Haber Detayı
2023-12-22 21:37
Veriyle gelecek projesi hayata geçiyor…

Türkiye'de gençlerin istihdam olanaklarını artırmak ve eğitimlerini güçlendirmek için önemli bir adım atan TÜRKONFED, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Avrupa Birliği ve...

Veriyle gelecek projesi hayata geçiyor…

Türkiye'de gençlerin istihdam olanaklarını artırmak ve eğitimlerini güçlendirmek için önemli bir adım atan TÜRKONFED, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkanlığı'nın sözleşme yöneticisi, İŞKUR'un operasyon faydalanıcısı olduğu Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Gençlere Yönelik İşgücü Piyasası Destek Programı (NEET PRO) kapsamında “Veriyle Gelecek” projesini hayata geçiriyor. Hibe programıyla, Cumhuriyetin 100. Yılında ne istihdamda ne eğitimde olan 100 gencin kapsamlı ve bütüncül işgücü piyasası tedbirleri yoluyla istihdam edilebilirliğini artırmak ve işgücü piyasasına katılımlarını desteklemek hedefleniyor.

 

İş hayatına hazırlıklar hedefleniyor

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı (İKGPRO) paydaşlığında hayata geçirilen Veriyle Gelecek Projesi'nin tanıtım toplantısı İstanbul'da gerçekleşti. Proje kapsamında, NEET olarak nitelendirilen, Türkçeye ise “eğitimde, istihdamda veya mesleki eğitimde olmayanlar” olarak çevrilen, 15-29 yaş arasındaki 100 gencin iş hayatına hazırlanması hedefleniyor. Etkinlikte gençlerin geleceğini şekillendirmeye yönelik veri bilimci mesleği hakkında da detaylar paylaşıldı.

 

Hem ekonomiye hem de yaşama katılım adına…

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Feyyaz Ünal: “2024'e açılan pencereden ülkemize baktığımızda gençlerimizin hem ekonomiye hem de yaşama katılımlarında arzu ettiğimiz seviyede olmadığımızı görüyoruz. NEET” olarak tanımladığımız öğretimde, istihdamda veya eğitimde olmayan genç nüfusu temsil eden kavram ve buna bağlı ölçütler ne yazık ki bu durumu teyit ediyor. Bugün ülkemizin gerek genç işsizlik gerekse de beyin göçünde geldiği nokta, gençliğin enerjisini dönüştürmesinin önündeki en önemli engellerdir. 

NEET'in kronik bir soruna dönüşmesinin önündeki en büyük engel, en temel basamaktan mesleki basamaklara kadar tasarlamamız gereken çağdaş bir eğitim anlayışıdır.

Analitik düşünebilen, dünyaya-bilime ve bilgiye açık nesiller yetiştirmek; çocuklar ve gençlerin önüne yeni hedefler, yeni fırsatlar, yeni ufuklar ve yeni umutlar inşa etmeliyiz. Yaratıcı fikirlerin, girişimci ruh ve yenilikçiliğin ancak eleştirel düşüncenin hayata geçtiği toplumlarda ortaya çıkacağına inanıyoruz. Ve bunun için de ezberci değil, özgürlükçü ve yenilikçi bir eğitim sistemi reformuna ihtiyacımız var.?Ancak böyle bir reformu hayata geçirdiğimiz ve gençlerimizi yaşamda özgür bıraktığımız ölçüde onların işgücüne katılımlarını destekleyecek teşviklerin anlam bulması için gerekli temeli atabiliriz.” dedi.

 

Motivasyon ve özgüveni artırma adına

Projenin hedefleri arasında, veri bilimi mesleğiyle NEET'lerin işsizlik oranını azaltmak başta olmak üzere bir dizi önemli amaç bulunduğu söyleyen T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Vekili Dr. Varol Dur, “Gençlerimizi veri bilimi konusunda uzmanlaştırmak ve bu alanda istihdam yaratan teknoloji firmalarıyla buluşturmak, istihdam edilebilirliklerini artırmak ve uzun vadeli istihdam becerileri kazandırmak bu hedefler arasında öne çıkanlar arasındadır. 

