Haber Detayı
2021-07-10 08:59
Yeni enerjili araç 2 milyonu aşacak!

Çin Otomobil Üreticileri Birliği Genel Sekreter Vekili Shi Jianhua, yeni/temiz enerjili taşıt satışlarının 2...

Yeni enerjili araç 2 milyonu aşacak!

Çin Otomobil Üreticileri Birliği Genel Sekreter Vekili Shi Jianhua, yeni/temiz enerjili taşıt satışlarının 2021 yılında 2 milyon birimi aşmasının beklendiğini açıkladı. Shi, bu olumlu gelişmeyi her şeyden önce Çin’in karbondioksit emisyonlarının doruk noktasını bir an önce geride bırakıp karbonnötr aşamaya ulaşma çabalarına borçlu olduklarını belirtti.

Yeni enerjiyle işleyen araçların bu arada daha uzun menzillere erişmesine yol açan teknolojik ilerlemelerin de daha yüksek miktarlarda satışlarına katkı yaptığı kuşkusuzdur. Öte yandan, çip kıtlığı ve hammadde fiyatlarındaki yükselme türünden mevcut sorunlar da mutlaka çözüme bağlanacaktır.

 

Menzil ve şarj istasyonları artıyor

Çin Otomobil Üreticileri Birliği’nin en son verilerine göre Çin’de temiz enerjili araçların sürümü, Mayıs ayında bir yıl öncesine kıyasla yüzde 159,7 oranında artarak 217 bin birime vardı. Shi, buna göre yılın bütününde 2,4 milyon birimlik bir sürüm sayısı beklendiğini duyurdu.

Tüketiciler için yeni enerjili araçların bir numaralı seçim durumuna geliyor olmasının en önemli payı, hükümetin destekleyici önlem içeren politikaları, büyüyen otonomi mesafesi yani menzil ve sayısı gittikçe çoğalan şarj istasyonları. Kuşkusuz ki, üretimdeki istikrar ve ürünün güvenilirliği, üreticilerin birinci önceliği olmaya devam ediyor.

 

Maliyet düşürme süreci

Demir cevheri ve çelik gibi hammadde fiyatlarının geçtiğimiz aylarda yükselmesi, genel anlamda otomobil üreticilerinin ve özellikle de enerji aküsü endüstrisinin maliyetlerinde artış yarattı. Büyük akü üreticileri fiyatları az çok sabit tutabildi ancak sektörün içinden gözlemciler orta boy ve küçük üreticilerin piyasanın oynaklığı yüzünden hayli sıkıntıya düştüklerini açıklıyor.

Otomobil sektörü bünyesindeki endüstriyel zincirin görece uzun olması dolayısıyla, yükselen hammadde fiyatlarının kısa dönemde araç satış fiyatlarına yansımayacağı düşünülüyor. Yine de araç tedarikçilerinin bir ölçüde baskı altında kalmış oldukları açık. Çıkış yolu da yine Shi'ye bakılırsa, endüstri zinciri bütününün eşgüdümlü bir maliyet düşürme süreci olacak.

Etiketler: Çin, otomobil, otomotiv, elektrikli otomobil, Çin Otomobil Üreticileri Birliği