Haber Detayı
2021-05-24 02:34
Drone saldırısı ve Biden görüşmesi

Kapanma sonrası pandemi cephesinden iyi haberler gelmeye başladı. Bunun sonucunda İçişleri Bakanlığı kademeli normalleşme genelgesi  yayımladı. Genelgeye göre 17 mayıs Pazartesi saat 05.00’ten 1 Haziran Salı gü...

Drone saldırısı ve Biden görüşmesi

Kapanma sonrası pandemi cephesinden iyi haberler gelmeye başladı. Bunun sonucunda İçişleri Bakanlığı kademeli normalleşme genelgesi  yayımladı. Genelgeye göre 17 mayıs Pazartesi saat 05.00’ten 1 Haziran Salı günü 05.00’e kadar kademeli normalleşme tedbirleri uygulanacak.

Siyasi otorite 2021 yılında da pandemi nedeniyle turizm sezonunun olumsuz geçmemesi için yeni kararlar aldı. Haziran ayına kadar turizm ile ilgilenen tüm personelin Corona aşısı olmasına imkan sağlanması ve turist gönderme potansiyeli yüksek olan 15 ülke vatandaşlarından Corona test sonucu ve aşı sertifikası istenmiyeceği, şu anda aklımıza gelen sadece bu iki tedbir bile turizmcilere sezon öncesi büyük umut oldu.

Esasen sadece Türkiye değil, pandemi nedeniyle birçok ülkenin ekonomisi zora girmiş durumda. Bu nedenle nakit akış dengesini düzelten turizm gelirleri her zamankinden fazla önemseniyor. Pandemide çok can kaybı yaşayan İtalya, İspanya,Fransa, Almanya gibi ülkeler turistlere kapılarını tekrar açmak zorunda kaldı. Bu ülkeler bizim turizmde rekabet içerisinde olduğumuz ülkeler. Bu nedenle attığımız adımlar turizmcilere rekabette avantaj ve ellerini güçlendirme imkanı sağlıyacaktır.

Bu hafta ABD Dişişleri Bakan yardımcısı Sherman ülkemizi ziyarete gelecek. Bu tip ziyaretlerde gündem sadece basına açıklananlar değildir. Ziyaretin amacı NATO zirvesinde yapılacak olan Erdoğan-Biden görüşmesine hazırlık olarak açıklandı. Ancak ABD ile aramızda, başta S-400 ve Halkbank davası olmak üzere, birçok sorun bulunmakta. Ayrıca son haftalarda gündemi yoğun bir şekilde meşgul eden Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve Pkk-Pyd meseleleri var. Tüm bunlara karşın bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Komşularımızla ilişkilerimizi düzeltmeye çalışacağız. Bazı konularda ilerlemeler sağlanabilir” demişti. Erdoğan’ın bu açıklamaları ve ABD’nin dış politikasında en etkili isimlerinden olan Wendy Sherman’ı Türkiye’ye göndermesi NATO zirvesinde yapılacak olan Erdoğan-Biden görüşmesinin olumlu geçme ihtimalini arttırıyor.

Ayrıca, geçen hafta herkesin dikkatini çeken ve düşündüren bir gelişme daha oldu. Terör örgütü Pkk Diyarbakır, Şırnak ve Batman’da küçük maket uçaklarla saldırıda bulundu. Bence bu saldırıların çok önemsenmesi gerekiyor.Terör örgütü 2016 ve 2018 yıllarında da bu tip saldırılarda bulunmuştu. O saldırılarda kullanılan drone uçaklar düşük teknolojili ve yetersiz ürünlerdi. Saldırı yapılan alanda bulunan bir sinyal kesici ile rahatlıkla etkisiz hale getirilebiliyordu. Ancak geçen haftaki saldırılarda kullanılan droneların teknolojisi daha modern ve sinyal kesicilerden etkilenmiyor. Bu nedenle çok dikkatli olmalı ve bu hain saldırıları kesinlikle küçümsememeliyiz. Başka drone uçak saldırıları da olabilir. Kuşkusuz kahraman ordumuzun değerli mensupları İHA ve SİHA’larımızın sahada sağladığı üstünlüğe karşı, terör örgütü Pkk’nın maket uçakları kullanmaya devam edebileceğinin farkındadır. Bu nedenle son yıllarda önem verdiğimiz hava savunma radar sistemlerinin teknolojilerini daha da geliştirmeye ivedilikle devam etmeliyiz…

Yeniden görüşmek üzere…

Etiketler: habermasasi.com, ekonomi, Babaros Özsoy, ekonomi gündemi