Haber Detayı
2021-07-14 11:51
Bill Gates’ten Çin övgüsü

ABD’deki Gates Vakfı Başkanı Bill Gates, Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) sıtmadan arındırılmış ülke sertifikası alması nedeniyle Çin’i teb...

Bill Gates’ten Çin övgüsü

ABD’deki Gates Vakfı Başkanı Bill Gates, Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) sıtmadan arındırılmış ülke sertifikası alması nedeniyle Çin’i tebrik ettiğini belirtti.

Gates önceki gün video konferans yöntemiyle Çin Medya Grubu’na verdiği demeçte, Çin’in DSÖ’den söz konusu sertifikayı almasının, dünya ülkelerinin sıtmayla mücadele çalışmaları için bir kilometre taşı olduğunu ifade etti.

Gates açıklamasında, “Çin hastalığın incelenmesi ve bu konuda işbirliği şebekesinin kurulması için yüklü bütçeler ayırdı. Doktor, bilim insanı ve yetkililerin ortak çabalarıyla sıtma Çin’de yok edildi. Çin dünyaya vatandaşlarının sağlığını korumaktaki kararlılığını sergiledi.” ifadelerini kullandı.

Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödüllü, Çinli ilaç kimyageri Tu Youyou’nun geliştirdiği Artemisinin ilacının dünyadaki sıtmayla mücadele çalışmalarına büyük katkıda bulunduğunun altını çizen Gates, bu ilaç sayesinde Güney Asya, Afrika ve Güney Amerika’da milyonlarca insanın ölümden kurtulduğunu sözlerine ekledi.

DSÖ, Çin’e sıtmadan arındırılmış ülke sertifikası verildiğini açıklamıştı.

Etiketler: Bill Gates, Dünya Sağlık Örgütü, DSÖ, Çin