Haber Detayı
2022-10-06 09:09
Oyun değiştiren teknolojiler ‘SAHA EXPO 2022’de

Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi için en yeni yenilikçi çözümler, gücünü ve kapasitesini artırmaya devam ediyor. Yeni dünya düzeninde Türkiye'nin bu alandaki başarıları ta...

Oyun değiştiren teknolojiler ‘SAHA EXPO 2022’de

Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi için en yeni yenilikçi çözümler, gücünü ve kapasitesini artırmaya devam ediyor. Yeni dünya düzeninde Türkiye'nin bu alandaki başarıları tartışılmaya devam ederken, Rusya-Ukrayna savaşında oyun değiştiren teknolojiler dünya basınının da gündeminde. Sektörün en büyük buluşması olan ve önemli iş birlikleri için etkin bir platform oluşturan SAHA EXPO, 57 ülkeden 250 yabancı ve 750 yerli firmayı bir araya getirmeye hazırlanıyor. Geçen yıl 18 binin üzerinde profesyonel ziyaretçiyi ağırlayan SAHA EXPO, bu yıl 25-28 Ekim 2022 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde fiziki olarak 30 bin profesyonel ziyaretçiyi hedefliyor. Basın toplantısında konuşan SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, SAHA İstanbul'un, bir yandan SAHA EXPO için hazırlıklarına devam ederken, geçtiğimiz günlerde önce Dünya Uzay Federasyonuna, hemen ardından da  EAQG (Europen Aerospace Quality Group)’ kabul edildiğini ve bu gelişmelerin Türkiye’nin Savunma, Havacılık ve Uzay sanayinde Uluslararası konumunu daha yukarıya çıkarması açısından çok önemli olduğunu söyledi.

 

25 Ekim’de kapılarını açıyor

Ezber bozan teknolojilerle dünya Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri sanayinde söz sahibi olmaya başlayan Türkiye’nin bu alanda faaliyet gösteren 750 yerli firma ve 250 yabancı firmayı bir araya getirecek olan SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı 25 Ekim’de kapılarını açacak. Dev Savunma sanayi şirketlerinden KOBİ'lere, üniversitelere, tedarikçilere ve Ar-Ge merkezlerine kadar Savunma, havacılık ve uzay sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getirecek olan SAHA EXPO, hem katılımcılara hem de ziyaretçilere önemli iş birliği fırsatları sunacak. Havacılık, denizcilik ve uzay sektörlerinde stratejik öneme sahip birçok ürün ilk kez tanıtılacak.

 

Tanınmış markalar ağırlanacak

816 üye firma ve 23 üniversite ile Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul tarafından, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 25-28 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Saha Expo; BAYKAR, ASELSAN, TUSAŞ (TAI & TEI), ROKETSAN, HAVELSAN, OTOKAR, BMC, STM, FNSS, TAIS, LEONARDO UK, THALES, DASSAULT SYSTEMES, BARZAN, FED JSC IVCHENKO-PROGRESS ve MOTOR SICH gibi dünya çapında tanınan markaları ağırlayacak. Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayinin öncüleri olan ve temel taşlarını oluşturan yerli markalar en yeni projelerini ve sürpriz ürünleri ilk kez sektörün profesyonelleri ile buluşturacak.

 

 

25 üniversite ve 816 firma…

Basın toplantısında konuşan SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, SAHA İstanbul'un 2015 yılında kurulduğunu ve 2022 yılına kadar güçlü bir büyüme süreci yaşadığını söyledi. Keleş, SAHA İstanbul'un Avrupa Kümeler Birliğinin en büyük kümelenmesi haline geldiğini ifade ederek, “25 üniversite ve 816 firma ile Avrupa'nın en büyük sanayi kümelenmesi olarak karşınızdayız.  SAHA EXPO'yu da bu hüviyetle yapıyoruz. İlk fuarımızı 2020 yılında 135 firma ile yaptık. 2020 yılında yapacağımız fuar pandemi nedeniyle dünyanın ilk sanal savunma sanayi fuarını yaptık. Bu fuarımız çok ilgi gördü. 120 binin üzerinde ziyaretçi katılım gösterdi. 27 binin üzerinde yabancı giriş oldu. Bu fuarda 744 tane online görüşme odası vardı. 32 bin 800 tane görüşme yapıldı” dedi.

