Haber Detayı
2022-02-02 09:25
Ve ‘DİLBERAY’ izleyiciyle buluşuyor

Yaklaşık üç yıla yakın bir süre önce, 2019 yılının Nisan ayında yitirdiğimiz Türk halk müziği sanatçısı Dilber Ay’ın neredeyse tümü dram ağırlıklı yaşamını ...

Ve ‘DİLBERAY’ izleyiciyle buluşuyor

Yaklaşık üç yıla yakın bir süre önce, 2019 yılının Nisan ayında yitirdiğimiz Türk halk müziği sanatçısı Dilber Ay’ın neredeyse tümü dram ağırlıklı yaşamını içeren film izleyiciyle buluşuyor.

Çocukluğundan itibaren yaşadığı acılara, sefalete ve şiddete Allah vergisi sesinden kuvvet alarak dayanan,  böylece Türkiye’nin sevgilisi olmayı başaran Dilber Ay’ın keder dolu hayatını anlatan ‘DİLBERAY’ filmi 4 Şubat’ta vizyona giriyor. Yılın en fazla merak edilen filminde, 2019 yılında aramızdan ayrılan usta sanatçı Dilber Ay’ı Büşra Pekin canlandırıyor.

 

 

Her türlü acıya karşın…

Kahramanmaraş’ta, sekiz çocuklu, fakir bir ailenin kızı olarak, çadırda başladığı hayatına birçok üzüntü ve hüzün sığdırdı Dilber Ay… 13 yaşında para karşılığı, kendinden yaşça büyük bir adama satıldı, evlendiler, çocukları oldu. Şarkı söylediği için dayak yedi, işkence çekti ama o, yaşadığı bütün acılara inat, Allah vergisi sesinden aldığı güçle adım attığı sahnelerde zirveyi de gördü, hapishaneyi de… Hiç yılmadı. Hep şarkı söyleyerek çıktı düştüğü dipsiz kuyulardan.

Hafızalara kazınan sesi, kaderine inat sürekli gülümseyen yüzüyle ölümünden sonra da tüm Türkiye’nin sevgi ve saygıyla andığı usta bir sanatçı olarak zirvedeki yerini koruyor, kadının gücünü kanıtlamayı sürdürüyor.

 

 

Önemli isimler yer aldı

İşte bu çok özel hayatı, satırbaşlarıyla anlatan ‘DİLBERAY’ filminin senaryosu Nalan Merter Savaş ve Kamuran Süner tarafından kaleme alındı. Ketche’nin (Hakan Kırvavaç) yönettiği filmde, Görüntü Yönetmeni olarak Jean Paul Seresine, Kurgu Yönetmeni olarak Mustafa Presheva ve Müzik Direktörü olarak İskender Paydaş’ın imzası bulunuyor.

Aytaç Medya,  Fikri Harika Prodüksiyon ve Metronom Film Yapım ortak yapımcılığıyla çekilen, Büşra Pekin’in Dilber Ay’ı canlandırdığı yapımda ayrıca Ayberk Pekcan, Nursel Köse, Zeliha Kendirci, Deniz Hamzaoğlu ve Selen Uçar gibi birbirinden değerli oyuncular rol alıyor.  ‘DİLBERAY’ 4 Şubat Cuma günü, CJ Entertainment aracılığıyla vizyona girecek.

Etiketler: Dilber Ay, Büşra Pekin, DİLBERAY, sinema, kültür ve sanat