Haber Detayı
2022-10-26 21:09
SHAME gösterime girdi…

Uluslararası platformlarda önemli başarılara imza atan Nadire Akhonova, ‘SHAME’ isimli gerilim korku tarzındaki filmi sinemalarda gösterime gir...

SHAME gösterime girdi…

Uluslararası platformlarda önemli başarılara imza atan Nadire Akhonova, ‘SHAME’ isimli gerilim korku tarzındaki filmi sinemalarda gösterime girdi.

Nadira, Hollywood California’dan Three Flames Pictures, Toronto Canada’dan Northern Banner, Kajaani Finland’dan Black Lion Pictures,Threefilm pictures

Alexa Khan. Trevor Morgan Doyle gibi tanınmış prodüksiyon şirketleriyle ortaklık kurdu.

Shame filmi yapımcılarından Alexa Khan ve Trevor Morgan Doyle ise

“Türkiye de film çekmek bir deneyim kazanmak istedik bu filmle başladık şimdi daha büyük projeler üzerinde görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

İş birliklerinin yani sıra Nadira Akhonova, bir yapımcı olarak HBO, Vice, Bloomberg gibi endüstri devleriyle de çalıştı.

 

 

Türk, İngiliz ve Kazak oyuncular rol alıyor

Senaryosu Kayhan Başoğlu’na ait olan, İngilizce çekilen, gerilim, gizem, drama türündeki filmde; Ceyhun Mengiroğlu, Övül Özbay, Sam Walker, Nadira Akhonova gibi Türk, İngiliz, Kazak oyuncular rol alıyor.

 

Nadira Akhanova kimdir

Oldenburg Film Festivali’nde ‘Sinema Ruhu’ filmi ile ‘San Diego Film Festivali’ En İyi Uzun Metraj Film ödülünü kazanan Moğol yönetmen Ganboldin Erdenebilag’ın ‘3riple B’, ‘Reparation’, ‘The Steed’ gibi uzun metrajlı filmleri, Colorado’daki Ouray Uluslararası Film Festivali’nde Seyirci Ödülü ve Uluslararası Film Yapmada Mükemmellik Ödülü’, Ulaanbaatar Uluslararası Film Festivali’nde’ En İyi Senaryo Goa’daki 50. Uluslararası Hint Filmleri Festivali, Palm Springs Uluslararası Filmi için seçildi. ABD’de Festival ve İrlanda’da Belfast Çocuk Filmleri Festivali’nde film ‘Oscar’ ödülüne aday gösterildi.

Nadira, Japon yönetmen Masaru Yasokawa’nın ‘Discommunication’ adlı kısa filminde de rol aldı. Film 71. Cannes Film Festivali’nde çekildi ve burada Kısa Film Köşesi’nde (Mahkeme Metresi) ‘Yedi Tur’ projesini sundu. ‘Discommunication’, ‘Uluslararası Kum Dansı Film Festivali’, ‘Uruvatti Uluslararası Film Festivali’, ‘Andaman ve Nikobar Uluslararası Film Festivali’, ‘Port Blair Uluslararası Film Festivali’, ‘Işık ve Gelecek Uluslararası Film Festivali’ gibi film festivallerinde ödüller kazandı. Festival, ‘En İyi Suç Kısa Filmi’, ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Gerilim Kısa Filmi’ gibi unvanlara aday olarak seçildi.

 

 

Korku evrensel bir duygudur

Margot Robbie ve Julia Roberts gibi büyük hayranlık duyduğu diğer endüstri liderlerinin ayak izlerini takip ettiğini dile getiren Akhonova sektörde oyuncu olarak da hızla ilerliyor

‘SHAME’ isimli sinema filmini dünya çapında bir dağıtım yanında önemli festivallerde de boy göstermek istedikleri vurgusunu yapan Nadira Akhonova, korku filmlerine farklı bir bakış açısı getirdiklerini vurgularken, “Korku evrensel bir duygudur ve tüm kültürlerde korkuya neden olan hikâyeler ve durumlar vardır. İnsanlar bir filmi denetimlediklerinde, bir başkasının gerçeği ve vizyonunda durmaya zorlanırlar ve bunu yaparak, izledikleri karakterlerle olan farklılıklarından ziyade benzer olduklarını görmezler. Bir korku filmi doğru çekildiğinde bu deneyimi daha derin ve daha fazla yaşatabileceği aşikar. Korku filmleri artık sadece kan ve cesaretten ibaret değil, daha psikolojik kapsamlı olup içimizdeki canavarların ayna görevini üstlenmektedir. Çoğu zaman gerçekten korkutucu olan biziz, hangi sebeplerden olursa olsun ve bu da benim korkuyu filme almam için gerçekten ilginç ve aslında iddialı bir seçim haline getiriyor” dedi.

 

Filmin konusu

Bir aile tatilinin lanetli bir şeyle bölünmesini konu edinen filmin yönetmen koltuğunda Kayhan Başoğlu oturuyor.

Gurbetçi Sam'in kayın biraderi sessiz sakin bir aile tatili fikri sunar. Uzaktaki kulübelerin cazibesi ve güzelliği tekinsiz ve lanetli bir şey tarafından gölgelenir. Bir kere uyurgezerleri içimizdeki dehşete sürükledikten sonra o hayata bir daha nasıl geri dönebilirler?

 

Etiketler: Shame, sinema, film, Nadire Akhonova, sanat