Haber Detayı
2021-03-06 04:39
Yabancı hakeme yeşil ışık!
Yabancı hakeme yeşil ışık!

Hayli zamandır maçlarda yabancı hakem görev yapsın tartışmalarının yaşandığı Türkiye Süper Ligi’nden önce bir başka ligde bu uygulamaya gidilecek. Önümüzdeki sezondan itibaren Portekiz Süper Ligi’nde yabancı hakemler görev alabilecek. Ayrıca, Portekizli hakemlerin yurt dışındaki müsabakaları yönetmesi anlamında da girişimler var.

Portekiz’de yayın yapan A Bola Gazetesi’nde çıkan bir haber, Portekiz ve dünya futbolu için önemli bir değişime ışık tutma özelliğini taşıyor. Uzun uğraşlar sonucunda Portekiz Futbol Federasyonu, yabancı hakem meselesi için anlaşmaya vardı. Önümüzdeki sezondan itibaren geçerli olacak kararla beraber; orta hakem ve VAR hakeminin yabancı olması ciddi anlamda düşünülüyor.

 

 Örnek niteliğinde bir karar 

Portekiz Süper Ligi’nde ilk kez yabancı hakemler görev alabilecek. Türkiye Futbol Federasyonu’nda benzer söylemlerin yoğunlaşması akabinde; Portekiz, örnek niteliğinde bir karar alarak yabancı hakemlerin görev almasının önünü açtı. Öte yandan, ülkedeki hakemlerin yurt dışındaki müsabakalarda maç yönetmesi de söz konusu. Portekiz Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu’nda, Jose Fontelas Gomes önderliğinde alınan kararın; ülke futbolu için “devrim” niteliği taşıdığı vurgusu dikkat çekti.

 

  Hakem değişimi olabilir!  

Beşiktaş ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanlığını yürüten Ahmet Nur Çebi, “derbi maçlarında yabancı hakem uygulaması” talebinde bulunarak; bu yolla her derbi maçında gündeme gelen hakem hatalarının bir nebze olsun azalacağını iddia etmişti. UEFA ve CONMEBOL (Güney Amerika Futbol Federasyonu) ise, “hakem değişimi uygulaması programı” ile beraber; Copa Libertadores’te görev yapan hakemlerin Şampiyonlar Ligi’nde, Avrupa kupalarında görev yapan hakemlerin Güney Amerika’da düdük çalmasına dair bir girişimde bulunmuştu. Hakem değişimi uygulamasıyla beraber, yerli hakemlerin daha fazla deneyim kazanması hedefleniyor.

Etiketler: hakem, futbol, spor