Haber Detayı
2021-10-31 11:25
Özel emlakçılık kanunu şart!

5 Haziran 2018’de Resmi Gazete’de yayınlanan sonradan üç kez revize edilen ‘Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’ tüketicinin mağduriyetini önleyemediği gibi, ...

Özel emlakçılık kanunu şart!

5 Haziran 2018’de Resmi Gazete’de yayınlanan sonradan üç kez revize edilen ‘Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’ tüketicinin mağduriyetini önleyemediği gibi, emlakçılık piyasasındaki haksız rekabette de caydırıcılık sağlayamamıştı.

Ancak Ticaret Bakanlığı; tarafımızdan iptali istenen dört maddenin üçünde işaret ettiğimiz şekilde düzeltmeler yapmıştı. Buna rağmen çok kapsamlı bir ‘Özel Emlakçılık Kanunu’na olan ihtiyaç devam etmektedir.

Bu kanunla ilgili tasarı hazırlanırken mutlaka bir ortak akıl platformu oluşturulmalı ve dünyadaki başarılı örnekler incelenmelidir.

 

Caydırıcı yaptırımlar gerekli

İSTEB gibi kurumsal yapısı olan, piyasada kabul görmüş, resmi uzman ve saygın emlakçıların yer aldığı kurumlardan mutlaka tasarı hakkında görüş istenmelidir.

Emlakçının ‘kim’ olduğu, Emlakçılık standartlarının oluşturulması, işleyen bir Denetim Sistemi'nin kurulması ve tabi ki bunlara uymayan Emlakçılara uygulanmak için caydırıcı yaptırımların konması ve işler hale getirilmesi sektörün en acil ihtiyacıdır.

 

Tüketici ile yatırımcı arasında şeffaflık

İSTEB İstanbul Emlak Brokerları İşletme Kulübü Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Özcan : "İyi hazırlanmış kapsamlı ve hukuki dayanakları olan ‘Emlakçılık Kanun Tasarısı’ hazırlıklarına acilen başlanmalıdır" dedi.

Özcan sözlerine şöyle devam etti; “Emlakçılık Sektöründe kısmen kontrolsüz gelişen piyasa şartlarını disipline edebilmek tüketici ile yatırımcı ve/veya mülk sahibi arasında şeffaf denetlenebilir belgelendirilebilecek ilişkilerin tarafların mağduriyetine yol açmayan kanuni ve etik ticaretin gerçekleştirilmesi, ancak böyle dikkatle hazırlanan tasarının TBMM tarafından kabulü ile mümkün olacaktır.”

 

Ülkemizde hızla kaosuyla gelişen emlak satın alma kiralama piyasasının biran önce kanununa kavuşması tüm taraflarca bekleniyor.

Etiketler: emlakçılık sektörü, özel emlakçılık kanunu, ekonomi, yaşam, İSTEB, İstanbul Emlak Brokerları, Ulvi Özcan