Haber Detayı
2022-07-26 10:41
Zirveden sürdürülebilirlik mesajı…

Taşınabilir güç kaynağı alanında  ‘Alman Malı’ kalitesi ile pil ve çeşitlerini üreten Varta, evrenin bir parçası olan dünyanın en büyük gündem konularından sürd&uum...

Zirveden sürdürülebilirlik mesajı…

Taşınabilir güç kaynağı alanında  ‘Alman Malı’ kalitesi ile pil ve çeşitlerini üreten Varta, evrenin bir parçası olan dünyanın en büyük gündem konularından sürdürülebilirlik alanında, çalışmalar yürütüyor. Bu çalışma kapsamında Türkiye’de ‘Kar Leoparı’ ismiyle tanınan milli dağcımız Bülent Çınar ve ekibinin Ağrı Dağı Zirve tırmanışının destekçisi oldu.

 

Türkiye’de 22 yıldan bu yana faaliyette bulunan VARTA bu politikasını tabana yaymak, farkındalık yaratmak amacıyla Türkiye’nin en yüksek noktası kabul edilen Ağrı Dağı’nın zirvesinden sesini duyurdu. Türkiye’nin şu an tek kar leoparı olan Prof. Dr. Bülent Çınar ve ekibinin Ağrı Dağı’na tırmanışını destekleyen VARTA, sürdürülebilirlik politikalarının ne kadar öncelikli konuları olduğuna 5137 metreden dikkat çekti.

 

Bize güç verdi

Tırmanışı gerçekleştiren Bülent Çınar beş gün süren tırmanışları hakkında kesintisiz güç kaynağı VARTA’nın nasıl hayati bir önem taşıdığını anlattı. Çınar, “Dört kişilik ekiple tırmanışı gerçekleştirdik. Ekibin en ufağı 16 yaşındaki oğlum da tırmanıştaki ikinci deneyimini VARTA ile yaşadı. Zorlu bir tırmanışta VARTA’nın enerjisi ve hava koşulları bizden yanaydı. Dağcılık sporu ile ilgilenenler, dağcılar bilirler bu tür sporlar için enerji kaynağı da sarf ettiğimiz enerji kadar kıymetlidir. Sırtınızda yaklaşık 25 kilo ağırlıkla bu eylemi gerçekleştiriyorsunuz ki kolay olduğunu söyleyemem.  Burada VARTA’nın enerjisi bize güç verdi” dedi.

 

 

Plastik kullanımını her yıl 94 ton azaltıyor

VARTA Türkiye Müdürü, Kerem Acar,  bu projeye destek olma sürecini şöyle anlattı; “Hedefimiz 2027 yılına kadar PAS-2060'a göre CO2 nötr üretime ulaşmak. Ambalajlarımızın çoğu yüzde 100 geri dönüştürülebilir, FSC sertifikalı kartondan üretiliyor ve böylece üretim faaliyetlerinde plastik kullanımını yılda 94 ton azalttık. Bu mesajımızı Türkiye’nin en yüksek noktasına çıkarak tüm ülkeye ve dünyaya duyurmak istedik.”

 

Zirveye giden yol

Tırmanışın ilk ve ikinci gününde 1000’er metrelik yol kaydederek 2200 metrede başladığımız yolu 4200 m ile tamamladık. 4200 m ile devam ettiğimiz zirve tırmanışımıza üçüncü gün sabaha karşı dört sularında başladık ve 5137 metre olan zirveye ulaştık. Hava koşulları mükemmeldi. Her günün gecesi kamp için uygun gördüğümüz alanlarda çadırlarımızı kurduk, ateşimizi yaktık, yemeklerimizi hazırladık ve bir sonraki gün için enerjilerimizi depoladık. Ve işte zirvedeyiz. Zirveye ulaşmak müthiş bir duygu. Çevre ve doğayı önemseyen, tüm faaliyetlerini bu yönde planlayan, sürdürülebilirlik alanında çeşitli çalışmaları olan VARTA PİLLERİ Türkiye’ye bizlere sağladığı imkânlardan, desteklerinden ve ekipmanlardan dolayı hem ekip arkadaşlarım hem de kendi adıma teşekkür ediyorum. Enerjileriyle enerjimize enerji, gücümüze güç katan VARTA ile nice maceralara diyorum’’ sözleriyle beş günün özetini paylaştı.

 

VARTA AG’ye dair

VARTA AG, mikro pillerden, gündelik hayatta kullanılan cihazlara yönelik pillere, enerji depolama sistemlerine ve çeşitli uygulama alanlarına yönelik, müşteriye özel pil çözümlerine kadar uzanan çok geniş bir alanda, kapsamlı bir ürün yelpazesi üretip pazarlıyor.

Varta, bir teknoloji lideri olarak, sektöründeki önemli alanlarda standartları belirliyor. Grup ana şirketi kimliğiyle, “Lityum-İyon Çözümleri ve Mikro Piller” ile “Tüketici Pilleri” alanlarında faaliyet yürütüyor “Lityum-İyon Çözümleri ve Mikro Piller” ürün segmenti, mikro piller, lityum-iyon küçük piller, lityum-iyon düğme piller (lityum-iyon büyük piller)  alanlarında çalışıyor.

VARTA, yoğun araştırma ve geliştirme çalışmaları yoluyla, lityum-iyon teknolojisi ile mikro piller alanındaki pek çok noktada uluslararası standartları belirleyen referans  konumunda. Böylece, lityum-iyon teknolojisi ve işitme cihazı pillerinde önemli, büyüyen pazarlarda tanınan, yenilik lideri olarak öne çıkıyor.

 ‘Tüketici Pilleri’ segmenti ise günlük hayatta kullanılan cihazlara uygun piller, şarj edilebilir piller ve pil şarj cihazları, taşınabilir şarj cihazları(powerbank), fenerler ve enerji depolama aygıtlarını içeren bir alanda nihai tüketiciye yönelik piller sunuyor.

VARTA AG, bugün neredeyse 4.800 kişiden oluşan yetkin bir işgücü istihdam ediyor. Avrupa ve Asya’daki beş üretim tesisi, ayrıca Asya, Avrupa ve ABD’deki satış merkezleriyle, VARTA AG bağlı kuruluşları, hâlihazırda dünyanın dört bir yanındaki 75’i aşkın ülkede etkin faaliyet yürütüyor.

Etiketler: Taşınabilir güç kaynağı, Varta, pil, Kar Leoparı, Bülent Çınar, Ağrı dağı