Haber Detayı
2022-08-14 12:08
Hazır giyimde rekora koşuyoruz…

Dünya hazır giyim ve konfeksiyon sektöründeki Türkiye’nin payı her geçen dönemde artıyor. Haziranda Türkiye hazır giyim ve konfeksiyon sektörü tüm zamanların en yüksek Hazira...

Hazır giyimde rekora koşuyoruz…

Dünya hazır giyim ve konfeksiyon sektöründeki Türkiye’nin payı her geçen dönemde artıyor. Haziranda Türkiye hazır giyim ve konfeksiyon sektörü tüm zamanların en yüksek Haziran ayı ihracat rakamına ulaştı. Orvada'nın kurucusu Pınar Mercanoğlu, Türkiye’nin ihracat hedefleri doğrultusunda beklenen performansı yakalayabilmesi için Ortadoğu ve Afrika ülkelerine olan ihracatı artırması gerektiğinin altını çizerek, Orta Doğu ve Afrika ülkeleri ile görüşme halinde olduklarını söyledi.

 

Tüm zamanların rekoru

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye'nin hazır giyim ve konfeksiyon sektöründeki ihracatı, Haziran 2021'de 1 milyar 802 milyon dolarlık ihracat yapan hazır giyim ve konfeksiyon sektörü de bu yılın aynı döneminde yüzde 9,5 artışla 1 milyar 972 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Söz konusu değer sonucunda tüm zamanların en yüksek Haziran ayı ihracat rakamı elde edildi.

 

Aslan payı İstanbul’dan

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, Ocak-Haziran 2022'de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,5 artışla 10 milyar 795,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Böylelikle tüm zamanların en yüksek ocak-haziran ihracatına ulaşılmış oldu. Sektörün geçen ay gerçekleştirdiği ihracatın 1,4 milyar dolarlık kısmı İstanbul'dan yapıldı. İstanbul'u, 162 milyon dolarla Bursa, 138 milyon dolarla Denizli takip etti. Sektörün bu yılın ilk 6 ayında gerçekleştirdiği 10,8 milyar dolarlık ihracatın 7,4 milyar doları İstanbul'dan, 920 milyon doları Bursa'dan ve 773 milyon doları İzmir'den gerçekleştirildi.

 

 

Orta Doğu ve Afrika ihracatta el değmemiş vaha gibi

Hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren online mağaza Orvada'nın kurucusu Pınar Mercanoğlu, sektör hakkında verdiği değerlendirmede, hazır giyim sektörünün altın çağını yaşadığını belirterek “Sektör, Ocak-Haziran döneminde ise Almanya'ya 1,9 milyar dolar, İspanya'ya 1,3 milyar dolar ve Birleşik Krallık'a 1 milyar 47 milyon dolar ihracat yaptı. Sektörümüzde geçen ay en fazla ihracat hala AB ülkelerine yapılsa da AB’ye üye olmayan Avrupa ülkelerinde yükseliş hâkim. İhracat sıralamasında üçüncü sırada yer alan Orta Doğu ve Afrika ülkelerini ise tabiri caizse ihracat için el değmemiş vaha gibi olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı

 

Afrika ve Ortadoğu pazarına giriyor

Türkiye’nin ihracat hedefleri doğrultusunda beklenen performansı yakalayabilmesi için Ortadoğu ve Afrika ülkelerine olan ihracatı artırması gerektiğinin altını çizen Mercanoğlu, “Orvada olarak biz de Ortadoğu ve Afrika ülkeleri ile görüşme halindeyiz. Gerekli çalışmalarımız olumlu sonuçlanırsa marka olarak Ortadoğu ve Afrika pazarına dâhil oluyoruz. Orta vadede ise pazarda söz sahibi markalar arasına girmeyi hedefliyoruz.” dedi.

 

Tesettür giyimde pazar payımızı artırıyoruz

Yeni kurulmasına rağmen sektörde hızlı adımlarla ilerlediklerini belirten Pınar Mercanoğlu, “Özellikle tesettür giyimde pazar payımızı artırıyoruz. Yurtiçi ve yurt dışı hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Etiketler: hazır giyim sektörü, ihracat, ekonomi, ticaret