Haber Detayı
2022-05-29 10:42
Yaftalı tabut TheatreİST’te

İBB Şehir Tiyatroları’nın ödüllü oyunu Yaftalı Tabut, Türkiye Tiyatro Vitrini TheatreİST kapsamında, 25 Mayıs’ta Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde uluslararası tiyatro festivallerin...

Yaftalı tabut TheatreİST’te

İBB Şehir Tiyatroları’nın ödüllü oyunu Yaftalı Tabut, Türkiye Tiyatro Vitrini TheatreİST kapsamında, 25 Mayıs’ta Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde uluslararası tiyatro festivallerinin direktörleri, tiyatro yapımcıları ve eleştirmenlerinin beğenisine sunuldu.

İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın ev sahipliğinde, Türkiye Turizm Tanıtım ve Gelişim Ajansı, İstanbul Valiliği, Bahçeşehir Üniversitesi ve İBB Şehir Tiyatroları’nın katkılarıyla düzenlenen Türkiye Tiyatro Vitrini TheatreİST programında yer alan bağımsız tiyatroların dikkat çeken performansları İstanbul’da bir arada sahneleniyor.

 

Toplu olarak sunuluyor

Türkiye’nin seçkin tiyatro oyunları, uluslararası festivallerin karar alıcıları ile buluşuyor. Yaftalı Tabut’un da aralarında olduğu İstanbul’da yerleşik tiyatrolardan dikkat çeken örnekler; uluslararası tiyatro festivallerinin direktörlerine, tiyatro yapımcılarına ve eleştirmenlere toplu olarak sunuluyor.

Türkiye’den oyunların uluslararası tiyatro festivallerine davet edilmesinin yolunu açacak Türkiye Tiyatro Vitrini TheatreİST etkinliğine 17 ülkeden alanlarının en iyisi 25 tiyatro insanı katılıyor. Türkiye’de ilk kez 25-31 Mayıs 2022 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Türkiye Tiyatro Vitrini TheatreİST, Türkiyeli sanatçıların ve yapıtların uluslararası alanda görünür olmasına katkıda bulunmayı hedefledi.

TheatreIST, 25 Mayıs’ta Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde Emine Fişek’in moderatörlüğünde Eylem Ejder ve Deniz Başar’ın sunduğu “Çağdaş Türk Tiyatrosu” paneliyle başladı. Panelin ardından Şehir Tiyatroları’nın “Yaftalı Tabut” adlı oyununun etkinlik konuklarına özel gösterimi yapıldı.

 

Yaftalı tabut

Adına tarihin dipnotlarında rastlayabildiğimiz, Türkiye’nin ilk kadın oyun yazarı, kuramcı, aktivist, sosyal ve siyasi yaşamın her alanında öncü Fatma Nudiye Yalçı’nın hikâyesi. 1920’lerde başlayan mücadelesine Dr. Hikmet Kıvılcımlı ve Nazım Hikmet de eşlik ediyor.

Dramaturgisini Gökhan Aktemur’un, koreografisini Senem Oluz’un, müziğini Burçak Çöllü’nün, dekor-kostüm tasarımını Nihal Kaplangı’nın, ışık tasarımını Murat Özdemir’in, efekt tasarımını Gökçe Selim’in yaptığı, fotoğraflarını Ahmet Çelikbaş’ın çektiği oyunda Bensu Orhunöz, Ceren Hacımuratoğlu, Lale Kabul, Nazan Yatgın Palabıyık, Selin Türkmen, Şenay Bağ, Yeşim Mazıcıoğlu rol alıyor.

Etiketler: Yaftalı tabut, tiyatro, kültür ve sanat, İBB Şehir Tiyatroları, Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi