Haber Detayı
2022-08-01 10:46
İnanç ve kültürün simgesi TESPİH…

Türkiye’de inancın ve kültürün önemli bir parçası olan tespih, kimi için zikir aracı kimi için koleksiyon kimi için de aksesuar olarak değer taşır. Sanatsal bir değer taşıyan bu ...

İnanç ve kültürün simgesi TESPİH…

Türkiye’de inancın ve kültürün önemli bir parçası olan tespih, kimi için zikir aracı kimi için koleksiyon kimi için de aksesuar olarak değer taşır. Sanatsal bir değer taşıyan bu mesleğin ustası Celil Bilgin, pek çoğumuzun kullandığı ancak hemen hiç kimsenin bilmediği bilinmeyenleri anlattı.

Tespihler, ustalarının el işçiliğiyle birer sanat eserine dönüşüyor. Ülkemizde de inancın ve kültürün önemli bir parçası olan tespih, kimi için zikir aracı, kimi için koleksiyon, kimi için de aksesuar olarak değer taşıyor. Tespih ustası Celil Bilgin, mesleğinin bilinmeyenlerini anlattı.

 

İmamesinden anlaşılabilir

Tespihin sadece İslam’da değil diğer dinlerde de kullanıldığını söyleyen Bilgin, “Tespih Yahudilerde ve Budistlerde de kullanılıyor. Mesela bir Müslüman’ın elinde Budizm tespihini görebiliyoruz. O yüzden satın alırken dikkat etmek gerek. Onlar tespihlerin ucuna hac işareti koyarken biz imame-hitame takıyoruz.” dedi.

 

Kehribarda bir numarayız

En çok tercih edilen tespih tasarımları hakkında Bilgin, şöyle konuştu: “Kuka Osmanlı döneminde çok tercih edilen bir tespihti. Antibakteriyel oluşundan dolayı hekimlere verilirdi. Kehribar da antibakteriyeldir ve vücuttaki elektriği alır. Dünya tarihinde kehribarda ecdadımız bir numaradır, iki numara ise Almanlardır.”

 

Balina dişinden tespih yapılıyor

Tespihe hammaddeye göre bedel biçildiğini anlatan Bilgin, “Ecdad tespihte fildişi, geyik boynuzu, kaplumbağa kabuğu, bufalo boynuzunu hammadde olarak kullanmış. Sadece Osmanlı’da değil, birçok bölgede bu maddelerden tespihler yapılmış. Biz de mesela ‘narval balina dişi’nden tespih yapıyoruz. Gergedan boynuzundan yapılan tespihler de çok nadir çıkan parçalardan.” ifadelerini kullandı. Dünya üzerinde Türk tespih ustalarının meşhur olduğunu söyleyen Bilgin, Dubai, Katar ve Kuveyt gibi ülkelerden işçilik için davet aldıklarını ifade etti.

Etiketler: tespih, yaşam, zikir, aksesuar, inanç, Celil Bilgin