Haber Detayı
2022-02-19 10:28
Ve; 'Yapay ay' görücüye çıktı…

Çin’in önemli üniversitelerinden, ‘China University of Mining and Technology’ (CUMT- Çin Madencilik ve Teknoloji Üniversitesi) ile China National Space Administrati...

Ve; 'Yapay ay' görücüye çıktı…

Çin’in önemli üniversitelerinden, ‘China University of Mining and Technology’ (CUMT- Çin Madencilik ve Teknoloji Üniversitesi) ile China National Space Administration (CNSA-Çin Ulusal Uzay Dairesi- China Lunar Exploration Programme (CLEP) -Çin Ay Keşif Programı) iş birliğinde hayata geçirilen ‘yapay ay’ resmen ilgili kamuoyunun görüşüne açıldı.

Jiangsu eyaletinin Xuzhou kentindeki ay simülatörü, ileride Ay’a gönderilecek insanlı keşif araçlarının hazırlanmasına katkıda bulunacak. CUMT jeoteknisyeni Li Ruilin yönetimindeki bir ekip tarafından oluşturulan prototip 60 santimetre çapında ve yüzeyi Ay yüzeyine benzer biçimde kayalar ve tozla kaplı. Öte yandan, Dünya’nın yerçekiminin tersi yönde etki yapan ve Ay’daki gibi 1,62 metre/saniye karelik bir çekim üreten bir manyetik alanın etkisine maruz bırakılıyor.

 

Değişik testler yapılacak

Bu yolla Ay yüzeyinde karşılaşılacak çekime karşı orada kullanılacak teknolojik aygıtların tepkilerine ilişkin değişik testler yapılacak; Ay’da suyun ve her türden materyalin araştırılması ve keşfi kolaylaşacak. Ayrıca, Ay’ı yerleşim alanı olarak kullanma olanağı sağlayacak ve insan organizmasının ekstrem koşullarda davranışınına ilişlkin bilgileri artıracak olan biyolojik deneyler de planlanmakta.

İlgili makamlar Xuzhou’nun “Yapay Ay”ının, insanın, dünyanın dışında yaşama olanaklarını araştırmaya yönelik uluslararası bilim topluluğuna açık olduğu hususunu vurguluyor. Bu doğrultuda öncelikli hedef, Ay’da karşılaşılacak koşulların yeryüzünde simülasyonu gerçekleştirmek olacak.

Etiketler: Çin, China University of Mining and Technology, Çin Ulusal Uzay Dairesi, yapay ay, uzay