Haber Detayı
2021-06-18 10:18
GTD ile Ukrayna arasında kültür köprüsü

Türkiye Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe ile Ukrayna Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Oleksiy Volkov arasında mutfak kültürlerini tanıtmak ve turizm hare...

GTD ile Ukrayna arasında kültür köprüsü

Türkiye Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe ile Ukrayna Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Oleksiy Volkov arasında mutfak kültürlerini tanıtmak ve turizm hareketini arttırmak amaçlı protokol imzalandı.

Bu yıl, yaklaşık iki milyon turistin beklendiği, vatandaşlarımızın da vizesiz olarak ziyaret edebildiği Ukrayna ile aramızdaki bu işbirliği ve iyi niyet protokolünün her iki ülke için de çok faydalı olacağı düşünülüyor.

Gastronomi turizmi için seyahat yapan insanların, normal turistten üç kat fazla para harcıyor oluşu, her iki ülke için ziyaret gerçekleştirenlerin sağladığı katma değerin de hayli fazla olmasını sağlıyor.

 

İşbirliği aralıksız sürecek

Türk mutfağını Ukrayna’da, Ukrayna mutfağının da Türkiye de tanıtımları anlamında yapılan bu anlaşmada kültürlerarası iletişim, tanıtım gezileri, hijyen belgesi çalışmaları gibi konularda işbirlikleri gerçekleştirilecek.

İmzalanan protokolde Ukrayna Rehberler Odası Başkanı da hazır bulundu. Her iki ülke için de pandemi sürecinde ve sonrasında ticari hacmin arttırılması için çabaların kesintisiz devam etmesi için çalışmaların süreceği belirtildi.

Etiketler: GTD Başkanı Gürkan Boztepe, Oleksiy Volkov, Ukrayna, gastronomi