Haber Detayı
2021-12-18 10:06
Çin vergi indirimine gidiyor...

Maliye Bakanlığı, Çin’in 1 Ocak 2022 itibarıyla dokuz ülkeden ithal edilecek malların büyük bir kesiminde gümrük vergilerinin düşürüleceğini açıkladı. ...

Çin vergi indirimine gidiyor...

Maliye Bakanlığı, Çin’in 1 Ocak 2022 itibarıyla dokuz ülkeden ithal edilecek malların büyük bir kesiminde gümrük vergilerinin düşürüleceğini açıkladı. Söz konusu uygulama, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) Anlaşması’nın yaşama geçirilmesi çerçevesinde gerçekleşerek, bölgesel ticaretin ve yatırımın büyümesine katkıda bulunacak.

 

Dokuz ülkeye uygulanacak

Devlet Gümrük Komisyonu Dairesi, 15 Aralık tarihinde, ülkeye RCEP üyesi ülkeler olan Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda, Brunei, Kamboçya, Laos, Singapur, Tayland ve Vietnam’dan ithal edilecek ürünlere uygulanacak gümrük vergilerinin, Çin Hükümeti'nin onayı doğrultusunda, önümüzdeki 1 Ocak tarihinden itibaren düşürüleceğini bildirdi.

 

Piyasa olanaklarından yararlanılacak

Söz konusu karar uyarınca, RCEP Anlaşması'nı imzalamış ülkeler arasında mal ticaretinin yüzde 90'dan fazlası belirli muafiyetlerden ve karşılıklı piyasa olanaklarından yararlanacak. RCEP, Çin ile Japonya arasındaki ikili gümrük indirimine yol açmış bulunan ilk anlaşma. İlgili bakanlığa göre; 2022 yılında Çin, Japonya’dan ithal ettiği malların yüzde 24,9 kadarı üzerindeki gümrük vergilerini kaldıracak; buna karşılık Japonya’nın Çin’den ithal ettiği malların da yüzde 55,5 kadarı gümrük vergisinden muaf olacak.

 

Geçici tarifeler de uygulanacak

Öte yandan Çin, ithal ettiği 954 ürün için 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçici gümrük tarifeleri uygulayacak. Örneğin bir tür kanser ilacı olan radyum klorür enjeksiyonları için gümrük gelecek yıldan itibaren sıfırlanacak. Gümrük vergileri bebek giysileri ve kayak ekipmanı gibi bazı tüketim malları için de düşürülecek.

Ayrıca Çin, 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren, 62 adet enformatik ürününün gümrük tarifesini yüzde 3,4'ten yüzde 1,7 oranına indirecek.

Etiketler: vergide indirim, Çin, ithalat, uluslar arası işlemler