2021 yılında fuarın hibrit olarak düzenlendiğini hatırlatan İlhami Keleş, “2021 yılında önce fiziki sonra sanal fuar olarak yaptık. Fiziki fuarda farklı bir konsept denedik. Bu fuarımızda özneler kobiler oldular. Büyük firmalar kobilerle ilişki geliştirmeye yoğunlaştılar. 481 firma bu fuara katıldı. dört salonda fuarı icra ettik” şeklinde konuştu.

Genel Sekreteri İlhami Keleş, Savunma Sanayi alanındaki gelişim süreciyle fuarların amaçlarının değiştiğini vurgulayarak, şunları kaydetti; “Türkiye eskiden pazar bir ülkeydi. Türkiye mal satmak için fuarlara gelinen bir ülkeydi. Savunma Sanayi alanında gerçekleşen gelişmelerle olayın yönü değişti. Yabancı firmaları Türkiye’ye katılımcı 57 ülke ile temasa geçmesi için getiriyoruz. Yabancılar bizim firmalarımız ile iş geliştirsinler diye gelsinler istiyoruz. Bu fuar artık Türkiye için yeni nesil bir fuar. Bu fuarda firmalarımız dışarıya mal satacaklar. Yabancılar kendi aralarında iş geliştirecekler. Bu fuarda dünyada hiç bir fuarda olmayan bir hizmet vermek istiyoruz. Önümüzdeki hafta başından itibaren her firmaya özel fuar istihbaratı dağıtacağız. Firmalara özel analizler vereceğiz. Yani firmalara danışmanlık hizmeti vermiş olacağız. B2B portalını açacağız. Gönderdiğimiz analizler çerçevesinde firmalar birbirlerinden görüşme taleplerini oluşturacaklar. Fuar takvimlerini birlikte yapacaklar. Yerli yabancı tüm firmaların ticaret yapmasını sağlayarak bu fuarı çekici hale getireceğiz.”

 

Dünyanın her yerinden gezilebilecek

2022 yılında da fuarın hibrit olarak icra edileceğini aktaran İlhami Keleş, “Fuarımız 01 Kasım 2022 - 01 Şubat 2023 tarihleri arasında Metaverse evreninde yapılacak. Bir şekilde fuara katılamayacak kişiler böylelikle fuara katılım sağlayabilecek, ürünleri görebilecek ve canlı toplantılar yapabilecek. Burada da yine dünyada bir ilki yapıyoruz. Dünya markası olma iddiasını ortaya koyarken altı boş bir iddia olarak ortaya koymuyoruz. Hizmetlerimizle, iş yapış tarzımızla, fuarcılığa getirdiğimiz yeni yaklaşımlarla, teknolojik birikimimizle dünya markası olma iddiamızı ortaya koyuyoruz”. Fuarın sadece son gün halka açık olacağını bildiren Keleş, 18 yaşından büyük kişilerin fuarı ziyaret edebileceğini sözlerine ekledi.

 

Uzun soluklu çalışmaların sonuçları alınmaya başladı

SAHA İstanbul olarak Ağustos ayında Avrupa’nın en büyük SAHA kümelenmesi olarak zirveye yerleştiklerini söyleyen Genel Sekreter Keleş, uluslar arası alanda da büyüdüklerinin altını çizerek şunları söyledi; “Geçtiğimiz günlerde Paris’te SAHA İstanbul’un ve dolayısıyla SAHA İstanbul bünyesindeki Milli Uzay Endüstrisi Komitesi SAHA MUEK’in Uluslaraarası uzay federasyonuna kabulü müjdesinden sonra dün de Milli Havacılık Endüstrimiz için önemli bir müjdeyi daha almış olduk. SAHA İstanbul’un dört yıl önce Europen Aerospace Quality Group EAQG nezdinde başladığı çalışmalar dün Zürih’te yapılan oylamayla uçtan uca başarıyla tamamlanmış oldu”.

