Haber Detayı
2021-08-22 10:05
Balon balığı için ağ üretildi

Akdeniz ve Ege'de balıkçıların ağlarına zarar veren ve insanlar için tehlike oluşturan balon balığının popülasyonunu kontrol altına almak için kuyruk başına teşvik devam ediyor. Balon balığının keskin dişler...

Balon balığı için ağ üretildi

Akdeniz ve Ege'de balıkçıların ağlarına zarar veren ve insanlar için tehlike oluşturan balon balığının popülasyonunu kontrol altına almak için kuyruk başına teşvik devam ediyor. Balon balığının keskin dişlerinin zarar veremeyeceği güçte dayanıklı naylon ipliklerden ağ örüldü.

Kızıldeniz'den gelerek Akdeniz'e yerleşen ve başta kendi türleri olmak üzere balıkları yiyerek popülasyona, ağları keskin dişleriyle kopararak da balıkçılara zarar veren balon balığı, burada kendine yeni yurt edindi. Popülasyonu hızla artan bu zararlı balık için Tarım ve Orman Bakanlığı geçen yıl 31 Aralık tarihine kadar balon balığı kuyruğu getiren balıkçılara, kuyruk başına 5 lira ödeme yaptı. Bu uygulamaya büyük ilgi gösteren Antalyalı balıkçılar, 22 günde 35 bin kuyruk teslim etti.

 

Kapsamı genişletildi

Kısa sürede balık popülasyonundaki 35 bin eksilmenin olumlu yönleri tespit edilince Tarım ve Orman Bakanlığı teşiviğin kapsamını genişletip sadece bir türe değil balon balığı türlerinin tamamına teşvik vermeyi kararlaştırdı. 2021 yılında başlayıp 2023'e kadar sürecek kuyruk alımında 'Lagocephalus sceleratus' türü balon balığına kuyruğu 5 liradan 500 bin adet, diğer 7 balon balığı türüne ise 5 milyon adet ve kuyruk başına 50 kuruş ödenecek.

 

Balık ağı üreticileri harekete geçti

Teşviğin süresinin uzun olması ve balığın avlanması için özel ağlara ihtiyaç duyulması nedeniyle ağ üreticileri de harekete geçti. Türkiye'de ikisi İstanbul, diğer ikisi ise Antalya ve Eğirdir olmak üzere 4 ağ üretim fabrikası bulunuyor. Hem iç piyasa hem de yurt dışında ağ gönderen bu işletmelerden Antalya'daki özel bir ağ geliştirdi. 35- 55 metrelik büyük gırgır teknelerinin büyük balıkları avlamak için kullandığı ağı geliştiren işletme, naylon karışımla özel bir iplik üretti. Balon balığının keskin dişlerine dayanıklı ve hafif olmasıyla da oldukça kullanışlı olan bu ağ, kısa sürede büyük ilgi gördü.

Sık dokunduğu için kolayca zarar görmeyen naylon iplikli ağ üreticileri Afrika ülkeleri Senegal ve Moritanya'ya da ağ ihraç ediyorlar.

Etiketler: ekonomi, balık ağı, balon balığı