Haber Detayı
2022-09-01 11:03
Alışveriş alışkanlıklarımız değişti

Artık her 3 kişiden birinin alışverişteki tek kriteri ‘En Ucuz’ ürünü satın almak oldu. Son dönemlerde iğneden ipliğe tüm ürünlerde görülen fiyat artışları, tüketicilerin alış...

Alışveriş alışkanlıklarımız değişti

Artık her 3 kişiden birinin alışverişteki tek kriteri ‘En Ucuz’ ürünü satın almak oldu. Son dönemlerde iğneden ipliğe tüm ürünlerde görülen fiyat artışları, tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını değiştirdi.

Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com düzenlediği ankette, üyelerinden rastgele seçtiği iki binine, “Alışveriş yaparken öncelikli kriteriniz nedir?” diye sordu.

Ankete katılanların bu soruya verdiği en popüler cevap yüzde 45 ile fiyat/performans açısından ‘Uygun fiyat’ oldu.

Tek kriteri ‘En Ucuz’ olanların oranı ise yüzde 35 oldu.

 

En pahalı ürün alanların oranı yüzde beşe geriledi

 “En ucuzu da almam, en pahalıyı da ortasını tercih ederim” diyenlerin oranı yüzde 15 olurken, “En pahalı ürün en kaliteli üründür” anlayışına sahip olup, alışveriş yaparken tercihini hep en pahalıdan yana kullananların oranı ise yüzde beşte kaldı.

 

En ucuz ürünlerin müşterisi arttı

Avantajix.com Kurucu Ortağı Güçlü Kayral, tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını belirlemek amacıyla bu tür anketleri zaman zaman tekrarladıklarını belirterek şunları söyledi; “2018 yılında da aynı anketi yapmıştık. Son dört yıldaki en büyük değişim tek kriteri en ucuz ürün olanlarda. Bu kişiler üründe kaliteyi önemsemezler, ihtiyaçlarını karşılamak yeter onlar için. Kırık yumurta, kırık pirinç, çakma ürün, defolu giyecek almaktan çekinmezler. Önceki ankette bu kişilerin oranı sadece yüzde ondu, bugün bu oran yüzde 35’e kadar yükselmiş durumda.

Alışverişlerinde fiyat/performans açısından en uygun fiyatlı ürün tercih edenlerin oranı geçmişte yüzde 65’ler civarındaydı. Bu kesimin üçte birinin tercihinin artık ‘En Ucuz’a kaydığını gözlemliyoruz. Ortalama fiyat tercih edenlerin oranı değişmezken, sürekli en pahalı ürün tercih edenlerin oranı yüzde ondan yüzde beşe geriledi.”

 

Online alışveriş tercih ediliyor

En ucuz ya da uygun fiyatlı ürün arayışındakilerin alışverişte online platformları tercih ettiklerine dikkati çeken Güçlü Kayral, “Son dönemlerde fiyatlar oldukça oynak. Aynı ürün farklı mağazalarda çok değişik fiyatlara satılabiliyor. Dijital alışverişte, karşılaştırma sitelerini kullanarak her ürünün en ucuzuna, en uygun fiyatlısına birkaç saniyede ulaşabilirsiniz. Avantajix.com gibi her alışverişe nakit para ödeyen siteler kullanıldığında alışveriş çok daha cazip hale gelebiliyor” ifadelerini kullandı.

Etiketler: alışveriş, piyasa, hayat pahalılığı, alışveriş alışkanlıkları