Haber Detayı
2024-03-18 19:47
Hatay mutfağıyla da yeniden ayağa kalkmalı…

Türkiye’nin tüm detaylarıyla özel şehirlerinden Hatay için kollar sıvandı. Bu an...

Hatay mutfağıyla da yeniden ayağa kalkmalı…

Türkiye’nin tüm detaylarıyla özel şehirlerinden Hatay için kollar sıvandı. Bu anlamda gerçekleştirilen etkinlikte Hatay ve zenginlikleri organize edilen bir toplantıyla dile getirildi.

Hatay Dayanışma Derneği Başkanı Fahir Semir Abacı’nın önderliğinde yapılan organizasyonda, Hatay Dayanışma Derneği ve Gastronomi Turizmi Derneği işbirliği ile Film gösterimi ve söyleşiler gerçekleşti. Toplantının amacı ‘Tennurden Dıste’ belgeselini izlemek, Hatay mutfağının tarihi kültürüne ve depremden sonra oluşturulmaya çalışılan yeni yapılaşmada, Hatay il ve ilçelerinde Hatay mutfağına uygun gastronomi sokaklarının planlanıp hayata geçirilmesi için dikkat çekmekti.

 

Başkan Fahir Abacı’dan teşekkür konuşması

Hatay Dayanışma Derneği Başkanı Fahir Semir Abacı yaptığı açılış konuşmasında, katılımcılara bilgiler verdi. Abacı, “Burada bulunan; MKÜ Öğretim üyesi değerli Prof. Dr. Sedat Cereci’ye, değerli basın mensuplarına, değerli gastronomi yazarlarına, değerli hocalarıma, Hatay mutfağını yaşatan restoran sahiplerine, pastanecilerine ve yöresel ürün üreticilerine, bu etkinliği birlikte organize ettiğimiz ve benimde üyesi olduğum değerli GTD İstanbul Gastronomi Turizmi Derneği başkanı Gürkan Boztepe’ye, ‘Antakya Mutfağı’ ve ‘Sokak Lezzetleri’ kitaplarının yazarı Mehmet Tanrıverdi’ye sonsuz teşekkürler. Ayrıca, ‘MU’ kitabında mutfak şiirlerine yer veren üyemiz şair Nisa Leyla’ya, ‘Mınınna’ isimli romanıyla Hatay mutfağının olmazsa olmazı ‘Keşkeği’  konu alan Özge Doğar’a ve tüm konuklarımıza katılımınızdan dolayı teşekkür ediyor, Hatay Dayanışma Derneği yönetimi adına saygıyla selamlıyor, hoş geldiniz diyorum” dedi.

 

Tarihiyle öne çıkan şehir Hatay…

Hatay Dayanışma Derneği Başkanı Fahir Semir Abacı, aidiyet duygusunun da önemini vurgulayarak, tarihi çok eski bir tarihe sahip olan Hatay’a dair kısa bir özet yaptı. İşte o konuşmadan akılda kalanlar; “Hatay Türkiye’nin güneyinde bulunan özel bir ildir. Tarihi oldukça zengin ve çeşitlidir. Antik çağlarda birçok medeniyetin izlerini taşır. Özellikle Antakya şehri tarihiyle ön plana çıkar. Antik Roma döneminde Antiokhia olarak bilinen Antakya, tarihi boyunca Roma İimparatorluğu, Bizans imparatorluğu, Emevi ve Abbasi halifelikleri, Selçuklu İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi birçok medeniyetin hüküm sürdüğü bir merkez olmuştur. Bu bölge aynı zamanda tarihi ‘İpek Yolu’nun bir parçası olarak önemli ticaret yollarını barındırmıştır.

Hatay, Fransa mandası altında olan bir bölgeyken, Mustafa Kemal Atatürk’ün diplomasi başarısıyla 1939 yılında ‘Anavatanımız Türkiye’ye katılmıştır. Bu nedenle Hatay’ın tarihi kültürel ve dil anlamında çeşitli etkileşimlere sahiptir. Tarihi ve kültürel zenginlikleri ile bilinen bir turistik destinasyondur Hatay…”

 

 

Gastronomi sokakları...

Başkan Abacı sözlerini şöyle tamamladı; “Yukarıda saydığımız medeniyetlerin bu topraklarda bıraktığı mutfak kültürü, bu imparatorluklar yok omasına karşın kaybolmadı. Hatta her yüz, yüz elli yılda bir yaşanan depremler de mutfak kültürünü yok edememiş ve bu mutfak, tarihin bize bıraktığı en değerli miras olarak öne çıkmıştır. Onca depreme karşın yaklaşık 600 çeşit yemeğin kaydedildiği Hatay mutfağı zenginliğini korumuş ve bundan sonra da korumayı sürdürecektir. İzlediğimiz belgeselde de bu çeşitliğe, bu zenginliğe şahit oluyoruz.

