Haber Detayı
2021-10-29 09:58
Greenpeace feryat ediyor!

Avrupa'nın en büyük çevre projesi olarak lanse edilen, ‘Ergene'yi Kurtarma Projesi, Marmara Denizi'nin sonunu getirmek üzere. Sanayi atıkları Ergene Nehri'ni dünyanın en kirli akarsularınd...

Greenpeace feryat ediyor!

Avrupa'nın en büyük çevre projesi olarak lanse edilen, ‘Ergene'yi Kurtarma Projesi, Marmara Denizi'nin sonunu getirmek üzere. Sanayi atıkları Ergene Nehri'ni dünyanın en kirli akarsularından biri haline getirmişti. Şimdi bu atıklar borularla Marmara Denizi derinlerine taşınıyor. Marmara Denizi daha fazla kirliliği kaldıramaz.

 

 

Marmara Denizi’nde oksijen kalmadı

Marmara Denizi'ne 32 yıldır atık boşaltımı yapılıyor. Deniz yaşamı için gerekli olan oksijen burada artık neredeyse yok. Marmara Denizi'ne daha fazla atık boşaltımı yapılırsa bu eşsiz iç denizimizdeki yaşam tamamen bitecek…

 

Ergene’den Marmara’ya hergün 700 bin m³ atık su

Ergene Nehri’ne arıtılmaksızın deşarj edilen atık su günde 700 bin metreküp ve bunun % 65'i sanayi atığı. Bir başka deyişle her gün 280 olimpik havuzu hacminde atık su Ergene’den Marmara’ya karışmakta. 

 

 

Müsilaj krizi ve toplu balık ölümleri

Aralık 2020'de Ergene'den Marmara'ya derin deniz deşarjına başlandı. Takip eden aylarda Marmara Denizi'ndeki deşarj noktalarında toplu balık ölümleri gözlendi ve Mayıs 2021'de müsilaj krizine tanık olduk. Bunlar ölmek üzere olan Marmara'nın çığlıklarıydı. Yüzeyde yapılan temizlikle müsilaj krizi çözülmüş gibi gözükse de deniz dibinde kriz devam ediyor.

 

Derin deniz deşarjı nedir?

Derin deniz deşarjı yani diğer adıyla atık boşaltımı evsel ve sanayi atıkların deniz ortamında seyreltilmesi yöntemidir. Bu yöntemle Marmara Denizi'ne tam 32 yıldır milyonlarca insanın ve binlerce sanayinin atık yükü taşınıyor. Aralık 2020'den itibaren Ergene'nin de atık yükünü üstlenen Marmara artık buna dayanamıyor.

 

 

Çözüm: Vanaların kapanması!

Sanayi atıklarının Ergene'den taşınarak Marmara Denizi'ne boşaltılması Ergene'yi kurtarmayacağı gibi Marmara'nın da sonunu getiriyor. Çözüm, sanayi atıklarının kimyasal arıtma yöntemleriyle yerinde arıtılarak tarım ve sulama faaliyetleri için geri kazanılması. Biyolojik arıtma, kimyasal sanayi atıklarını arıtmak için yeterli değil ve olamaz. Marmara'yı kurtarmak istiyorsak sanayi atıklarını denize boşaltan vanalar acilen kapatılmalı.

Etiketler: Marmara Denizi, Greenpeace, kirlilik, Ergene