Haber Detayı
2021-10-18 10:37
Araç sahipleri dikkat!

Araçlarına kışlık bakım yaptırmak isteyen vatandaşlar sanayinin yolunu tuttu. Kışın araç bakımının önemine değinen oto tamircileri, mutlaka antifriz kullanılması gerektiğinin altını çizdi. Oto tamirciler, aksi t...

Araç sahipleri dikkat!

Araçlarına kışlık bakım yaptırmak isteyen vatandaşlar sanayinin yolunu tuttu. Kışın araç bakımının önemine değinen oto tamircileri, mutlaka antifriz kullanılması gerektiğinin altını çizdi. Oto tamirciler, aksi taktirde araç sahiplerinin 15 bin TL ile 50 bin TL arasında bir masrafla karşılaşabileceğine dikkat çekti.

Havaların soğuması ile birlikte araçlarda donma olayları yaşanmaması için oto tamircilerden uyarı geldi. Kışlık bakımlarını yaptırmayıp ve araçlarının motor suyuna antifriz ekletmeyen sürücüler, farklı arızalara neden olup büyük problemlere yol açabiliyor. Kışın en önemli bakımlardan birinin araca antifrizin eklenmesi gerektiğini belirten oto tamircileri aksi takdirde araçlarda 15 bin TL ile 50 bin TL arasında büyük masraf çıkabileceğini söylüyorlar. Kışlık bakımların aracına göre, 500 TL ile 800 TL arasında değiştiğini ifade eden tamirciler, bakımlarda ise doğru ustalara ve kaliteli ürünlerin kullanılmasına dikkat etmeleri yönünde uyarıda bulundular.

 

Motor bloğu çatlayabilir

Kış bakımlarının başladığını vurgulayan oto tamircileri, kışın araçlarda antifriz var mı yok mu bakmak gerektiğinin altını çiziyor. Sonrasında ise antifrizin donma derecesini kontrol edip 25 derece olup olmadığına bakılması gerekiyor. Antifriz sudaki paslanmayı önler hem de motorun soğutmasına yardımcı olur. Sadece antifriz değil bunun yanında kışlık lastikler, sis farları, gibi birçok bakılması gereken şeyler var. Antifrizi yağ bakımına getirirsek daha iyi olur. Araca soğuk havalarda antifriz koymazsak aracın motor bloğu çatlayabilir. Bunun sonucunda ise masrafa yol açabiliyor. Kışlık rutin bakım ise aracına göre değişerek 500 ila  800 TL’yi buluyor.

 

Bakım ücretleri ortalama 500 TL'den başlıyor

Vatandaşların kışlık araç bakımlarını yaptırmak için gelmeye başladıklarını ifade eden oto tamirci Hasan usta, “Bizler vatandaşın isteği doğrultusunda araçlarının bakımlarını yapıyoruz. Kışın özellikle araçlara antifriz koyulması yönünde uyarıyoruz. Bunun yanında ise rutin bakımlar yapıyoruz. Kışın araç motorlarında genellikle sorunlar antifriz koyulmadığı için çıkıyor. Bu sorunlar ise motor blok çatlaması, silindir çatlaması gibi büyük masraflı sorunlara yol açıyor. Bu masraflar ise aracına göre değişiyor ama 15 bin ile 50 bin TL arasında değişiyor. Bakım fiyatları ortalama olarak 500 TL’den başlıyor” ifadelerini kullandı.

Etiketler: otomobil, tamir, kış bakımı, antıfiriz, oto tamircisi