Haber Detayı
2022-05-27 09:52
Çin ekonomisine 140 milyar Yuanlık doping

Çin, ekonomiyi canlandırmak için bir dizi yeni önlemi uygulamaya koyacak. Buna göre, ekonomi üzerindeki baskı artmakta olduğundan ve bunun da pek çok ekonomik faaliyet açısından sorun yaratmasın...

Çin ekonomisine 140 milyar Yuanlık doping

Çin, ekonomiyi canlandırmak için bir dizi yeni önlemi uygulamaya koyacak. Buna göre, ekonomi üzerindeki baskı artmakta olduğundan ve bunun da pek çok ekonomik faaliyet açısından sorun yaratmasından ötürü bazı önlemler aracılığıyla canlandırıcı etki yaratmak gerekiyor.

 

Sıfır Covid-19 için

Sıfır Covid-19 hedefi doğrultusunda alınan önlemler nedeniyle işletmelere destek olma kararı alan hükümet, çok sayıda sektöre vergi kredisi sağlayacak ve yıllık 140 milyar Yuanı (19,78 milyar EURO) aşkın miktarda daha vergi indirerek toplam vergi indirimini 2 bin 640 milyar Yuana taşıyacak.

Çin, bazı özel araç alımında tahsil edilen ve toplamı 60 milyar Yuan tutan harçların da tahsilinden, resmi medyanın bildirdiğine göre, vazgeçecek. Ayrıca küçük ve orta boy işletmeler, özellikle etkilenen kişi, şirket ve bazı sektörlerin sigorta ve emeklilik primlerinin tahsilini yılsonuna erteleyecek.

 

Ek süreler tanınacak

Öte yandan bankalar da bazı kredilerin geri ödemelerinde ek süreler tanıyacak. Bunlar arasında otomobil alımları için alınan krediler ve tüketici kredileri de var. Hükümet, ekonominin hareketliliğe kavuşturulmasına yönelik önlemler bağlamında, ulusal ve uluslararası uçuşların sıklaştırılması konusunda da söz verdi. Esasen daha Nisan ayında, sanayi sektörüne ve Covid-19 salgınının etkilediği küçük işletmelere, yatırımı teşvik etmek ve altyapı inşasını hızlandırmak için yardım ve önlem paketleri açıklamıştı.

Etiketler: Yuan, Çin, ekonomi, doping