Haber Detayı
2022-04-04 10:02
Hedefi Tesla 3’ü tahtından indirmek...

Birkaç yıl öncesine değin Tesla, elektrikli araç piyasasında neredeyse yalnızdı; rakiplerinin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyordu. Bu dönem artık tarih oldu; zira, benzinle &cc...

Hedefi Tesla 3’ü tahtından indirmek...

Birkaç yıl öncesine değin Tesla, elektrikli araç piyasasında neredeyse yalnızdı; rakiplerinin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyordu. Bu dönem artık tarih oldu; zira, benzinle çalışan arabaların ortadan kalkması amacı güderek çevreye ilişkin normlarını sertleştiren kamu otoritesinin teşvikiyle, çok sayıda üretici bu segment üzerinde faaliyet göstermeye başladı.

 

Cezbedici bir çizgi

Şimdi özellikle de Çinli yeni oyuncular söz konusu piyasada boy göstermeye başladı. Bu çerçevede, akü alanında uzmanlaşmış bir şirket olan BYD, 2003 yılından bu yana yolunu otomobil üretimine çevirdi. Yerli pazara dikkate değer bir ürün yelpazesi sunan firma, şimdi de piyasaya 'BYD Seal' adı altında Tesla Model 3’e doğrudan doğruya rakip olacak bir sedan modeli sürüyor. 

Adı geçen model şu anda Avrupa piyasasına girmedi; ancak bir süre sonra, tıpkı MG veya Lynk&Co.’nun yaptıkları gibi bu kıta istikametinde ihracata yönelmesi şaşırtıcı olmaz. Eğer gelirse de, modern ve cezbedici çizgileri ile Avrupalı müşterilerin ilgisini çekmesi kaçınılmaz.

 

Üç varyantı var

Şu anda potansiyel alıcılara modelin üç varyantı sunuluyor. Bunların ilk ikisi motor itmeli 204 ve 313 beygir gücünde; üçüncüsü ise dört tekerlek çekmeli. Akünün kapasitesi ve özerk yol mesafesi henüz açıklanmış değil ama bu konudaki bilgilerin çok yakında açıklanacağına kesin gözüyle bakılıyor. Elektrikli sedanın satış fiyatının 31 bin 500 EURO eşdeğeri olan 220 bin Yuan olacağı duyuruldu. Bu, görece rekabetçi ve pek çok müşteriye cazip gelebilecek bir fiyat gibi görünüyor. Rakibi olma iddiasında olduğu Tesla Model 3 ise Çin’de 290 bin Yuan fiyatla satılıyor ki, bu da yaklaşık 41 bin EURO'ya denk geliyor.

Etiketler: Tesla 3, otomotiv, BYD Seal, Çin