Haber Detayı
2022-02-28 01:14
GATUMDER kuruldu

Dünyanın çekim merkezi Türkiye’de binlerce yıllık kültürü, milyonlarca istihdam ve milyarlarca TL’lik ekonomik hareketliliği sembolize eden gastronomi, turizm, medya v...

GATUMDER kuruldu

Dünyanın çekim merkezi Türkiye’de binlerce yıllık kültürü, milyonlarca istihdam ve milyarlarca TL’lik ekonomik hareketliliği sembolize eden gastronomi, turizm, medya ve tanıtım sektörlerini tek çatı altında birleştiren GATUMDER, İstanbul Anadolu Yakası’nda alanında tecrübeli isimlerin gerçekleştirdiği ilk toplantı ile resmen kuruldu. Gastronomi Turizm Medya Tanıtım Derneği (GATUMDER) kurucular kurulunu oluşturarak sektörlerine yeni soluk getirecek projeleri için düğmeye bastı.

Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı olarak Tarihçi-Gazeteci-Gurme Yazar-Aşçı-TV Program Yapımcısı Ufuk Güngör’ün seçildiği toplantıda alanlarında kendini kanıtlamış ve sembol isimlerden oluşan kurucular kurulu üyeleri ise şöyle;

Ufuk Güngör, Namık Ekin, Doç. Dr. Nur Ündey, Zeynel Haldun Tüzel, Talip Bayram, Metin Dinçer, Mustafa Pehlivan, Cengiz Yavuz, Mehmet Birtek, Gökhan Oğuz, Birol Akça, Erol Duran, Ercan Yüksel, Adem Giden, Hakan Aydeniz.

 

 

İlk hedef gastronomi turizmi

Coğrafi konumu ile birlikte tarihi ve kültürel gelişmelerin sonucunda Türkiye’de çok ciddi bir gastronomi zenginliğinin oluştuğuna, beraberinde turizm – medya – tanıtım sektörleri ile etkileşim sonucu ekonominin de lokomotifi olan bir popülasyon oluştuğuna dikkat çeken Kurucu Başkan Ufuk Güngör, sözlerine şöyle devam etti; GATUMDER’i sadece alanında çeşitli projeler ve çalışmalar gerçekleştirmek için değil, aynı zamanda etkili ve sonuca ulaşan bir ağ oluşturmak üzere kurduk. Beraberinde GATUMDER, sektörlerinde eşsiz bir dijital arşive de dönüşecek. Köklü ve büyük medeniyetimizin getirilerini daha da ileri taşıyacağız. İlk hedefimiz olarak, son zamanlarda önemi daha da iyi anlaşılan“Gastronomi Turizmi” olarak belirledik.

Türkiye’de mutfak kültürü ve yeme-içme, bir anlamda dünyanın gastronomi özeti. O kadar büyük bir zenginliğe sahibiz ki; bunu dışarıdan izlemek de, içinde olup yaşamak da farklı bir duygu.

 

 

Hak ettiğimiz yere gelmeliyiz

Tarlalarımızdan sofralara uzanan, sanatla bezenen ve her aşamasında ayrı bir emeğin öne çıktığı gastronomi sektöründe Türkiye’nin parmak ısırtan zenginliği, şüphesiz tesadüf değil. Tarihi gelişmeler, coğrafyalar, iklimler, insanlar, örf ve adetler, savaşlar, göçler gibi birçok sebep, bir anlamda gastronominin çeşitliliğinde ana etken olmuştur. Bugün bir buluttan düşen yağmur tanesi bile, lezzetlerimize etki etmektedir. İşte bu kadar hassas bir döngü içinde olan doğa ile birlikte gastronomi işini aşkla, sevgiyle, keyifle, yaşam tarzı olarak benimseyen kişi, kuruluş ve işletmeler ile yücelmekte, lezzetler yerini bulmaktadır. Sadece çok basit bir istatistikte bile, dünyada turistlerin destinasyon seçerken yüzde 88’inden fazlasının yeme-içme, yani yeni trend “Gastronomi Turizmi” alternatif ve çeşitliliğini ön planda tuttuğunu biliyoruz. Bu süreçte Türkiye’nin gastronomi zenginlikleri, adeta istatistiklere sığmıyor. Ancak başarı sıralamalarında ne yazık ki henüz hak ettiğimiz yerlerde değiliz.Birçok alanda hak ettiğimiz yere gelmeliyiz. Örneğin gastronominin içerisinde ayrı bir başlık olarak turizmi de ele alırsak, yemek turizminde ülkeler arasında 23. sıradayız. Üstelik, İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerin de gerisindeyiz. Türkler, yurtdışında yeme-içmeye çok ciddi ücretler harcarken ülkemizde ağırladığımız turistlerde aynı tabloyu göremiyoruz. Rakamlarda yakın zamanda değişiklikler olmakla ile birlikte 124 yemeğimizin Türk Patent Enstitüsü tescilinde olduğu kamuoyuna yansıyor ancak, bu rakamların çok daha fazla olması gerekiyor. Diğer yandan bu yönde bir farkındalık ve ciddi çabalar da var. Coğrafi işaret almak için başvuruda bulunulmuş ve sonucunu bekleyen 185 yemeğimiz var. Bu, gastronomi içerisinde turizm ve tanıtım açısından eksikliği sembolize eden yetersizlik ve sorunlardan sadece biri olarak dikkat çekiyor. Türk lezzetlerinin tadına varan bir turist kesinlikle müdavimi oluyor ancak bizlerin o lezzetleri doğru, eksiksiz ve başarılı bir şekilde turistlere ve ayrıca tüm dünyaya yansıtılmasını, tanıtımını sağlayabilmemiz gerekiyor. GATUMDER olarak bu yönde özel çalışmalar başlattık.

