Haber Detayı
2021-05-07 00:14
Salah ve Hamilton ödüllendirildi

Spor camiasının prestijli ödüllerinden 2021 Dünya Laureus Spor Ödülleri sahiplerini buldu.

<...

Salah ve Hamilton ödüllendirildi

Spor camiasının prestijli ödüllerinden 2021 Dünya Laureus Spor Ödülleri sahiplerini buldu.

Bu yıl ‘Laureus Yılın Örnek Sporcusu’ adında açılan yeni kategoriye Liverpool futbol takımının yıldız futbolcusu Muhammed Salah ve Mercedes pilotu Lewis Hamilton, layık görüldü.

Yapılan açıklamada yeni kategorinin ilk yılında Formula 1 pilotu Lewis Hamilton'ın ırkçılık konusundaki açık sözlülüğü ve desteği bu ödülü almasına neden olduğu belirtildi.

 

Savaşmaya devam

Mercedes pilotu Hamilton ise ödül kabul konuşmasında şu ifadeleri kullandı; ''Tüm Dünya'nın ırkçılığa ve toplumlarımız içindeki eşitsizliklere dikkat çekmek birleşmesi muazzam ama savaşmaya devam etmeliyiz. Hepimiz, dünyada pozitif bir değişim yaratmak için kendimizi sorumlu hissetmeliyiz ki geçen sene verilen sözler, aksiyona dönüşebilsin. Ben gerçekten hepimizin bunu başarabileceğine inanıyorum ve siz ileri doğru ilerlemeye devam ederken ben, sizin yanınızdayım.  Size, pozitif enerji ve sevgilerimi yolluyorum, güvende kalın. Teşekkürler.''

 

Aracını siyaha boyatmıştı

Hamilton, ırkçılığa dikkat çekmek için F1 aracını siyaha boyatmıştı

Yedi kez dünya şampiyonluğu bulunan Formula 1 pilotu Lewis Hamilton, ABD'de polis tarafından gözaltına alınırken öldürülen George Floyd için sessiz kalmamıştı.

ABD'den dünyaya yayılan 'Siyah Yaşamlar Önemlidir' (Black Lives Matter) protestolarına aktif destek veren 35 yaşındaki siyahi pilot Hamilton, ırkçılığa karşı bir mesaj olarak yarış öncesi diz çökmesi ve bu konuya dikkat çekmek amacıyla Mercedes-AMG aracının siyaha boyanmasını sağlamıştı.

 

Muhammed Salah, ilham oldu

Lewis Hamilton ile birlikte 'Yılın Örnek Sporcusu' ödülünü paylaşan Liverpool futbol takımının yıldız oyuncusu Muhammed Salah ise kadın-erkek eşitliği konusunda pek çok insana ilham olduğu ifade edildi.

İngiltere'nin Liverpool takımında oynayan Mısırlı yıldız oyuncu Muhammed Salah, Müslüman dünyasında kadınlara olan bakış açısının değişmesi gerektiğini vurgulamıştı.

 

Kadınları geçmişe oranla daha çok destekliyor

Salah, "Bence kültürümüzde kadınlara davranış şeklimizi değiştirmeliyiz. Ve bu durum isteğe bağlı kalmamalı. Kadınları önceye kıyasla daha çok destekliyorum, çünkü şu anda onlara verilenden daha fazlasını hak ettiklerini hissediyorum."  ifadelerini kullanmıştı.

 

İşte 2021 Laureus Dünya Spor Ödülleri

Yılın Erkek Sporcusu: Rafael Nadal (Tenis)

Yılın Kadın Sporcusu: Naomi Osaka (Tenis)

Yılın Sporcu destekçisi: Lewis Hamilton (Formula 1)

Yılın İlham ödülü: Muhammed Salah (Futbol)

Yılın Takımı: Bayern Münih

Yılın En İyi Çıkış Yapan Sporcusu: Patrick Mahomes (Amerikan futbolu)

Yılın Geri Dönüşü: Max Parrot (Snowboard)

İyilik için Spor ödülü : Kickfair'dan Kickformore (futbol)

Yaşam Boyu Başarı: Billie Jean King (Tenis)

Yılın en iyi spor Anı: Chris Nikic (Triatlon)

Etiketler: Lewis Hamilton, Muhammed Salah, 2021 Dünya Laureus Spor Ödülleri