Haber Detayı
2022-12-09 20:19
TGC Başkanı Olcayto kitaplarını imzaladı...

Kitapseverlerin yoğun ilgi gösterdiği Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı devam ediyor. Kitapseverlerden büyük ilgi gören ve 3 Aralık’ta açılan fuar 11 Aralık 2022 Saat 19.00’a kadar sürecek. Her...

TGC Başkanı Olcayto kitaplarını imzaladı...

Kitapseverlerin yoğun ilgi gösterdiği Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı devam ediyor. Kitapseverlerden büyük ilgi gören ve 3 Aralık’ta açılan fuar 11 Aralık 2022 Saat 19.00’a kadar sürecek. Her gün farklı yayınevlerinin yazarlarının okuyucularla buluştuğu fuarda, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto da kitaplarını imzaladı. Turgay Olcayto’nun, Sahi Siz Hangi Taraftaydınız?, Güneşin Düşmanları, Üzgün Sardunyalar, Hayatın Renkleri Olmak ve Çok Bilmişler Korosu isimli beş kitabı bulunuyor.

 

Bu ilgi umut kaynağı…

Dilkitap Yayınları standında okurlarıyla bir araya gelen Turgay Olcayto, fuara olan ilginin çok önemli olduğuna işaret ederek şunları söyledi; “Her gün biraz daha dijitalleşen dünyada, ülkemde özellikle gençlerin kitap fuarlarına gösterdikleri ilgi doğrusu benim için bir umut kaynağı oldu. Kağıdın, bir metni kitaptan okumanın, ya da her sabah bir gazeteye göz atmanın ne kadar değerli olduğunu gençlere anlatmamız gerekiyor. Bunun için de kitap fuarları büyük bir fırsat. Sansürle, oto sansürle sınırlanan günlük yaşantımızdaki mutsuzluğumuzu ve güzel sanatlara erişmekteki güçlüğümüzü kitaplarla aşıyoruz. İçinde bulunduğumuz korku ikliminden çıkıp, gazetecilerin haber yazma ve kitap okuma açısından daha etkin olacağı bir ortama dönüştürmeliyiz ülkeyi.”

 

Turgay Olcayto kimdir?

1937 yılında İstanbul’da doğdu, İstanbul Erkek lisesi‘ni ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Gazeteciliğe 1961 yılında Son Posta Gazetesinde polis-adliye muhabiri olarak başladı. Daha sonra Yeni İstanbul Gazetesinde muhabir ve İstihbarat Şefi olarak çalıştı. 1967’de TRT’ye girdi. Bu kurumda uzun yıllar muhabir, haber Müdür Yardımcısı -TRT 2 Haber Sorumlusu olarak görev yaptı. 1992 yılında TRT Genel Müdürlüğü’nde Yayın Denetleme Kurul Üyeliğine atandı. 1998 Temmuz ayında  bu kurumdan kendi isteğiyle emekli oldu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 1996- 1998 döneminde Nail Güreli’nin başkanlığındaki Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde Genel Saymanlık, Genel Sekreterlik görevini üstlendi. 2008 yılında Başkan Yardımcılığı 2010 yılında Başkan Vekilliği görevine getirilen Olcayto 2013 Mayıs ayından bu yana TGC Başkanı olarak görevini sürdürüyor. Basın Kartları Komisyonu’nda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ni temsil etti. 2013 yılından itibaren Basın Kartları Komisyonunda Başkanlık yaptı. Komisyon Başkanlığı’ndan ve üyeliğinden 2015 yılında istifa ederek ayrıldı.  Bir dönem Basın İlan Kurumu’nda Genel Kurul ve daha sonra Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu. İLAD 2016 Hıfzı Topuz  İletişim Onur Ödülünü aldı. Evrensel Gazetesi‘nde köşe yazılarını sürdürüyor. Turgay Olcayto’nun Sahi Siz Hangi Taraftaydınız?, Güneşin Düşmanları, Üzgün Sardunyalar, Hayatın Renkleri olmak ve Çok Bilmişler Korosu olmak üzere beş kitabı bulunuyor. 23 Aralık 2021’de vefat eden TGC üyesi TRT Klasik Müzik Prodüktörü Nurhan Olcayto ile evliydi. İki çocuğu ve iki torunu var.

Etiketler: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TGC, Turgay Olcayto, TÜYAP, Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, kitap, imza