 

 

Türkiye turizmin hem köprüsü, hem de merkezidir

Ülkeler arasında görüş ve rakam farklılığı olmakla beraber Birleşmiş Milletler kayıtlarına göre dünyada 208 ülke bulunmaktadır. Dünya haritasına hangi açıdan bakarsanız bakın, bu ülkelerin coğrafi olarak tam da merkezinde Türkiye’yi görürsünüz. Turizm zenginliklerini anlatmaya elbet zamanımız yetmez. Dünyayı kıskandıran coğrafi güzelliklerimize rağmen turizmde, iyiye giden gelişmeler ile birlikte daha da hak ettiğimiz yerlere ulaşmak zorundayız. 2018 yılında dünya genelinde en çok ziyaret edilen 6. ülke olduk. Bir genelleme ile baktığımızda Türkiye 22,5 milyar dolarlık turizm geliri ile 15. sırada yer aldı. Bu rakamları daha da yukarılara çekmeliyiz ki, önümüzdeki 5 yıl için Türkiye’de yıllık 100 milyon turist ve 120 milyar dolar gelir hedefi var. İşte bu rakamlara ulaşmak kesinlikle hayal değil ancak, ciddi bir çabanın da gereksinimi ortaya çıkıyor. Bu ve benzeri tüm turizm adımlarında, en küçük ayrıntıdan en büyük projelere kadar GATUMDER bünyemizde alanında tecrübeli isimler, katkılarını sunmak için canla başla hazırlanıyorlar. Türkiye, dünya turizminin sadece köprüsü değil, aslında merkezidir. Bu yönde yapılacak çok ama çok iş var.

 

Turizmi hak ettiği yere medya getirir

Anlattıklarınız, karşınızdakinin anladığı kadardır. Karşımızdakinin anladığı, anlatabildiğimiz kadarıdır. Türkiye’yi, gastronomiyi, beraberinde ciddi etkileşim içinde olduğu turizmi; tüm bu faktörleri, doğru medya tanıtım aksiyonları ile yansıtabiliriz. İşte bunun için de gastronomi ile turizm duayenlerinin, medya ağı ile her an senkronize olması gerekiyor. Başarılı bir tanıtım sadece kendinizi aktarmak değil, bir anlamda geleceğinizi de garanti altına almaktır. Medya ve tanıtım olmazsa, gastronomi ve turizm hak ettiği noktaya gelemez.

GATUMDER olarak gastronomi ve turizm ile beraberindeki tüm alanlarda medya ve tanıtım aksiyonlarımız için ummalı bir çalışma yürütüyoruz. Özgün içerik üretimlerimiz başta olmak üzere bu yönde ve tüm alanlarda projelerimizin ayrıntılarını, önümüzdeki süreçte kamuoyu ile paylaşacağız.

 

Artık bir aileyiz

GATUMDER, rutin çalışmaları ile birlikte etkili ve sonuca ulaşan bir ağ görevi de görecek. Bu nedenle önümüzdeki süreçte aramıza katılmaya hazırlanan ve katılacak olan birçok alanında uzman, rol model, öncü, örnek, başarılı ve tecrübeli isimler; beraberinde kuruluş ve işletmeler tek çatı altında senkronize olacak. Tüm bu çalışmalar ile birlikte artık bir aileyiz. Bunun enerjisini tüm gerçekliği ile;birçok lezzeti tek çatı altında toplarken ‘kuru fasulyeyi’ tema alan Burak Kuru Fasulye Restoran’da gerçekleştirdiğimiz ilktoplantımız ve tadımda hissettik.

Etiketler: Gastronomi Turizm Medya Tanıtım Derneği, GATUMDER, gastronomi, Ufuk Güngör, Namık Ekin, Doç. Dr. Nur Ündey, Zeynel Haldun Tüzel, Talip Bayram, Metin Dinçer, Mustafa Pehlivan, Cengiz Yavuz, Mehmet Birtek, Gökhan Oğuz, Birol Akça, Erol Duran, Ercan Yüksel, Adem Giden, Hakan Aydeniz