Haber Detayı
2021-08-20 11:05
Fransa kendi kendine ceza kesti!

Fransa’nın en yüksek idari mahkemesi olan Devlet Konseyi hava kirliliğini önlemede gerekli ilerlemeyi sağlayamadığı gerekçesi ile Fransız hükümetine karşı 10 milyon EURO cezaya hükmettiğini aç...

Fransa kendi kendine ceza kesti!

Fransa’nın en yüksek idari mahkemesi olan Devlet Konseyi hava kirliliğini önlemede gerekli ilerlemeyi sağlayamadığı gerekçesi ile Fransız hükümetine karşı 10 milyon EURO cezaya hükmettiğini açıkladı.

Konsey Friends of  Earth isimli sivil toplum kuruluşunun Fransa hükümetine karşı açtığı dava üzerine 12 Temmuz 2017 tarihinde Fransa hükümetinin aleyhine karar vermişti. Kararda ülkenin 13 bölgesindeki azot dioksit (NO2)ve ince partikül (PM10) yoğunluklarının mümkün olan en kısa sürede azaltılması hükmü verilmişti.

 

Sekiz ayrı bölgede…

Bu yoğunlukların Fransa’nın sekiz ayrı bölgesinde devam ettiğinin belirlenmesi üzerine Konsey 2020 yılı temmuz ayında hükümete bir yıllık süre vermişti.

Konsey 12 Temmuz 2020’de verdiği karar ile de Fransa’nın Paris, Lyon, Marseille-Aix, Toulouse ve Grenoble bölgelerindeki hava kirliliği seviyelerinin halen çok yüksek olması nedeni ile Fransız hükümetine hava kirliliğini önleyemediği gerekçesi ile 2021’in ilk yarısı için 10 milyon EURO ceza uygulanmasına hükmetti.

Konsey 2022’nin başında yapacağı inceleme sonrası gerekli ilerlemenin sağlanamadığının tespit edilmesi halinde yılın ikinci yarısı için de benzer bir ceza uygulayabilecek ve benzer işlemler altı aylık dönemler halinde devam ettirilecek.

Fransız hükümetinin ödeyeceği cezanın 100 bin Avroluk bölümü Yeryüzü Dostları İnsan ve Çevreyi Koruma Derneği’ne, geriye kalan bölümü ise Çevre ve Enerji Yönetim Ajansı (Ademe), Ulusal Sağlık Güvenliği, Gıda, Çevre ve Çalışma Ajansı (ANSES), Ulusal Endüstriyel Çevre ve Riskler Enstitüsü (Ineris) gibi kurum ve kuruluşlara ödenecek.

Etiketler: Fransa, ceza, çevre, hava kirliliği