Haber Detayı
2021-06-05 10:04
Xiamen treni 1000’inci seferini yaptı!

Çin’in doğu eyaletlerinden Fujian’ın sahil kenti Xiamen’den Avrupa istikametinde yola çı...

Xiamen treni 1000’inci seferini yaptı!

Çin’in doğu eyaletlerinden Fujian’ın sahil kenti Xiamen’den Avrupa istikametinde yola çıkan yük katarları, 2 Haziran Çarşamba günü itibarıyla, işlemeye başladığı 2015 yılından bu yana 1000’inci seferini gerçekleştirdi.

Birincil ihtiyaç malzemesi, otomobil parçaları ve diğer mallarla yüklü 50 vagonla yola çıkan X8098 treni, Xiamen’in Haicang garını çarşamba sabahı Almanya istikametinde terk etti. Bu, söz konusu hatta çalışan demiryolu nakliyatı çerçevesinde tam bininci sefer oldu.

 

Üç milyar doları aştı

Ağustos 2015’te hizmete girdiğinden beri bu trenler 3 milyar dolardan fazla tutarda malı Xiamen’den Avrupa’ya ve Orta Asya’ya konteynerlerle taşıdı. Bu mallar arasında elektronik parça ve ürünler, makineler, zorunlu ihtiyaç ve gıda malzemeleri de bulunuyordu.

Geçen yıl yine Çin-Avrupa arasında demiryoluyla standart konteynerler içinde taşınan malların ağırlığı 142 bin ton, değeri ise 962 milyon dolara ulaşmış bulundu. Bunlar, bir önceki yıla kıyasla ağırlık olarak yüzde 59’luk, değer olarak da yüzde kırklık birer artış ifade ediyor. Söz konusu demiryolu hattı, bugüne değin Xiamen’i 12 Avrupa ve Orta Asya ülkesinin 30’dan fazla kentine bağladı.

Etiketler: Xiamen treni, tren, demiryolu, Çin