Haber Detayı
2021-05-12 14:05
İşte huzur maaştan daha önemli

Çalışma dünyasına hizmet veren bir kuruluşun araştırmaları çarpıcı bir tespiti ortaya koydu. Adaylarla işvereni bir araya getiren uygulama 24 Saatte İş, iş ha...

İşte huzur maaştan daha önemli

Çalışma dünyasına hizmet veren bir kuruluşun araştırmaları çarpıcı bir tespiti ortaya koydu. Adaylarla işvereni bir araya getiren uygulama 24 Saatte İş, iş hayatında çalışanların önceliklerini araştırdı. Araştırmaya göre, çalışanlar yüksek maaştan önce huzurlu bir iş ortamı ve iyi bir ekiple çalışmayı istiyor. Ankete katılanların yüzde 92’si çalıştığı ekibin önemli olduğunu belirtirken, sadece yüzde sekizi önemli olmadığını ifade etti. Katılımcıların yüze atmışı iş değiştirmede temel motivasyonlarının iyi bir çalışma ortamına geçmek olduğunu belirtirken, yüzde kırkı ise fazla maaş nedeniyle iş değiştirebileceğini belirtti.

 

İyi bir ekip de çok önemli

Adaylarla işvereni bir araya getiren uygulama, çalışanların iş hayatındaki önceliklerine dair bir anket düzenledi. Anket sonuçlarına göre huzurlu bir iş ortamında ve iyi bir ekiple çalışmak alınan maaş miktarından daha önemli. Ankete katılanların yüzde 92’si çalıştığı ekibin önemli olduğunu belirtirken, sadece yüzde sekizi önemli olmadığını ifade etti. “İşini değiştirmek istesen temel motivasyonun ne olurdu?” sorusuna katılımcıların yüzde atmışı iyi bir çalışma ortamı derken, yüzde kırkı fazla maaş yanıtını verdi.

 

Öncelik işte gelişim ve yükselme

Katılımcılara iş deneyimleriyle ilgili sorular da yöneltildi. Daha önceden veya şu an çalıştığı yerde çalışma ortamının nasıl olduğu sorusuna katılımcıların yüzde 42’si çok güzel ve sıcak yanıtını verirken, yüzde 58’i memnun edici olmadığını belirtti. “İşverenin ile aran nasıl” sorusuna ise yüzde 63’ü “İyi” yanıtını verirken yüzde 37’si aralarının iyi olmadığını söyledi. Katılımcıların yüzde 44’ü çalıştığı iş yerinde maaşının önemli olduğunu belirtti. Yüzde 56’sı gelişmek ve yükselmeyi önemsediğini söyledi. “Ekibini seviyor musun/ekip ruhunuz var mı?” sorusuna katılımcıların yüzde 74’ü evet yanıtını verirken, yüzde 26’sı hayır yanıtını verdi.

 

Kurumsal firmalar tercih nedeni

Ankete katılanların yüzde 58’i çalıştığı iş yerine aidiyet duyduğunu belirtirken, yüzde 42’si herhangi bir aidiyet hissetmediğini ifade etti. Aidiyet duygusunu oluşturan etmenler sorulduğunda ise katılımcıların yüzde 39’u maaş ve imkânları öne sürerken, yüzde 61’i çalışma ortamı ve ekibin önemli olduğunu belirtti. Katılımcıların yüzde 71’si kurumsal büyük bir markada çalışmak istediğini belirtirken, yüzde 29’su küçük ve yeni oluşan markalarda çalışabileceklerini belirtti.

Uygulamanın elde ettiği sonuçlara göre, huzurlu bir çalışma ortamının hem çalışan hem de işveren için çok önemli bir unsur olduğu öne çıkıyor.

Etiketler: 24 Saatte İş, işyeri, huzur, ofis, beyaz yakalı