Haber Detayı
2022-07-24 10:38
Oyun sektöründe yatırımlar sürecek!

Yılın yarısında Türk oyun girişimleri 333 milyon Dolar yatırım alarak oyun sektöründe Avrupa birincisi oldu. Oyun geliştiricilere özel kuluçka merkezi Game Factory’nin İletişim Direktörü Rıfat T...

Oyun sektöründe yatırımlar sürecek!

Yılın yarısında Türk oyun girişimleri 333 milyon Dolar yatırım alarak oyun sektöründe Avrupa birincisi oldu. Oyun geliştiricilere özel kuluçka merkezi Game Factory’nin İletişim Direktörü Rıfat Tellioğlu ise “Türkiye’deki blockchain ve metaverse girişimlerine yapılan yatırımlar 20 milyon Dolara ulaştı ve önümüzdeki dönemlerde daha da artacak” dedi.

Türkiye 2022 yılı yarıyıl yatırım raporu yayınlandı. Rapora göre 2022’nin ilk yarıyılında Türk oyun girişimlerine 333 milyon dolar yatırım yapıldı ve böylece Türk oyun sektörü, Avrupa’da en çok yatırım alan ülke oldu. Türkiye’nin ardından 158 milyon dolarla İngiltere ikinci sırada yer alırken Norveç ise 60 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.

 

Yatırımlar, 2021 yılını geride bıraktı

Türk oyun sektörü, 2021 yılında 266 milyon dolar yatırım almıştı. Bu yılın ilk yarıyılında ise 333 milyon dolar yatırım alarak altı ay içerisinde geçtiğimiz yılın toplamını geride bıraktı. Böylece Türk oyun sektörü hem kendi rekorunu yeniledi hem de Avrupa birincisi oldu.

 

Blockchain oyunlarına ilgi artıyor

Oyun geliştiricilere özel kuluçka merkezi Game Factory’nin İletişim Direktörü Rıfat Tellioğlu, blockchain ve metaverse girişimlerine yapılan yatırımların 20 milyon dolara ulaştığını ve önümüzdeki dönemlerde daha fazla yatırım göreceğimizi söyledi. Tellioğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu yılın ilk yarısında oyun sektörüne yapılan yatırımlar adet bakımından azalsa da yatırım miktarı, 2021’in toplamını geride bıraktı. altı ay içerisinde 333 milyon dolar yatırım alan Türk oyun sektörünün yıl sonunu en az 500 milyon dolarla kapatmasını bekliyorum. Ayrıca ilk yarıyılda Türkiye’deki blockchain ve metaverse girişimlerine yapılan yatırımlar 20 milyon Dolara ulaştı. Önümüzdeki dönemlerde daha çok blockchain oyununun yatırım aldığını göreceğiz.”

 

Her dört dolardan birini yine oyun sektörü aldı

Türkiye girişimcilik dünyasına, 2022’nin ilk yarıyılında toplamda 1,4 milyar dolar yatırım yapıldı. Bu yatırımların 333 milyon dolarını ise oyun sektörü aldı. 2021 yılında olduğu gibi bu yılın ilk yarıyılında da Türkiye’de yapılan toplam yatırımın dörtte biri, oyun sektörüne yapıldı. Oyun sektörüne yapılan yatırımlarda Avrupa birincisi olan Türkiye, toplam girişimcilik ekosistemine yapılan yatırımlarda ise Avrupa’da dördüncü sırada yer aldı.

 

Her gün ortalama 7,78 milyon dolar yatırım yapıldı

Bu yılın ilk yarısında Türkiye girişimcilik ekosistemi 1,4 milyar dolar yatırım aldı. 768 milyon dolar yatırım alan Getir, yemek & market teslimatı sektörünü ilk sıraya taşıdı. Teslimat sektörünün ardından oyun sektörü geldi. Böylece oyun sektörüne yapılan yatırımlar, e-ticaret ve finans sektörüne yapılan toplam yatırımın dört katını geçti.

 

Girişimcileri yatırımcılarla buluşturmaya devam

Oyun geliştiricilere özel kuluçka merkezi Game Factory’nin İletişim Direktörü Rıfat Tellioğlu, Google ve Game Factory iş birliğiyle düzenlenen oyun girişimlerini hızlandırma programı Game Booster sayesinde sekiz girişimin yatırımcılar karşısına çıktığını belirtti.

 “Google for Startups’ın dünyada oyun alanındaki ilk ve tek partneri olarak Google ile birlikte bu sene Game Booster hızlandırma programının ikincisini gerçekleştirdik. sekiz oyun girişimi, yatırımcılar karşısında sunum yaptı. Bölgenin en büyük oyun fuarı GameX’te gerçekleşen sunumlara WePlay Ventures, Ludus Ventures, Games United, Legendary Ventures gibi birçok yatırım fonu katıldı. Game Factory olarak oyun sektörünün her alanındaki girişimleri desteklemeye devam edeceğiz.”

 

Her gün yeni bir yatırım

2022’nin ilk yarıyılında 160 tane Türk girişimine yatırım yapıldı. Böylece yaklaşık olarak her gün yeni bir girişim yatırım almış oldu. Finans sektörü, 20 adet yatırımla ilk sırada yer aldı. Ardından 12’şer yatırımla oyun, sağlık ve yapay zekâ & makine öğrenmesi sektörleri geldi. Yatırım adedi bakımından ilk sırada yer alan finans girişimleri, ortalama 1,35 milyon dolar yatırım aldı. Girişim başına düşen ortalama yatırım miktarı sağlık sektöründe 1,32 milyon dolar, yapay zekâ sektöründe 10,61 milyon dolar, oyun sektöründe ise 28 milyon dolar oldu.

Kaynak olarak startups.watch’ın 2022-H1 raporu ve StartupCentrum’un 2022 yarıyıl Türkiye startup ekosistemi raporu kullanıldı.

Etiketler: Türk oyun sektörü, yatırım, Game Factory, Blockchain oyunları