Haber Detayı
2022-07-06 18:13
Gastrotalks’ta Sabancı rüzgarı esti

Gastronomi Turizmi Derneği'nce (GTD) düzenlenen ‘Kanaat önderleri konuşuyor’ temalı, Gastrotalks yemekli toplantısının bu ayki konuşmacısı Demet Sabancı Çetindoğan oldu.

Gastrotalks’ta Sabancı rüzgarı esti

Gastronomi Turizmi Derneği'nce (GTD) düzenlenen ‘Kanaat önderleri konuşuyor’ temalı, Gastrotalks yemekli toplantısının bu ayki konuşmacısı Demet Sabancı Çetindoğan oldu.

Dedeman Gayrettepe Qubbe ev sahipliğinde gerçekleşen birliktelikte konuşan Demet Sabancı, turizm yatırımları da olan birisi olarak, gastronominin yükselişinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Ülkemizin bu alanda gerçek bir cennet olduğunun altını çizen Sabancı, “Gastronominin bir kültür olduğu bu coğrafyada hem ülkemizin ekonomisi, hem de insanlığın gelişimi için yapabilecek o kadar çok şey var ki. Geçici belirsizliklere, sıkıntılara konsantre olmak yerine, elimizdeki değerli geliştirmeye odaklanmalıyız. Üretmekten vazgeçmemeliyiz. Ekonominin çeşitlendirilmesi, atıl toplulukların ekonomiye kazandırılması, yepyeni turizm gelirlerinin geliştirilmesi için gastronomiden daha iyi bir seçenek olduğunu düşünmüyorum. Gastronomiyi lütfen sadece restoran kültürü olarak görmeyin. Gastronominin arkasındaki asıl itici güç tarımsal üretimdir. Ürün çeşitliliği ve kalitesi arttıkça gastronomi kendi kabından taşacak, yeni ufuklara ulaşacak bir alandır. Biz özellikle coğrafi işaret kazanmış ürünlerin tüketim zincirine kazandırılmasını bu anlamda çok önemsiyoruz” dedi.

 

 

Mesele Türkiye’yi, bizi tanıtmak…

Konuşmasında yurtdışında gastronomi turizmi anlamında ülkemiz mutfağının tanıtılması için yaptığı organizasyonlar ve GT Anadolu ile birlikte, Anadolu kadınına destek sağlayacak olan ürün satışı projesi hakkında da bilgi veren Sabancı GTD üyeleri tarafından ilgi ile dinlendi.

Demet Sabancı, “Mesele Türk Mutfağını dünyaya tanıtmak değil aslında. Ben Türkiye’yi, bizi tanıtmak, Türk misafirperverliğini, Türk aile yapısını anlatmaya çalışmak, yani marka olmasını çok arzu ediyorum. Tüm iştiraklerimizde, amacımız, ülkemizin tanıtımına somut destek vermektedir” dedi.

 

İşbirliği içinde olunacak…

Konuşma sonrasında kendisine yöneltilen sorulara yanıt veren Sabancı, özellikle Gastronomi Turizmi Derneği üyelerini tebrik etti. İşbirliği içinde olacaklarını belirtti. Yeni GTD üyelerinin beratlarını da takdim eden Demet Sabancı özellikle marka ve Turizm konularında ülkemizin yapabileceklerini aktardı. Oscar ödül törenlerinde Türk menüsünün sunulması vb. çabalarının detaylarını GTD üyeleri ile paylaşan Sabancı konuklar tarafından ilgi ile izlendi.

 

Onursal üyelik beratı verildi

Konuşmanın ardından GTD Türkiye başkanı Gürkan Boztepe, Demet Sabancı’ya onursal üye beratı ve kitabını takdim etti. Dedeman Gayrettepe Qubbe, yani Erdem İpekçi ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, tüm katılımcılar gecenin ilerleyen saatlerine kadar Türk gastronomisi adına yapılabilecekler üzerine keyifli sohbetler etti.

Bu arada, toplantıda ele alınanları içeren notların, Turizm Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığına gönderilmek üzere rapor haline getirileceği belirtildi.

Etiketler: Gastronomi Turizmi Derneği, GTD, Kanaat önderleri konuşuyor, Gastrotalks, Demet Sabancı Çetindoğan, gastronomi, Gürkan Boztepe