Haber Detayı
2022-06-05 22:51
Kahvaltı destinasyonu; BALIKESİR…

‘Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali’ hayli renkli şovları, lezzetli sunumları ve gastronomi dünyası adına ortaya konan konseptiyle oldukça keyifli sahneleriyle geride kaldı.

Geçtiğimiz günlerde, İstanbul’da yapılan ve Balıkesir Valisi Has...

Kahvaltı destinasyonu; BALIKESİR…

‘Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali’ hayli renkli şovları, lezzetli sunumları ve gastronomi dünyası adına ortaya konan konseptiyle oldukça keyifli sahneleriyle geride kaldı.

Geçtiğimiz günlerde, İstanbul’da yapılan ve Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe ile şehrin protokolünde yer alan önemli isimlerin de hazır bulunduğu bir basın toplantısında tanıtımı yapılan organizasyon, Balıkesir’in en önemli etkinlik alanlarından biri olan Avlu Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde konuklarına ev sahipliği yaptı.

 

 

Başta Balıkesir olmak üzere, yurdun çeşitli yörelerinden gelen yeme içme tutkunları, gastronomi meraklıları ve meslek erbabını buluşturan organizasyona ilgi hayli fazlaydı.

Bu arada, Hollanda, Arnavutluk, Hırvatistan, Malta, Letonya ve Bosna Hersek gibi ülkelerin misyon temsilcileri de festivalin konukları arasında yerlerini aldı.

 

 

Özgün ve zengin bir mutfak

Marmara Bölgesi’nin gastronomi merkezlerinden Balıkesir’in hem göze hem damağa hitap eden görkemli zenginliği, kahvaltısı, Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali ile adeta görücüye çıktı. Şehrin ürün çeşitliliği ve kültürel özelliklerinin bir yansıması olan özgün ve zengin mutfağının tüm dünyaya tanıtılması amacıyla düzenlenen festival, kortej yürüyüşü ile start aldı. Festivalden öte, bir bayram coşkusunda gerçekleştirilen açılış törenine, vali Hasan Şıldak ve belediye başkanı Yücel Yılmaz eşleriyle birlikte katıldı. Korteje, protokol üyeleri ve vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi. Kortej yürüyüşünün ardından Avlu’daki festival alanına geçildi. Şehrin simgelerinden biri olan, Balıkesirli ünlü oyuncu ve sunucu İlker Ayrık’ın sunumuyla açılış konuşmaları gerçekleştirildi.

 

 

Ülkemizi doyuran şehirlerden biri; Balıkesir

Ülkemizi doyuran şehirlerden biri olduğunun altı çizilen Balıkesir’in ürünlerini bu coğrafyada yaşayan herkese tanıtmak gerektiğinin vurgulandığı açılış konuşmalarında Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak kürsüye gelen isimlerdi.

51 firma, 10 kooperatif, 16 kuruluş, 2 de süt birliğinin stant açtığı festivalde, Balıkesir’e bağlı 20 ilçenin de yerel, ekonomik ve kültürel detayları öne çıkarıldı.

 

 

Hayat dolu Balıkesir

Organizasyonun ikinci günü yapılan ‘Sürdürülebilir Turizm ve Gastronomi’ ana başlığı altında gerçekleşen panelde, konuya dair detaylar ortaya kondu.

Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe’nin moderatörlüğünü üstlendiği panelde, Akademisyen Doç. Dr. Efsun Dindar, Gastronomi Turizmi Şirketi sahibi ve Turizm Yazarı Lütfü Cem Polatoğlu, Balıkesir Crown Plaza Otel Müdürü Yusuf Mayda konuşmacı olarak yer aldı.

Dünyanın her geçen gün giderek yükselen trendi olan gastronomi ve beraberinde gelişen ‘gastronomi turizmi’ alanında ön saflara geçmek ve markalaşmak adına atılması gereken adımların ele alındığı panelde Balıkesir Valisi Hasan Şıldak da bir konuşma yaptı.

Festival süresince, yapılan tüm etkinliklerde belirtilen, ‘Hayat Dolu Balıkesir’ mottosu ve şehrin Avrupa’nın seçkin destinasyonları arasında gösterilmesinin de altı çizildi.

 

Etiketler: kahvaltı, Balıkesir, gastronomi, yeme içme, Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali