Haber Detayı
2022-08-04 11:23
Bilişimde enflasyonla mücadele hamlesi...

Dünyada ve ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon karşısında varlığını ve karlılığını korumak için kolları sıvayan şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye’nin bilişim alanında önc&u...

Bilişimde enflasyonla mücadele hamlesi...

Dünyada ve ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon karşısında varlığını ve karlılığını korumak için kolları sıvayan şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye’nin bilişim alanında öncü kurumlarından DOF Robotics’in CEO’su Bakit Baydaliev, enflasyon karşısında çözüm amaçlı ürettikleri yeni politikaları anlattı. Artan enflasyon oranları ile birlikte 1-2 ay olan tedarik süreçlerinin 8-9 aylık bir süreye uzadığını belirten Baydaliev, “Şirketin karlılığını koruyucu politikalar izlemeye çalışıyoruz Hem aktif hem pasif aksiyonlar ile karlılığımızı korumaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Tamamen yerli imkânlarla…

Ticaret gerilimleri, Ukrayna-Rusya Savaşı ve yaşanan iklim kriziyle enflasyon rakamları pek çok ülkede yılların en yüksek seviyesine ulaştı. Artan enflasyon oranları nedeniyle şirketler mevcut karlılığını korumak ve mümkünse arttırmak adına birçok politikayı uygulamaya koymaya başladı. Tamamen yerli imkânlarla yazılımlarını ve tasarımlarını geliştiren DOF Robotics’in CEO’su Bakit Baydaliev, enflasyon karşısında attıkları adımlara değindi.

 

Tedarik süreci 1 - 2 aydan, 8 - 9 aya uzadı

“Fiyatların hızlı arttığı bir dönemde ürün ve malzeme alımlarını hızlandırmaya ve sabit fiyatlı uzun dönemli alım anlaşmaları sağlamaya çalışıyoruz’’ diyen Baydaliev, “Mevcut enflasyon ortamının yönetilmesi, özellikle ürün arzının ve TYZ sisteminin bozulmasıyla daha da karmaşık bir hale geldi. İleride oluşabilecek fiyat artışları sebebiyle 1-2 ay olan tedarik sürecimiz 8-9 aya kadar uzadı. Mevcut satış fiyatlarımızın revizyonu, distribütör yüzdelerinin ve indirim oranlarımızın gözden geçirilmesi, iyileştirebilecek maliyet kalemleri üzerinde çalışmalar ve toplu alımlarda indirimler gibi şirketin karlılığını koruyucu politikalar izlemeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Uzun süreli toplu alım anlaşmaları

Baydaliev, kur artışları, yaşanan belirsizlikler ve içinde bulunduğumuz enflasyonist ortamda şirketin karlılığını korumak ve mümkünse arttırmak adına yeni politikaları uygulamaya çalıştıklarını belirtti.

Uygulanan politikalarla ilgili ana maddeleri sıralayan Baydaliev, “Tedarikçiler ile alım fiyatlarımızı sabitleyerek uzun dönemli toplu alım anlaşmaları yapmak, maliyet düşürücü ve verimlilik arttırıcı kalemleri üzerinde iyileştirici çalışmalarda bulunmak, satış fiyatlarının, indirimlerin ve özel distribütör fiyatlarının gözden geçirilmesi gibi politikalar belirledik. Bu doğrultuda uzun vadede şirketimiz, çalışanlarımız ve iş ortaklarımız adına fayda sağlayıp sürdürülebilir bir sistem yaratmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kârlılığı korumaya çalışıyorlar

“Uzun dönemli alım anlaşmaları ile sadece fiyatları sabitleyerek maliyetlerimizi kontrol edebilmek değil, aynı zamanda stoklu çalışmaya, ve bozulan TYZ’yi öngörülebilir kılmayı amaçlıyoruz. Böylece müşterilerimizin termin sürelerine maksimum düzeyde uymaya çalışıyoruz” diyen Baydaliev, “Aksi halde çip krizi ile beraber ortaya çıkan uzun terminler ticaretimizi son derecede olumsuz etkilemektedir. Buna ek toplu alımlar sürekli artan fiyatlarda indirimler sağlıyor, ve yine termini uzun ürünleri stoğumuzda tutmayı öngörüyoruz. Artan malzeme, enerji ve işçilik maliyetlerimizi daha yüksek fiyat, veya daha az indirim politikası ile telafi ediyoruz. Bu şekilde hem aktif hem pasif aksiyonlar ile karlılığımızı korumaya çalışıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Etiketler: enflasyon, DOF Robotics, Bakit Baydaliev, iş stratejileri, bilişim