Haber Detayı
2021-07-15 10:17
Astronotların uzay güncesi…

Çin uzay istasyonunda görevli ilk astronotlar kapsülden çıktı. Bu, Çinli astronotların, 2...

Astronotların uzay güncesi…

Çin uzay istasyonunda görevli ilk astronotlar kapsülden çıktı. Bu, Çinli astronotların, 2008 yılında “Shenzhou-7” adlı insanlı uzay aracının uzay yolculuğunu başarıyla gerçekleştirmesinden bu yana uzay istasyonu aşamasında Çinli astronotların ilk kez kapsülden çıkışı oldu.

 

Astronotlar uzayda ne yapıyor, nasıl yaşıyor?

Beş dakikada giyilebilen 130 kg ağırlığındaki Çin’in yeni nesil ‘uçan gökyüzü’ uzay giysisi, astronotların vücut yapısına göre ayarlanabilir.

Uzay istasyonunda fitness ekipmanları mevcuttur. Her astronotun günde iki saat egzersiz yapması gerekir, bu da insan vücudu üzerindeki hareketsizliğin getirdiği bir dizi etkiyle başa çıkılmasını sağlar.

 

120 çeşitten fazla yemek var

Uzay istasyonunda, astronotlara 120 türden fazla uzay yemeği hazırlandı. Etli ve sebzeli yemeklerle dengeli beslenmeleri sağlanıyor.

Uzay istasyonunda, astronotların rahat uyumasını sağlayan ayrı bir uyuma bölümü bulunuyor.

Uzay istasyonundaki astronotlar ‘kurye’ alabilirler. Kuryede günlük ihtiyaçların dışında etli bambu filizi kavurması, tavuk kavurması gibi Çin’e özgü yemekler bulunuyor. Astronotlar, cep telefonundaki kodu tıklayarak kuryeri açabilirler.

Astronotlar cep telefonlarıyla istasyonun WIFI’sına bağlanabilir ve yeryüzündeki insanlarla ve aileleriyle iletişim kurabilir.

Etiketler: Çin, uzay, astronot, uzay gemisi