Haber Detayı
2022-12-30 01:39
Bir efsane daha veda etti...

Dünya futbolunun tartışılmaz gelmiş geçmiş en büyüğü Brezilyalı efsane futbolcu Pele, tedavi gördüğü hastanede, 82 yaşında ...

Bir efsane daha veda etti...

Dünya futbolunun tartışılmaz gelmiş geçmiş en büyüğü Brezilyalı efsane futbolcu Pele, tedavi gördüğü hastanede, 82 yaşında yaşamını yitirdi. Pele'nin vefatı sonrası futbol camiasından taziye mesajları paylaşıldı.

Pele ismiyle tanınan ancak tam adı Edson Arantes do Nascimento, tedavi gördüğü Albert Einstein Hastanesi'nde 82 yaşında vefat etti. Brezilya Milli Takımı ile 3 Dünya Kupası, bireysel ve kulüp başarılarıyla adından söz ettiren Pele, kariyerini ABD'nin New York Cosmos ekibinde noktaladı. Brezilya'da Santos formasını 19 yıl giyen Pele, 1000'in üzerinde gol kaydetti ve heykeli, Maracana Stadı'nın önüne dikildi.

Santos'tan ayrıldıktan sonra ABD ekiplerinden New York Cosmos'ta 1975-1977 yıllarında forma giyen Pele, lig şampiyonluğu yaşadı.

Futbolculuk kariyerinin ardından Brezilya'da 1995-98 yılları arasında spor bakanlığı da yapan Pele, FIFA ve Santos'un futbol elçiliği görevlerini de sürdürdü. Pele, New York Cosmos'un onursal başkanlığı, Birleşmiş Milletler ve UNESCO'nun iyi niyet elçisi olarak da görev aldı.

 

Yayınlanan ilk mesajlar

Pele'nin kızı Kely Nascimiento, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "Sahip olduğumuz her şey senin sayende. Seni sonsuza kadar seveceğiz. Huzur içinde yat" ifadelerini kullandı.

Pele'nin Twitter hesabından ailesinin yaptığı açıklama ise şu ifadeler kullanıldı: "Bugün huzur içinde aramızdan ayrılan Pele'nin yolculuğuna ilham ve aşk damgasını vurdu. Aşk, aşk ve aşk. Sonsuza kadar..."

Ronaldo: Hatıran sonsuza kadar yaşayacak. Huzur içinde uyu Kral Pele.

Lionel Messi: Huzur içinde uyu Pele.

Etiketler: Pele, Edson Arantes do Nascimento, futbol, Pele vefat etti