Haber Detayı
2022-09-14 09:48
Çin’de hizmet ithalatı tırmanıyor

Çin Dışişleri Bakanlığı, 2022 Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı’nın (CIFTIS) Çin’in dışa açılması için önemli bir gösterge olduğunu açıkladı. Çin Dışişleri Bakan...

Çin’de hizmet ithalatı tırmanıyor

Çin Dışişleri Bakanlığı, 2022 Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı’nın (CIFTIS) Çin’in dışa açılması için önemli bir gösterge olduğunu açıkladı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, başkent Beijing’de düzenlenen CIFTIS’i değerlendirdi.

Sözcü Mao Ning, dünyanın en güçlü 500 çok uluslu şirketinden 446’sının ve 71 ülkeden temsilcilerin CIFTIS’e katıldığına işaret ederek, fuarın Çin’in yüksek seviyeli dışa açılması için önemli bir gösterge olduğunu kaydetti.

 

200 ülkeyle hizmet ticareti ortaklığı

Çin’in son on yılda gerçekleştirdiği hizmet ithalatının 4 trilyon doları bulduğuna dikkat çeken Mao Ning, 200 ülkenin Çin’in hizmet ticareti ortağı olduğunu vurguladı. CIFTIS’in sona erdiğini, Çin’in yüksek seviyeli dışa açılma eğiliminin ise değişmeyeceğini belirten sözcü, Çin’in küresel ticaret işbirliğini hızlandırmaya, diğer ülkelerle birlikte gerçek anlamda çok taraflılığı korumaya, her ülkeye yararlı ve kapsayıcı olan, işbirliği ve çifte kazanca dayalı açık hizmet ekonomisini geliştirmeye, dünya ekonomisine dinamizm katmaya hazır olduğunu söyledi.

Etiketler: Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin, ekonomi, CIFTIS