Haber Detayı
2021-03-08 02:59
Yolcu bilgilerine siber saldırı!
Yolcu bilgilerine siber saldırı!

Dünyanın dört bir yanındaki yüz binlerce havayolu yolcusuna ait veriler, telekomünikasyon şirketi Sita’ya yapılan büyük bir siber saldırı sonucu ele geçirildi.

Aralarında Lutfhansa, Singapur Havayolları ve United gibi dev kurumların olduğu 27 üyesi bulunan Star Alliance ittifakına hizmet veren Sita, saldırının 24 Şubat’ta gerçekleştirildiğini bildirdi.

 

Anında harekete geçildi

Havayolları için bilet satın alma, check-in ve bagaj kontrolü gibi yolcu işleme sistemlerini işleten Amerikan şirketi, olaydan etkilenen müşterilerle ve tüm ilgili kuruluşlarla iletişim kurmak için "derhal harekete çekildiğini duyurdu:

Şirket tarafından yapılan açıklamada, "Covid-19 salgınının güvenlik tehditleri konusunda endişeler uyandırdığını ve aynı zamanda siber suçluların daha güçlü  ve aktif hale geldiğini biliyoruz. Bu oldukça karmaşık bir saldırıydı. Hızla hareket ettik ve saldırıya müdaha etmeye çalıştık. Siber güvenlik alanında önde gelen harici uzmanların desteğiyle olayı soruşturmaya devam ediyoruz" denildi.

 

En çok etkilenen havayolu şirketleri

Sita tarafından yapılan açıklamada, veri ihlalinden Malaysia Airlines, Singapore Airlines, Air New Zealand, Finnair ve Jeju Air yolcularının doğrudan etkilendiği belirtildi. Ancak, havayolu şirketi geçen Cuma günü üyelerine attığı mailde,  “Bu kurumlardaki  müşterilerimizin bazı verilerinin yanı sıra diğer birçok Star Alliance üyesinin verileri etkilendi” ifadelerini kullandı.

Star Alliance, avantajların her üye havayolu arasında yayılmasını sağlamak için 27 ülkenin verileri birbirleriyle paylaşmasına imkan tanıyan bir sisteme sahip. 

 

Kredi kartı ve pasaport bilgisi içermiyormuş

Diğer taraftan, Air New Zealand'dan yolculara gelen e-postada, ihlalin sık uçan yolcu verileriyle bağlantılı olduğunu ve  isim, soyisim, kademe durumu ve  üyelik numarası ile sınırlı olduğu belirtildi.

Yolculara, "Bu veri ihlali hiçbir üyenin şifresini, kredi kartı bilgilerini veya seyahat planları, rezervasyonlar, bilet, pasaport numaraları, e-posta adresleri veya diğer iletişim bilgileri gibi diğer kişisel bilgileri  içermemektedir" denildi.

Etiketler: siber saldırı, yolcu bilgileri, Sita, hava limanı