Aynı zamanda, projemiz gençlere yeni fırsat pencereleri açmayı amaçlamakta ve girişimcilik ruhunu destekleyerek gençlerin motivasyonlarını ve özgüvenlerini artırmayı hedeflemektedir” dedi.

Etkinlikte ayrıca Wellbees CEO'su Melis Abacıoğlu “Veriyle Geleceği Şekillendirme: Wellbees Perspektifi”, İstanbul Ekonomi Araştırma Genel Müdürü Can Selçuki “Demokratik Veriye Doğru Adımlar” konu başlıklarında birer konuşma yaptılar.

 

Veriyle gelecek pojesi hakkında

Projeyle; veri bilimi mesleği ile NEET'lerin işsizliğinin azaltılmasına katkıda bulunmak; gençlerin veri biliminde uzmanlaşmalarını sağlamak ve gençleri bu alanda istihdam yaratan teknoloji firmalarıyla buluşturmak; gençlere istihdam edilebilirliklerini kolaylaştırmak ve istihdam sürelerini uzatmak için uzun vadeli istihdam becerileri kazandırmak; girişimcilik ışığında gençlere yeni fırsat pencereleri yaratmak ve gençlerin motivasyonlarını ve özgüvenlerini artırmak hedefleniyor.

Proje kapsamında dört grup üç fiziksel ve bir online veri bilimci eğitim programı yapılacak. 120 saat boyunca 100 genç katılacak. Bu programla gençler, Veri Bilimcisinin görev tanımında yer alan beş farklı yeteneği geliştirecek. NEET'ler üniversiteden sertifika alacaklar, ayrıca iş arama faaliyetlerine doğru katılım kazanacaklar. Eğitim sonundaki sınavdan en yüksek 20 puana sahip 20 genç startuplarda işbaşı eğitimlerine katılacak.

Ayrıca İŞKUR İş ve Meslek Danışmanlarının (JVC'ler) desteğiyle kariyer koçları tarafından dört ay boyunca 60 kişi için Kişisel Aksiyon Planı (IAP) hazırlanacak. Gençler IAP'lerine göre iş görüşmelerine, iş kulüplerine, seminerlere, istihdam fuarlarına, kariyer günlerine katılacaklar. Ayrıca dijital kariyer fuarı düzenlenecek, 60 genç bu fuarda startup kurucuları ve üst düzey yöneticilerle buluşacak.

100 genç, çevrimiçi girişimcilik programına ve uzun vadeli istihdam edilebilirlik becerileri eğitimine katılacak. Bu programın içinde ayrıca dokuz webinara dahil olarak iş liderleriyle etkileşime girecekler.

 

TÜRKONFED Hakkında:?

Çatısı altında 30 federasyon ve ulusal-uluslararası 334 üye dernek üzerinden 60 bini aşkın şirket yer alan TÜRKONFED, üye tabanı ile toplam (enerji dışı) dış ticaretin yüzde 83'ünü, tarım ve kamu dışı kayıtlı istihdamın yaklaşık yüzde 55'ini sağlamaktadır. İstanbul, Batı Anadolu, Marmara ve İç Anadolu, Trakya, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz, Orta Anadolu, Kuzey Anadolu, Doğu Karadeniz, İç Anadolu, Güney Ege, Doğu Marmara, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz, Güney Marmara, Çukurova, Kuzey Marmara, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Güneydoğu, Zafer, İpekyolu, Kapadokya, Mevlana, Doğu, Serhat, Dicle ve Fırat Sanayici ve İşadamları Federasyonu'nun yanı sıra Sektörel Dernekler Federasyonu, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu, Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu da TÜRKONFED üyeleridir. TÜRKONFED, Avrupalı KOBİ'lerin çatı örgütü olan ve 12 milyon firma ve 55 milyon çalışanı temsil eden Avrupa KOBİ Birliği (SMEunited) üyesidir.

 

Etiketler: Veriyle gelecek projesi hayata geçiyor, TÜRKONFED, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Avrupa Birliği, istihdam