Haber Detayı
2021-04-26 03:47
Bir tür kumar…

Avrupa Merkez Bankası 22 Nisan’da beklentilere paralel olarak faizleri sabit bıraktı. Bu şekilde pandemi nedeniyle ekonomide oluşabilecek daralmayı önlemeye çalışıyor. Ancak Haziran’da yapılacak olan bir sonraki t...

Bir tür kumar…

Avrupa Merkez Bankası 22 Nisan’da beklentilere paralel olarak faizleri sabit bıraktı. Bu şekilde pandemi nedeniyle ekonomide oluşabilecek daralmayı önlemeye çalışıyor. Ancak Haziran’da yapılacak olan bir sonraki toplantıda bir karar vermek zorunda kalabilir Çünkü aşılamalar nedeniyle pandemi sürecinin iyileşmeye gireceği düşünülüyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu 23 Nisan’da bir televizyon röportajında, rezervlerdeki 128 milyar dolarlık kayıp için açıklamalarda bulundu. Bu paranın oluşan döviz talebini karşılamak amacıyla harcandığını ifade etti. Ayrıca başkan Şahap Kavcıoğlu TCMB’nin sıkı para politikasına bağlı kalacağını belirtti.

Para piyasalarını ilgilendiren bir diğer gelişme de son dönemlerin popüler yatırım aracı kripto borsasında gerçekleşti. Olay, Thorex isimli kripto para borsası sahibi Faruk Fatih Özer’in yurt dışına kaçmasıydı. Bu durum kripto para yatırımcılarını sıkıntılı ve stresli bir bekleme sürecine soktu. Merkez Bankası’nın kripto para ile ilgili gerekli düzenlemeler yapmasından önce, bu tür enstrümanlara yatırım yapılmasının kumar olduğunu da söylememiz gerekiyor.

24 Nisan’da ABD Başkanı Joe Biden Ermenilerle ilgili 1915 olayları için sözde ‘soykırım’ ifadesini kullandı. Bunun sonucunda Türkiye’de bulunan birçok kişi ve kurum, uluslararası hukuk açısından geçerliliği olmayan bu gerçek dışı, politik temelli ve de dayanaksız ifadeye karşı çıktı. 26 Nisan’da yapılacak olan kabine toplantısında bu dayanaksız ifadeye karşı takınılacak tutum kararlaştırılacaktır.

Ayrıca para piyasaları, bu kabine toplantısında Ramazan Bayramı’nı da kapsayan kapanma tedbirleriyle ilgili açıklamaları da merakla bekleyecektir.

“Gecenin en karanlık anı, güneşin doğmasına en yakın andır”

Sağlıklı günler dileklerimle...

Etiketler: kripto para, habermasasi.com, Barbaros Özsoy