Haber Detayı
2021-08-21 10:18
Çin’de temiz enerjili araç sayısı katlandı

Çin hükümetinin agresif karbon politikasının bir sonucu olarak ülkede yeni enerjili araçlara olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Çin’in ‘yeni enerjili araç endüst...

Çin’de temiz enerjili araç sayısı katlandı

Çin hükümetinin agresif karbon politikasının bir sonucu olarak ülkede yeni enerjili araçlara olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Çin’in ‘yeni enerjili araç endüstrisi’ şu günlerde baş döndürücü bir hızla gelişiyor. Çin Otomobil Üreticileri Birliği’nin verilerine göre, yeni enerjili araçların bu yılın ilk yarısı süresince (Ocak-Haziran dönemi) üretimi 1 milyon 125 bin, satışı ise 1 milyon 206 bin birim olarak gerçekleşti. Bu sayılar sırasıyla yüzde 94,4 ve yüzde 92,3 oranında artışa denk düşüyor.

Çin'in yeni enerjiyle çalışan araç endüstrisinin teknolojik düzeyi, yıllar süren çabalar sonucunda belirgin biçimde ilerledi. Bu, ilgili otomobil üreticilerinin rekabet yetisini yükseltti. Yeni enerjili araçların 2021 ile 2035 arası için yaptığı kalkınma planı, 2025 yılına değin yeni satın alınacak araçların yaklaşık yüzde 20 kadarının, 2035 yılında yeni satın alınacak araçların çok büyük kesiminin yeni enerjili araçlardan oluşacağı yönünde tahminleri işaret ediyor.

 

Şarj altyapısına da yatırım…

Çin Otomobil Üreticileri Birliği'nin verilerine bakılırsa, içinde bulunduğumuz yılın mayıs ayı sonu itibarıyla Çin’de yaklaşık 5,8 milyon yeni enerjili araç mevcut ki, bu sayı bu türden araçların küresel düzlemde toplam mevcudunun yüzde 50’sine eşdeğer. Bu arada yeni enerjili araç üretimi ile bağlantılı değişik tesislerin de sayısı artıyor. Örneğin bu yılın Nisan ayına değin ülkenin 176 kentinde toplam 65 bin şarj istasyonunda 1,87 milyon şarj kolonu kurulmuş durumdaydı. Ülke bütününün 50 bin kilometreden fazla bir otoyol bölümünde ‘hızlı şarj’ olanakları mevcut.

Öte yandan Çin kamu kuruluşu State Grid Corporation, şarj altyapısına yatırım yapmaya devam edeceği gibi otoyollar üzerinde hızlı şarj şebekesini yaygınlaştırmak ve ülkede mevcut şarj şebekesini genişletmek ve toplamda ülkenin kentlerinde, otoyollarında ve daha küçük yerleşim birimlerinde 128 bin yeni şarj olanağı yaratmak amacıyla 27,4 milyar Yuan yatırım yapmayı planladığını bildirdi.

Etiketler: Çin, otomotiv, temiz enerjili araç