ve özel kuruluşların işbirliği hususunda zemin oluşturmayı hedeflemiştir.

DOSİDER üyesi firmalar, ısıtma sektörünün %95’ini temsil etmektedir.

Doğal gazın tüketiminde verimliliğin maksimize edilmesini ve sürdürülebilirliğin temini için cihaz verimliliği yüksek yeni ürünler geliştirilmesini teşvik edilmektedir.

Sektörün çatı kuruluşu DOSİDER’in ilkeleri; çevreci, tasarruf odaklı ve modern teknolojiler kullanmak, yaşamın kaynağı olan enerjiye saygılı olmak, standardizasyon kriterlerine uymak ve güvenliği temin etmektir.

Dosider üyeleri 13 ayrı ARGE merkezine sahiptir.

DOSİDER olarak, 30. yılımızı kutlamaya yaklaşırken eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarımızı da sürdürüyoruz.

Mesleki eğitim ve kalifiye personel zorlukları iş kolumuzun tüm zincirlerinde önemli bir eksiklik olarak artarak devam ediyor. Bu kapsamda pek çok çalışma yaparak gençlerimizin mesleki eğitim ve sektörümüze dahil olmaları için pek çok çalışma yapıyoruz.

Sektörümüze teknik eleman yetiştiren kırk adet meslek lisesine kombi ve gaz yakan cihazlar eğitim setleri hediye edilmiştir, kullanılmaktadır.

Yurdumuzun çeşitli bölgelerindeki meslek liselerinde görev yapmakta olan teknik öğretmenlerimize üyelerimizin eğitim merkezlerinde yeni teknolojileri ve ürünleri kapsayan periyodik eğitim programları gerçekleştirmekteyiz.

 

Sektörel Bilgiler

2023 yılının sonunda 81 ilde 800 üzerinde ilçe ve belde doğal gaz kullanımına geçmiş olacak.

Yurt genelinde 72 adet doğal gaz dağıtım şirketi lisans bölgesinde 20.3 milyon abone bulunuyor.

İstanbul’da özelinde de 7 milyon üzerinde abone tarafından doğal gaz kullanımı ve konforu yaşanmaktadır.

2022 yılı sonu itibari ile Türkiye nüfusunun %82 sinin doğal gaza erişim imkanı bulunmaktadır.

Yine 2022 yılı sonu itibari ile doğal gazı aktif olarak kullanan nüfus %71’e 60 milyon kişiye ulaştığını görüyoruz.

2026 sonunda 71 milyon kişinin doğalgaz kullanacağı öngörülmektedir. (kaynak GAZBİR sektör raporu)

Yurt genelinde doğal gaz dağıtım hizmetlerini takiben, tüketicilerin kullanım yerlerine hizmetlerin ulaşması için;

10.000’in üzerinde doğal gaz tesisat, cihaz vb. satış noktası,

30.000’in üzerinde doğal gaz tesisat montaj ve bakım ustası,

3.000’den fazla doğal gaz yakıcı cihazlara satış sonrası hizmet sunan yetkili servis bulunuyor

Sektörümüz 20 bin kişiye direkt, 6 bin üzerinde iş ortağıyla da 200 bin kişiye istihdam sağlıyor.

 

Etiketler: DOSİDER otuzuncu yılını kutladı, ekonomi, doğalgaz, sanayi