Haber Detayı
2024-06-22 15:48
Çin’den 60 milyar dolarlık yurt dışı yatırımı…

Çin’in yurt dışına yaptığı doğrudan yatırımlar, yılın ilk beş ayında ciddi bir büyüme kaydetti. Maliye Bakanlığı, ülkenin, ocak ayından Mayıs sonuna değin dışarıya yaptığı finans dışı doğrudan yatırım tutarını...

Çin’den 60 milyar dolarlık yurt dışı yatırımı…

Çin’in yurt dışına yaptığı doğrudan yatırımlar, yılın ilk beş ayında ciddi bir büyüme kaydetti. Maliye Bakanlığı, ülkenin, ocak ayından Mayıs sonuna değin dışarıya yaptığı finans dışı doğrudan yatırım tutarının, önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16,3 oranında artarak 60,2 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Kuşak ve Yol Girişimi’ne katılan ülkelerle iş birliği büyüme hızını sürdürdü. Nitekim Çin’in bu ülkelerde gerçekleştirdiği doğrudan yatırım Ocak-Mayıs döneminde önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 12,7 kadar artarak 12,81 milyar dolara vardı. 

 

Çok hızlı bir artış gösterdi

Çin’in dışarıda sözleşmeye bağladığı projelerin cirosu yıl bazında yüzde 8,8 kadar büyüyerek 58,79 milyar dolara çıktı. Yeni imzalanmış anlaşmaların tutarı yüzde 21,7 oranında çok hızlı bir artış göstererek 87,3 milyar dolara ulaştı.

Bakanlık, Çin’in yabancı ülkelerde ve bölgelerde yatırım yapmasını kolaylaştırmak amacıyla dışarıda gerçekleştirilecek projelere ilişkin anlaşmalarla ilgili bir düzenleme çıkardı. 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girecek olan söz konusu düzenleme ilgili işlere yönelik prosedürleri basitleştirecek.

Etiketler: Çin’den 60 milyar dolarlık yurt dışı yatırımı, ekonomi, para, finans