 

Almanya, Fransa ve İngiltere’den farkımız yok

SAHA İstanbul’un bu önemli çalışmalarının sektörü Uluslararası olanda güçlendirdiğini söyleyen İlhami Keleş; “ SAHA İstanbul’un dört yıl önce başladığı ve kararlı şekilde sürdürdüğü bu çalışmalarda dün zincirin bütün halkaları tamamlanarak Türk havacılık endüstrisi kalite sistemlerine uçtan uca bir alan açmış oldu. Bu gelişmeden sonra havacılık kalite sistemlerinin bir parçası olma ve bu çalışmalarda yer alma adına Türkiye’nin, system altyapısının Almanya’dan, Fransa’dan, İngiltere’den bir farkı kalmadı. Yine bu sürecin bir parçası olarak paralel yürütülen, belgelendirme firması olmaya aday olup, Roketsan’ın AS9100 kurulumunu SAHA MİHENK üzerinden EAQG gözetiminde denetleyen TÜRK LOYDU’nun  AS9100 belgesi verebilme (Sertification Bady) yetkisi TÜRKAK tarfından akredite edilmiş oldu. Böylece TÜRK LOYDU AS9100 belgesi vermeye yetkili ilk Türk firması oldu. Bu kapsamda zincirin son halkası olan ROKETSAN ise akredite bir Türk firması tarafından AS9100 belgesi alan ilk Türk şirketi oldu.

 

 

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı himayesinde

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Millî Savunma Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve T.C. Savunma Sanayii Başkanlığı’nın katılım ve destekleriyle düzenlenen, elliden fazla ülkeden bine yakın şirketi bir araya getirmeyi hedefleyen SAHA EXPO Fuarı, yerli üretim potansiyelindeki artışı ve bağımsız üretim gücünü gözler önüne serecek.

 

Çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek

Fuara ulusal ve uluslararası delegasyonlar, savunma bakanları, üst düzey satın alma personelleri, yükleniciler/OEM, sistem entegratörleri, KOBİ'ler, sektör profesyonelleri, taşeronlar, büyük üreticiler, hizmet sağlayıcılar, tedarikçiler, üniversiteler ve medya gibi çok çeşitli katılımcılar katılacak. Fuar süresince, büyük platform üreticileri ile sistem, alt sistem, bileşen ve parça tedarikçisi diğer katılımcı işletmeler arasında yoğun B2B toplantıları, heyetler ve katılımcı işletmeler arasında G2B toplantıları ve Türk sivil ve askeri makamları ile uluslararası delegasyonlar arasında G2G toplantıları gerçekleştirilecek. Ayrıca fuar süresince uluslararası paneller, firma ürün/proje sunumları ve imza törenleri gerçekleştirilecek.

 

Fırsatları en üst düzeye çıkaracak

Sergi salonları, bu yıl çok farklı bir bakış açısıyla, şehircilik mantığıyla, Türkiye'nin en iyi mimarlık ofislerinden biri tarafından, fuar dünyasında daha önce görülmemiş “İpek Yolu” tarzında tasarlandı. SAHA EXPO 2022'nin yeni planlama sanatı, stantlara erişimi kolaylaştırıyor, ziyaretçilerin kusursuz bir şekilde gelmesini sağlıyor ve katılımcı markalama fırsatlarını en üst düzeye çıkarıyor.

 

 

Sergi avatarla ziyaret edilecek

Geniş kapsamlı bir eko-sistemi kapsayan SAHA EXPO Fuarı, küçük işletmelere ve Startup şirketlere, büyük şirketlerin yanı sıra kendilerini ve ürünlerini tanıtma fırsatı verecek. Fuar süresince uluslararası paneller ve imza törenleri gerçekleştirilecektir. SAHA Girişim programı kapsamında girişimciler, fuar süresince sundukları projelerle kendilerini tanıtırken, birçok sanayici ve yatırımcı ile tanışma fırsatı bulacaklar.

Bu yıl 6 salonda, 60.000 m2 alanda gerçekleştirilecek olan ve 30.000 profesyonel ziyaretçinin beklendiği fuarda 10.000 civarında B2B, B2G ve G2G görüşmelerinin yapılacağı tahmin ediliyor.

Fiziki serginin ardından, SAHA EXPO METAVERSE, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin avatarları ile sergiyi ziyaret etmelerine ve projeleri incelemelerine olanak sağlayacak.

 

Etiketler: Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi, SAHA EXPO, İlhami Keleş