Haber Detayı
2022-01-29 09:56
Asgari aylık gider 3200 TL

Son dönemlerdeki fiyat artışlarıyla birlikte bir ailenin sadece ev içi aylık asgari sabit gideri 3200 TL’ye yükseldi. Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com,...

Asgari aylık gider 3200 TL

Son dönemlerdeki fiyat artışlarıyla birlikte bir ailenin sadece ev içi aylık asgari sabit gideri 3200 TL’ye yükseldi. Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com, yeme içme, giyim kuşam gibi temel ihtiyaçların bile dahil olmadığı, dört kişilik ailenin, ‘sağlıklı bir ortamda’ yaşayabileceği konutun asgari sabit giderlerine ilişkin bir anket düzenledi.

Yapılan ankete göre, aile ekonomisinde en büyük gider kalemini kira oluşturuyor. Kiralar merkeze yakınlık, lüks ve büyüklüğüne göre çok büyük değişkenlik gösterse de sağlıklı bir ortamda yaşanabilecek kombili 3+1 konutların asgari kirası 1750 TL’den başlıyor.

Sabit giderler arasında ikinci büyük kalem ise ısınma ve mutfakta kullanılan doğalgaz. Ankete göre doğalgaza ödenen paranın aylık ortalaması 450 TL’yi buluyor. Sırasıyla diğer sabit giderlerin asgari miktarları da şöyle: Elektrik: 300 TL, Telefon (4 hat): 250 TL, Apartman Aidatı: 200 TL, Su: 150 TL, İnternet: 100 TL.

 

Otomobil gideri park halinde 500 TL

Toplam tutarı 3200 TL’ye ulaşan konutların aylık sabit giderlerinin dışında aile bütçelerini zorlayan bir başka kalemi ise ulaşım masrafları oluşturuyor.

Otomobili olmayan ailelerde, ebeveynlerin işe, çocukların da okula gidiş geliş için toplu ulaşıma harcadıkları aylık para 900 TL’yi buluyor.

Otomobil varsa bütçeler iyice zorlanıyor. Hiç kullanılmayan, kapı önünde bekletilen otomobilin bile kasko, trafik sigortası, yıllık bakım, muayene gibi sabit giderlerinin aylara bölünmüş gideri en az 500 TL.

Her gün 10 kilometrelik işyerine aracıyla düzenli gidip gelen bir kişinin akaryakıt harcaması ise 1000 TL’ye yaklaşıyor.

Etiketler: aylık giderler, ekonomi, geçim standardı