Haber Detayı
2022-11-28 03:05
Elon Musk umduğunu bulamadı!..

Sosyal medyanın önemli markası Twitter'ı 44 milyar dolar bedelle satın alan Elon Musk bu alışverişten beklediğini alamadı. Musk dönemiyle birlikte Twitter'ın en büyük reklamverenlerin üçte biri dev...

Elon Musk umduğunu bulamadı!..

Sosyal medyanın önemli markası Twitter'ı 44 milyar dolar bedelle satın alan Elon Musk bu alışverişten beklediğini alamadı. Musk dönemiyle birlikte Twitter'ın en büyük reklamverenlerin üçte biri dev sosyal medya platformunda pazarlama yapmayı durdurdu. Musk bu durumdan, aktivistleri sorumlu tuttu. Reklamverenler ise şirketlerin zayıf içerik denetimi gerekçesiyle marka güvenliği endişesi taşıdığını kaydetti.

 

Reklamverenler Twitter’de pazarlamayı durdurdu

Musk'ın Twitter'ı satın almasıyla birlikte en büyük reklamverenlerin üçte biri sitede pazarlama yapmayı durdurdu. Bu durum, şirketin yeni sorunlarla yüzleşebileceği endişelerini artırdı.

 

İçerik denetiminin zayıfladığı görüşündeler

Reklamverenlerin sayısındaki büyük düşüşün sebebi olarak Musk, aktivistlerin şirketlere baskı yaptığını öne sürse de reklamverenler zayıfladığını düşündükleri içerik denetimine dikkat çekti. Şirketlerin marka güvenliğinden endişe duyduğu için reklam vermeyi durdurmuş olabileceği belirtildi.

 

Çok sayıda çalışan işten çıkarıldı

Musk'ın işten çıkardığı kişilerin çoğunun, hem reklam satmak hem de bu reklamların sorunlu gönderilerle beraber görünmemesini sağlamak için çalışması, şirketlerin iddiasını güçlendirdi. Mars şirketi, The Washington Post'a yaptığı açıklamada, "Markamızı etkileyen önemli marka güvenliği ve uygunluk sorunlarını öğrenince, Mars eylül sonlarında Twitter'daki reklam faaliyetlerini askıya almaya başladı" dedi.

 

Tek tek ayrılıyorlar

The Washington Post'un analizine göre, Twitter'a reklam vermeyi kesecek diğer büyük şirketler arasında Kellogg, Verizon ve ilaç şirketi Merck de bulunuyor. Haberde, toplamda sitenin ilk 100 reklam vereninin üçte birinden fazlasının son iki haftadır reklam vermediği belirtildi. Musk'ın şirketi devralmasından bu yana ilk 50'nin de 14'ü reklam vermedi.

Etiketler: Elon Musk, Twitter, sosyal medya