Haber Detayı
2021-10-25 09:26
İstanbul’un metrosunda güç gösterisi

Bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Metro İstanbul Strongman Challenge Tren Çekme Yarışması’nda güçlü insanlar yarıştı. Geçen yılın birincisi olan profesyonel sporcu Bora Güner bu yıl da birin...

İstanbul’un metrosunda güç gösterisi

Bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Metro İstanbul Strongman Challenge Tren Çekme Yarışması’nda güçlü insanlar yarıştı. Geçen yılın birincisi olan profesyonel sporcu Bora Güner bu yıl da birinci oldu. Metro İstanbul çalışanları arasında yapılan yarışmada ise birinciliği T1 Kabataş-Bağcılar TramvayHattı takımı göğüsledi.

Türkiye’nin en güçlü kent içi raylı sistem işletmecisi Metro İstanbul, spora ve sporculara destek vermeye devam ediyor. Geçen sene ilki düzenlenen Metro İstanbul Strongman Challenge Tren Çekme Yarışması’nın ikincisi T5 Cibali-Alibeyköy Cep Otogarı Tramvay Hattı’nın Alibeyköy Cep Otogarı istasyonunda gerçekleştirildi.

Metro İstanbul ve Türkiye Powelifting, Strongman ve Street Workout Federasyonu iş birliği ile düzenlenen etkinlikte ilk olarak; Metro İstanbul çalışanlarından oluşan beşer kişilik 9 takım arasında tren çekme yarışması yapıldı.

 

47 tonluk treni çektiler

Metro İstanbul’un birincisiT1 Kabataş-Bağcılar TramvayHattı oldu

Türkiye’nin insan gücüyle tren çekilen ilk yarışması olan etkinlikte takımlar, 20 saniyelik süre içerisinde 47 ton ağırlığındaki treni en uzağa çekebilmek için kıyasıya mücadele etti. Yarışmada birincilik ödülünü treni 40.09 saniyede 20 metre çeken T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı çalışanları aldı. Zorlu bir mücadelenin yaşandığı etkinliğe katılan tüm yarışmacılara gösterdikleri performans nedeniyle sertifika verildi. Metro İstanbul’dan toplam 45 kişinin mücadele ettiği tren çekme yarışmasında 2 kadın yarışmacı da yer aldı.

 

 

Profesyonel sporculardan gövde gösterisi

Metro İstanbul çalışanları arasında düzenlenen yarışma sonrası, Milli Sporcu Cenk Koçak ve profesyonel strongman sporcuları Bora Güner, Fatih Karaca, Gökhan Çiçek, Mirza Toptaş, Oktay Akay, Ozan Yaykır, Tuna Sivas ve Tuna Tavus yarıştı. Renkli görüntülere sahne olan yarışmada geçen yılın da birincisi olan profesyonel sporcu Bora Güner bu yıl da yarışmada birinci oldu.

Tren çekme yarışmasının ardından Türkiye’de ilk kez Viking Press yarışı düzenlendi.  Profesyonel sporcuların 40 kilo ile başlayarak ağırlık kaldırmak için mücadele ettiği yarışmanın sonunda 260 kilo ağırlık kaldıran Bora Güner Viking Press yarışında da birinci oldu.

 

Çalışanların gücünü semblize ediyor

Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy spora ve sporculara her zaman destek vermeye hazır olduklarını belirterek, “Geçen yıl zorlu pandemi koşullarına rağmen ilkini düzenlediğimiz Metro İstanbul Strongman Challenge Tren Çekme Yarışması’nın bu yıl ikincisini gerçekleştirecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu yıl yarışmamızı İstanbullular ile birlikte izleyecek olmak heyecanımızı daha da artırıyor. Biz 16 hattımızda her gün 2 milyonu aşkın İstanbulluyu taşıyoruz. Metrolar sadece demir trenlerden ibaret değil, onlara ruhunu veren ve hareket ettiren bizim çalışanlarımız. Tren çekme yarışması; salgın, deprem, afet demeden özverili ve kesintisiz bir şekilde görevini yaparak İstanbul’u taşımaya devam eden çalışanlarımızın gücünü de sembolize etmesi nedeniyle bizim için iki anlam taşıyor” diye konuştu.

 

Strongman Nedir?

Geçmişten günümüze, sporcular “Bent Press” (Ağırlığı eğilerek gövde üzerinde kaldırma), “Log Press”(Kalın bir kütüğü baş üstüne kaldırma) gibi hareketler yaparak strongman sporunu icra ederlerdi. Yüksek ağırlıklar kaldırırlar, bunun yanı sıra çelik çubuklar bükme, zincir kırma, vb. hareketleri uygulayarak çeşitli gösterilerde bulunurlardı. Bu kaldırışlar için büyük miktarlarda bilek, el ve tendon kuvveti ile ayrıca olağanüstü bir merkezi sinir sistemi kuvveti gerekiyordu.

20. yüzyılın sonlarında “Strongman”  terimi  bu branşta yarışan kişileri tanımlamak için gelişti.

Sporcuların, tırları çekme, büyük lastikleri çevirme, yüksek ağırlıklarla çömelme gibi egzersizlerle sergiledikleri daha modern güç yarışmaları günümüzde düzenlenmeye devam etmektedir.

Bu yarışmaların en önemlileri; Dünyanın En Güçlü Adamı, Arnold Strongman Classic ve Giants Live Turu’dur. Ancak birçok ülke ulusal düzeyde de yarışmalar düzenlemektedir.

Son yıllarda, taban düzeyinde spora olan ilgi hızla artmış ve yerel düzeyde müsabakalar dünya çapında düzenlenmeye başlanmıştır.

Etiketler: strongman, İstanbul Metrosu, Metro İstanbul Strongman Challenge Tren Çekme Yarışması,