Haber Detayı
2022-10-05 10:34
Habitatı Balıkesir’de anlattılar…

Dünya Habitat Günü’ne ev sahipliği yapan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Habitat üyelerinin katıldığı birçok panel düzenledi. Panellerin ardından Habitat Günü kapanış programı ge...

Habitatı Balıkesir’de anlattılar…

Dünya Habitat Günü’ne ev sahipliği yapan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Habitat üyelerinin katıldığı birçok panel düzenledi. Panellerin ardından Habitat Günü kapanış programı gerçekleştirildi. Kapanışta konuşan BM İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif, “Bugünü unutulmaz bir Dünya Habitat Günü kılan gönüllülere, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ve Balıkesirlilere teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Kimse geride kalmasın

İnsanlara yaşadıkları kentin geleceğini belirleyebilecekleri güce sahip olduklarını hatırlatmayı amacıyla her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Habitat Günü’nde, dünyaya Balıkesir’den, “Kimse Geride Kalmasın” çağrısı yapıldı. Dünya kentlerinde artan eşitsizlik, barınma ihtiyacı, sürdürülebilir kalkınma ve iklim değişikliği gibi konuların ele alındığı yuvarlak masa toplantılarında ‘insan’ ve ‘şehre’ dair önemli mesajlar verildi. Gerçekleştirilen toplantılarda çok düzeyli yönetim, katılım ve işbirliklerinin sağlanmasına yönelik çabaların artarak sürdürülmesi gerektiği; iklim, enerji, finans ve konut için insan haklarına dayalı yeni stratejiler ve radikal inovasyona ihtiyaç duyulduğu; dayanıklı ve sürdürülebilir şehirlerin insan hakları ekseninde inşa edilmesi gerektiği; gençlerin her alanda güçlendirilmesine yönelik çözüm ve öneriler paylaşıldı.

 

Kasım ayında BM gündemine gelecek

Dünya Habitat Günü’nün kapanış konuşmasını yapan BM İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif “Bugünü unutulmaz bir Dünya Habitat Günü kılan gönüllülere, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ve Balıkesirlilere teşekkür ediyorum. Habitat Günü’nün sonuç ve çıktıları konusunda Büyükşehir Belediyesi ve BM Habitat ekibinin hazırlayacağı raporu ise BM Habitat’ın Kasım ayında yapacağı Yürütme Kurulu toplantısında değerlendireceğiz.” dedi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı himayelerinde, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Dünya Habitat Günü açılışının ardından eş zamanlı olarak gün boyunca birçok panel düzenlendi. Kapsayıcı, güvenli, dayanıklı ve sürdürülebilir şehirler ile insan yerleşimlerinin konuşulduğu panellerde, insan merkezli politikaların izlemesi, sürdürülebilir tüketim ve üretim kalıplarının teşvik edilmesi, yeşil ve esnek altyapıya öncelik verilmesi gibi birçok konu tartışıldı.

 

Yeşil kalkınma konusu ele alındı

“Türkiye’nin Yeşil Dönüşüm Politikalarında Konut Uygulamaları, Akıllı Şehirler ve Sıfır Atık Hareketi’ paneli, çevre sorunlarına farkındalık yaratmayı amaçlayan programlarıyla tanınan televizyoncu Güven İslamoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedat Gürgen, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp Karahan, Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürü İsmail Tüzgen, TOKİ Başkan Yardımcısı Dursun Baştürk ve Mekânsal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar’ın konuşmacı olarak katıldığı programda; kentsel dönüşüm, akıllı şehirler, sosyal konut üretimi, atık yönetimi ve döngüsel ekonomi, 2053 net sıfır emisyon hedefi ile ‘Yeşil Kalkınma’ konuları ele alındı.

 

 

Gençliği geride bırakma

Türkiye’nin en genç Milletvekili Rümeysa Kadak’ın moderatörlüğünde, ‘Gençliği Geride Bırakma Paneli’ gerçekleştirildi. Panele konuşmacı olarak Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, Dünya Etnospor Konfederasyonu Genel Sekreteri M. Abdülhalim Aksu, Gençlik Uzmanı Olga Tsaplina, Gençlik Esther Muiruri, 2030 Şehir Gençliği Taylor Elanie Garner katıldı. Panelde, büyük girişimlere gençlerinde dâhil edilerek hem zihinsel güçlerinden hem de yaratıcılık kabiliyetlerinden faydalanılması gerektiği ve kendilerini geliştirmelerine imkân tanınması konuları görüşüldü.

 

Sosyal belediyecilik konuşuldu

Kıdemli Şehir Plancısı Naomi Hoogervorst’ın moderatörlüğünde “Şehirlerde Sosyal Kapsamaya Yönelik Rehberlik” paneli; Avrupa Birliği, BM-Habitat Ofisi Başkanı Paulius Kulikauskas, Küresel Gençlik Uzmanı Samed Ağırbaş, Barttlet Geliştirme Planlama Birimi Dr. Catalina Ortiz, Genel Müdür Dipti Mahapatro, Urbanice Malezya CEO’su Norliza Binti Hashim ile Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yasin Sağay’ın konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleştirildi. Panelde, sosyal belediyecilik hizmetleri ve yaklaşımları konuşuldu.

 

 

Kentsel dayanıklılık ve sürdürülebilirlik

BM-Habitat Savunma ve Kampanyalar Başkanı Christine Auclair’ın moderatörlüğünde “Kentsel Dayanıklılık ve Sürdürülebilirlik İçin Yeni Bir Sosyal Sözleşme” paneli yapıldı. Panele; konuşmacı olarak BM Habitat Meclis Başkanı, Meksika Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı İşler ve İnsan Hakları Müsteşarı Martha Delgado, Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, Dünya Kentsel Kampanyası Başkanı Sri Husnaini Sofjan, Ortadoğu Şehirleri Enstitüsü Direktörü Mahmoud AlBurai, Urban Intergroup ve Avrupa Parlamentosu Genel Sekreteri Zuzanna Tatara ve East London Üniversitesi’nden Siraj Sait katıldı.

 

Toplumsal değer yaratımı için kentsel dönüşüm

BM-Habitat Kentsel Dönüşüm Uzmanı Javier Torner moderatörlüğünde “Toplumsal Değer Yaratımı İçin Kentsel Dönüşüm” paneli gerçekleştirildi. Panele; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, Fas Integral Advice Sarl sirketinin kurucusu ve yöneticisi Abdullah Fikret, 15 Minute City Küresel Girişimi Carlos Moreno, Artechubs Kurucu CEO’su Stanley Anıgbogu, Brezilya Recife Belediye Binası Altyapı Sekreteri Marilia Dantes ve Geleceğin Şehirleri Endonezya Ülke Takım Lideri Franscos Brikke konuşmacı olarak katılım gösterdi.

Etiketler: Dünya Habitat Günü, Balıkesir, dünya