6 Şubat depremi sonrası, bu güzelim mutfağın ayakta kalması için üreticilerin ve esnafın maddi ve manevi desteğe ihtiyacı var. Yeniden yapılanması planlanan Hatay il merkezi ve ilçe belediyelerine buradan ‘Gastronomi Sokaklarını’ hayata geçirmeyi programlarının ilk sırasına koymaları çağrısı yapıyoruz. Bu konuları içeren talepler Hatay il merkezi ve ilçelerine seçim sonrası gidilerek belediye başkanlarına Hatay Dayanışma Derneği, Gastronomi Turizmi Derneği ve MKÜ öğretim üyesi Prof. Sedat Cereci imzalı tavsiye mektubumuzu takdim edip konunun takipçisi olacağımızı anlatacağız.

Zaten burada bir araya gelmemizin amacı da bu. Değerli hocamız MKÜ öğretim üyesi sayın Prof. Dr. Sedat Cereci’nin büyük bir titizlikle hazırladığı  ‘Tennurden Diste’, yani ‘Tandırdan Kazana’  isimli belgesel bu mutfağın Sümerlerden günümüze kadar taşıdığı tarihi kültüre işaret ediyor olması tesadüf değildir.”

 

Katılımcılardan güzel dilekler…

Belgesel gösteriminin ardından başlayan söyleşide söz alan Prof. Dr. Sedat Cereci, “Hatay mutfağı kültürüyle tarihe ışık tutan en önemli mutfaklardan biridir. Hatay mutfağı Hiristiyan, Yahudi, Sünni, Alevi,  Kürt,  Türk, Arap, Ermeni, Rum, Süryani mutfak kültürlerinin harmanlandığı yerdir” diyerek sözlerini tamamladı.

Ardından söz alan GTD - Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe ise Hatay mutfağının Türkiye içindeki önemine ve bu güzel lezzetleri ortaya çıkaran  maharetli şeflerimize teşekkür etti.

Turizm ve gastronomi yazarı Cem Polatoğlu konuşmasında, “Depremin Hatay'a ve Hatay insanına çok zarar verdiğini deprem öncesi Hatay için ne yapılması gerekiyorsa ihmal edilmemesi gereğinden bahsederken, 'medeniyetin varlığını Antakya'yı gezerken her bir sokakta hissediyorduk ilerde aynı duyguları yaşayacağımız bir Antakya diliyorum” dedi.

Artı TV Haber direktörü ve Ortadoğu ülkeleri siyasi uzmanlarından Mersin doğumlu Musa Özuğurlu Hatay mutfağına olan bağımlılığını şu cümleyle tamamladı; “Ben Hatay'a giderken kendimi, sanki asıl memleketime gidiyor gibi hissediyorum”.

Diğer katılımcıların söz almasıyla devam eden söyleşi sayın  Prof. Dr. Sedat Cereci ve GTD başkanı Marka doktoru Gürkan Boztepe'ye Hatay Dayanışma Derneği yönetimi tarafından hazırlanan teşekkür belgeleri takdimi sonrasında iftar yemeğine geçildi.

 

 

Yöresel lezzetlerden oluşan iftar yemeği

Antakya'dan gelen yöresel lezzetlere, İstanbul'daki Hatay mutfağını yaşatan restoranlardan gelen yemekler konuklara iftarda ikram edildi. Çorba, peynir çeşitleri, babağannuc, haydari, tuzlu yoğurt, humus, yaprak sarma, içli köfte, kaytaz böreği, lahmacun, biberli ekmek, kömbe,  kabak tatlısı ve künefe ikramları büyük beğeni topladı.

İftar saatinde ikram edilen lezzetlerin sponsorluğunu üstlenen firmalara edilen teşekkürlerden sonra,  aşağıdaki instagram adresleri ve telefonlardan ulaşabileceğinin altı çizilirken, en iyi dayanışmanın bu esnafları yalnız bırakmayıp ailece gidip, yöresel lezzetleri tatmaya gitmenin önemi vurgulandı.

 

İşte Hatay mutfağının o seçkin ve özel örnekleri

1. Antakya Zehra Mirioğlu – Şemun gıda – 0536 513 8500 - semungida,

 

2. Mecidiyeköy İst. Bora Yamaç & Hüseyin Fahracı – Salon Ekspres – 0532 600 3938 – salonexpress.tr,

 

3. İskenderun Abdullah Şenöz – Şenöz Pastahanesi – 0532 291 69 70 – senoz_pastane_cafe,

 

4. Tünel İst.  Süleyman Gülüm – Antiochia Restoran – 0532 455 7922 - antiochiaconcept,

 

5. Dolapdere İst. Şef Doğan Güç – The Local Grill (Antakya Mutfağı) – 0542 230 4254 - thelocalgrill,

 

6. Kavacık İst.  (Antakya) - Burak Miski – Esmergil Baharat –     0533 237 3802 – esmergil,

 

7. Okmeydanı İst. Mehmet Tanrıverdi – Antakyalı.com  – 0535 621 7249 – antakyali.1961,

 

8. Antakya Elif Ovalı – Teofarm Gıda    – 0532 540 7666 – teofarmantakaya.

 

Etiketler: Hatay mutfağıyla da yeniden ayağa kalkmalı, Hatay, Hatay Dayanışma Derneği Başkanı Fahir Semir Abacı, GTD, GTD Başkanı Gürkan Boztepe, gastronomi