Haber Detayı
2021-08-07 12:21
Busenaz'lar tarihe geçti

Türk Kadın Boksunun iki Busenaz'ı; Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu aldıkları madalyalarla Türk Spor tarihe geçtiler.
Boks Kadınlarda; Busenaz Sürmeneli (-69 Kg)'da, Olimpiyat Şampiyonu olarak Altın madalya kazanırken, bir diğer sporcumuz Bu...

Busenaz'lar tarihe geçti

Türk Kadın Boksunun iki Busenaz'ı; Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu aldıkları madalyalarla Türk Spor tarihe geçtiler.
Boks Kadınlarda; Busenaz Sürmeneli (-69 Kg)'da, Olimpiyat Şampiyonu olarak Altın madalya kazanırken, bir diğer sporcumuz Buse Naz Çakıroğlu ise (-51 Kg)'da Olimpiyat ikincisi olarak Gümüş madalya kazandı. 
Busenaz Sürmeneli, 2004 Atina'da halterde Nurcan Taylan'dan 17 yıl sonra Türkiye'ye Kadınlarda Olimpiyat Şampiyonu olarak Altın madalya kazandıran ilk isim oldu. Ayrıca daha önce Olimpiyatlarda gümüş ve bronz kazanan Türk Boksu, Busenaz Sürmeneli ile ilk Altın Madalyasını kazanmış oldu.

ALTIN MADALYAYI NASIL KAZANDI
Busenaz Sürmeneli (-69 Kg)'da, 1/16 turunda Polonyalı Koszewiska'yı 5-0 mağlup etti. Çeyrek finalde Ukraynalı Lysenko'yu 5-0 mağlup eden sporcumuz Yarı finalde Hintli Borgohain'i 5-0 yenerek Finale yükseldi. Finalde Çinli Hong Gu'yu 3-0 yenen Busenaz Sürmeneli Olimpiyat Şampiyonu oldu ve Altın madalya kazandı.

GÜMÜŞ MADALYAYI NASIL ELDE ETTİ

Buse Naz Çakıroğlu (-51 Kg)'da, 1/16 turunda Özbek Rakhimova'yı 3-2 mağlup etti. Çeyrek finalinde Taylandlı Jitpong'u 5-0 mağlup eden sporcumuz Yarı finalinde Tayvanlı Huang'ı 5-0 yenerek Finale yükseldi. Finalde Bulgar Krasteva'ya yenilen Buse Naz Çakıroğlu Olimpiyat ikincisi oldu ve gümüş madalya kazandı. 

Etiketler: Tokyo 2020, Busenaz Sürmeneli, Busenaz Çakıroğlu, spor, boks